Maskeli Kedi: Smokin Kedisi (Tuxedo)

595
Maskeli Kedi: Smokin Kedisi (Tuxedo)

Uluslararası çapta araştırmalara konu alan bir kedi türü olan Tuxedo, oldukça eski bir kedi ırkıdır. Tuxedo yerine “Simokin” adı ile anılan bu cins, lakabını sanki bir simokin giymiş gibi görünen görüntüsüne borçludur.

Siyah ve beyaz renklerde olan Smokin kedisi, melez bir ırktır. Pek çok ülkede asaletin sembolü olarak görülen Tuxedo kedi cinsi, melez kedilerin en popüler desek, yanılmayız. Başta Avrupa olmak üzere Türkiye’de de sık bulunan Smokin kedisi, sokaklarda Tekir Kediden sonra en fazla rastlanan kedi türüdür. Her yerde kolaylıkla bulunabildiği için ücret ödenmeden sahiplenilebilir. Diğer kedi ırklarına göre zekasının %200 daha fazla olması ile araştırmacıları şaşırtan Smokin kedisi (Tuxedo), bilinen en akıllı kedidir.Oyuncu bir ırk olan Tuxedo, oyun oynamaya bayılır. Sahibi ile oyun oynamaktan keyif alsa da kendi başına eğlenmeyi de bilir. Eğer etrafında bir oyuncak yoksa kendi kuyruğunu kovalayarak yine de bir yol bulur. Tuxedo kedi cinsi üstün zekasından dolayı dünyanın her yerinden ilgi görmektedir.

Smokin Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika
Karakteri: Zeki, Uysal, Oyuncu
Tüy Rengi: Siyah, Beyaz
Gövde: Orta
Tüy Yapısı: Kısa
Kuyruk: Uzun

Smokin Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Normal kedilere nazaran daha akıllı olan bu kedi ırkı, kedi eğitimi söz konusu olunca üstün bir performans sergiler. Diğer kedilerden %200 daha fazla zeki olan Tuxedo, söylenen her şeyi hemen anlar ve uygulamaya koyulur. Bir köpekten daha fazla şey öğrenebilen Tuxedo, sizin konuşmalarınıza kendi dilinde cevap bile vermektedir. İnsan ilişkileri iyi bir ırk olan Tuxedo, ev içerisinde odak noktası olmaya bayılır. Eğer kalabalık bir aile ortamındaysa, en çok kim onunla ilgilenirse onu benimser ve sahibi olarak aklına kazır. Sahibinin sürekli olarak peşinden gider ve miyavlayarak onunla iletişim kurmaya çalışır. Bunun dışında sahibinin ilgisini her zaman üzerinde ister. Kendisini sevdirmek için çeşitli hareketlerde bulunur ve çoğunda oldukça komik görünür. Smokin kedisi, evcil hayvanlar ile iyi anlaşan bir türdür, fakat köpekler nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı Smokin kedisinden korkmaktadır. Bu yüzden sosyal bir kedi olan Tuxedo, köpekler ile bir arada tutulmamalıdır. Dünya üzerinde pek çok hayrana sahip olan Smokin kedisi, birçok ünlü şahsiyetin kedisi olmuştur.

Smokin Kedisi Bakımı

Kısa ve seyrek tüylü yapısı olsa da tüyleri bir hayli dökülen bu kediler, çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Zaten Tekir Kedi gibi genellikle sokaklarda yaşadığı için çok nazlı bir kedi olmayan Tuxedo, haftada 1 kere taransa yeterli olacaktır. Böylelikle ölü tüylerinden kolaylıkla kurtulur ve cildi nefes alır. Tuxedo kedi cinsinin beslenmesine çok fazla dikkat edilmelidir. Mutlaka kaliteli mama tüketimi sağlanmalıdır. Kilo almaya elverişli olduğu için dengeli beslenmesine önem verilmelidir.

Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir tür olan bu kedi cinsi, kısa tüy yapısına sahiptir. Tüyleri kısa olmasına rağmen ipek gibi yumuşacıktır. Siyah ve beyaz renklerde görülen bu türün göz rengi mavi, yeşil ve sarı olabilmektedir. Atletik ve kaslı yapısı, zarif bir görünümdedir. Kafası vücudu ile orantılıdır. Kulakları orta boyutlu ve sivridir. Kuyruğu uzundur. Bacakları uzun ve incedir. Kemikleri gelişmiştir.

Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Sosyal ve oyuncu bir kedi ırkı olan Smokin kedisi, çocuklar ile mükemmel geçinir. Çocuklu aileler için harika bir ırk olan Tuxedo kedi türü, kısa süre içerisinde evin neşesi haline gelecektir. Bunun haricinde evcil hayvanlar ile de harika anlaşan Tuxedo’nun kedi ve köpek ırkları ile hiçbir sorunu yoktur. Yalnızca köpekler Tuxedo ırkından oldukça korkmaktadır. Bu yüzden köpekler ile Tuxedo’yu bir arada tutmanız pek iyi olmayacaktır. Bu kedilerin yanına, yavru kedi halindeyken bir köpek alırsanız, ikisini bir arada tutarak alıştırabilirsiniz. Tabii diğer köpekler yine Tuxedo’dan korkmaya devam edecektir.

Smokin Kedisi Sağlık Durumu

Smokin kedisi, bilinen en sağlıklı kedilerden bir tanesidir. Hiçbir hastalığa yatkın değildir. Tabii yine de veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve kaliteli mama tüketimi gerçekleştirilmelidir. Sağlıklı bir Smokin kedisi 15 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Smokin Kedisi Eğitilebilir mi?

Bilinen en zeki kedi türü olan Tuxedo, diğer kedilere oranlar %200 daha akıllıdır. Bu sebeple hiç çaba sarf etmeden rahatlıkla dilediğiniz her şeyi öğretebilirsiniz.