Tüysüz Kedi: Sphynx

575
Tüysüz Kedi: Sphynx

Kaza sonucunda meydana gelen Spyhnx kedi türü, diğer kedi cinslerinden kolaylıkla ayrılabilir.

Sphynx kedi türü tüysüz görünümü ile bilinmektedir ve başka bir kedi ile yan yana geldiği zaman derhal fark edilir. Eşsiz görünümü sebebiyle dünyanın en popüler ve pahalı kedi türleri arasında bulunan Sphynx, tamamen deri katlardan oluşmaktadır. Tüysüz ve yumuşak derisine rağmen ağırlık olarak pek çok kediden daha kiloludur. Büyük ve dik kulakları Sphynx kedi türüne hem vahşi hem de sıra dışı bir surat ifadesi katmaktadır. İlk olarak 1960’lı yıllarda Kanada’da görülen Sphynx kedi cinsi, tüysüz yapısından dolayı hem tüm dünyadaki kedi severlerin hem de kedi yetiştiricilerinin büyük ilgisini çekmiştir. Bu ırk kontrollü olarak üretilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Keşfedildikten hemen sonra Avrupa’ya götürülmüştür ve böylece tüm dünyada tanınması sağlanmıştır. 1988 yılında şampiyon olan Sphynx, aynı yıl kedi ırkı ilan edilmiştir.

Sphynx Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Kanada
Karakteri: Zeki, Sadık, Konuşkan
Tüy Rengi: Yok
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Tüysüz
Kuyruk: Uzun

Sphynx Karakteri ve Özellikleri

Bilinen en sevimli ve en gizemli kedi ırkı olan Sphynx, garip görünümünün yanı sıra değişik bir kişiliğe sahiptir. Kedi ırkları arasındaki en zeki ırk olan Sphynx, insanları zekası ile şaşırtmaktadır. Çok kolay eğitilebilir ve her denileni derhal anlar. Eğer eğitebileceğiniz bir kedi ırkı istiyorsanız, Sphynx kedi cinsi tam da size göre! Sahibi ile kısa süre içerisinde gayet sıkı ve kuvvetli bağlar kuran Sphynx, sürekli olarak sahibi ile vakit geçirmek ister. Ev içerisinde sahibi nereye giderse, peşinden onu takip eder. Bir nevi evde ondan habersiz hiçbir şey yapılamaz!

Ailesine olan bağlılığından dolayı evde yalnız kalamayan Sphynx kedi cinsi, yoğun tempolu iş yaşamına sahip kişiler tarafından sahiplenilmemelidir. Konuşkan bir cins olan Sphynx, çevresi ile sürekli olarak iletişim içerisinde olmayı çok sever. Ev içerisinde sesi yalnızca uyuduğu zamanlar kesilmektedir. Tam bir ilgi delisi olan Sphynx kedi türü, evde ilgiyi üzerine çekmek ve sevilmek için türlü şebeklikler yapmaktan hiç gocunmaz. Sphynx bazı zamanlar ilgi için o kadar şımarır ki yavru kedi gibi davranır. Çocuklar ile oldukça iyi geçinen Sphynx, çocuklu aileler için önerilebilir. Oyuncu kişiliği sebebiyle çocuklar ile eğlenceli vakit geçirmekte sıkıntı yaşamaz. Sphynx kedi türü, diğer kediler ile gayet iyi anlaşır. Zaten sosyal bir kedi olan Sphynx, eğer diğer hayvanlar ile içli dışlı olarak yetiştirilirse ilerleyen dönemde yanına evcil arkadaş alabilirsiniz.

Sphynx Bakımı

Sphynx kedi türü, diğer kediler gibi düzenli taranma ihtiyacı duymaz. Bu yüzden zahmetsiz bir kedidir. Haftada 1 defa cildini nemli bez ile silmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında güneş ışınlarına karşı cildi korunmasız olduğu için veterinerin önerdiği bir güneş koruyucu ile korunması gerekmektedir. Bir de tabii yaşadığı ortamın ve mama kaplarının her gün temizlenmesi gerekmektedir.

Sphynx Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Sphynx, tamamen tüysüz bir kedidir. Vücudunun hiçbir yerinde tüy bulunmamaktadır. Gözleri genellikle mavi ve kehribar renklerindedir. Göz yapısı büyük ve yuvarlaktır. Kulakları büyük ve diktir. Kafa yapısı, vücuduna nazaran daha küçük kalmaktadır. Kaslı bir yapısı vardır. Kemikleri sağlamdır. Kuyruğu uzun, ince ve tüysüzdür. Bazı tüylerin kuyruk uçlarında çok seyrek tüyler bulunmaktadır.

Sphynx Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İlişkisi

Sphynx kedi türü çocuklar ile en iyi arkadaş olabilen birkaç kedi cinsinden bir tanesidir. Oyuncu yapısı, ilgiyi sevmesi ve her zaman odak noktası olmak istemesi ile çocuklar ile mükemmel zaman geçirebilir. Çocukların bazı zamanlar yapacağı sert hareketlere bile ses çıkarmadan uyum sağlamaktadır. Sosyal bir kedi olduğu için evcil hayvanlar ile de iyi anlaşır. Her evcil hayvanı oyun arkadaşı olarak görmektedir.

Sphynx Sağlık Durumu

Sphynx kedi cinsi en sağlıklı kedi türlerinden bir tanesidir. Kalıtsal hastalığı bulunmayan bu tür, yazın yakıcı güneş ışınlarından, kışın ise soğuk havalardan korunmalıdır. Tüylü olmamasından dolayı kış aylarında kalın kedi kıyafetleri giymelidir. Sağlıklı bir Sphynx cinsi, 15 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Sphynx Eğitilebilir mi?

Zekası ile görenleri şaşırtan Sphynx, bilinen en akıllı kedilerden birisidir. Her söyleneni hemen anlar v uygulamaya koyulur. Kolaylıkla eğitilebilir. Yalnızca temel kuralları değil, daha pek çok şeyi fazla zahmete girmeden öğretebilirsiniz.