Kırçıllı Habeş Kedisi: Somali Kedisi

609
Kırçıllı Habeş Kedisi: Somali Kedisi

Zeki kişiliği ve güler yüzlü mizacı ile Habeş Kedisinin kırçıllı renklerdeki modeli olarak da bilinen Somali, insanlar ile son derece güçlü bağlar kuran, sabırlı bir türdür.

Oldukça eski bir ırk olduğu düşünülen Somali kedisi, ilk olarak M.Ö. 990’lı yıllara ait papirüslerde görülmüştür. Amerikalı yetiştiriciler tarafından üretilen Somali kedisi, Habeş kedilerinin torunları olarak bilinmektedir. Hem kısa hem de uzun tüylü olan Somali kedisi, 2004 yılında pek çok şampiyonada birinci olmuştur. Vahşi ve heybetli bir görünüme sahip olmasına rağmen oldukça uysal ve insan odaklı olan Somali kedisi, etrafındaki insanları güldürmekten, şaşırtmaktan ve eğlendirmekten çok hoşlanır. Aynı zamanda nazik yapısı gereği şefkatli bir kedidir ve sahibine karşı bu şefkatini kullanmaktan asla çekinmez.

Somali Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika
Karakteri: Eğlenceli, Sakin, Şefkatli
Tüy Rengi: Çikolata, Leylak, Mavi, Kırmızı, Krem, Benekli, Tortie, Açık Kahve, Gümüş, Bakır, Lila
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Uzun
Kuyruk: Uzun, Tüylü

Somali Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Yeni yerler keşfetmekten hoşlanan Somali kedisi, meraklı yapısı gereği tüm evi arşınlar. Bunun yanı sıra dışarıya çıkmaktan çok zevk aldığı için ara sıra gezmeye çıkarabilirsiniz. Ancak kaçmaya elverişli olduğu için korunaklı bir bahçede, gözetim altında gezmesi daha iyi olacaktır. Somali kedisi, ev ortamına hemen uyum sağlar ve sahibine kalpten bağlanır. Evcil hayvanlar ile arası çok iyidir ve yanına rahatlıkla bir arkadaş alınabilir.

Yalnızca kedi türleri ile değil, köpekler ile de güzel arkadaşlıklar kurar. İnsan odaklı bir kedi olan Somali kedisi, insanları eğlendirmekten keyif alır. İnsanlar ile zaman geçirmeye bayılan Somali kedisi, aynı zamanda konuşkan yapısı gereği sürekli etrafına bir şeyler anlatmaya çalışır. Yumuşacık sesi ile miyavlar ve ortamın ilgi odağı olmayı başarır. Meraklı yapısı gereği çevresinde olup biten her şeye müdahil olmak ister. Eğer etrafta bir şeyler oluyorsa, odak nokta yine de Somali kedisi olmalıdır. Sahibine ve ailesine karşı hoş görülü olmasına karşın, eve yeni gelen kişilere de son derece sıcakkanlı bir tutum sergiler. Henüz hiç görmediği bir yabancının önüne hemen yatarak kendisini sevdirir ve onu yakından tanımaya çalışır.

Somali Bakımı

Uzun tüylerinden dolayı sürekli olarak taranma ihtiyacı duyan Somali kedisi, ölü tüylerinden her gün arınmalıdır. Bu yüzden Somali kedisi her gün taranmalıdır. Bunun yanı sıra cildinin tahriş olmaması için aşırı sıcak havalarda ılık su ile duş alması gerekmektedir. Zaten uzun yaşayan Somali kedisinin sağlıklı bir ömür geçirmesi için kaliteli mama tüketimine özen gösterilmelidir. Mutlaka veteriner kontrollü beslenme gerçekleştirilmelidir. Somali kedisinin bakımı için gerekli olan bir diğer bakım rutini ise mama ve su kaplarının dezenfekte edilmesidir. Alerjiye yatkın olan Somali kedisi muhakkak temiz kaplardan beslenmelidir.

Somali Kedisi Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Somali kedisi, oldukça zarif bir görünüme sahiptir. Tüylerinin yapısı nadir görülen bir renktir. Somali kedisinin görünümü ne kadar vahşi ırkları hatırlatsa da nazik yapısı gereği oldukça uysaldır. Göz rengi, tüy rengine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sahip olduğu yumuşak ve ipeksi tüyleri vücudunun her bölgesine yayılmaktadır. Gözleri badem şeklinde, iri yapılıdır. Gözleri tüylerine göre daha soluk renkli olur. Vücut yapısı sert, kıvrımlı ve kaslıdır. Kuyruğunun uzunluğu, vücudu ile aynı orantılıdır. Somali kedisi, kısa, ince ve yoğun tüylüdür.

Somali Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Diğer hayvanlar ile son derece uyumlu yaşayabilen Somali kedisi, istenirse yavru kedi halinden itibaren sosyal olarak yetiştirilebilir. Yanına rahatlıkla kedi ve köpek arkadaş alınabilir. Somali kedisi çocuklu aileler ile mükemmel anlaşabilmektedir. Gerek oyuncu kişiliği, gerekse sakin yapısı gereği çocuklu ailesi olanlar kesinlikle Somali kedisi tercih etmelidir.

Somali Sağlık Durumu

Bilinen hiçbir kalıtsal rahatsızlığa yatkınlığı bulunmayan Somali kedisi, gereken bakımları ve kontrolleri yapıldığı takdirde yaşamını sağlıkla sürdürebilir. En sağlıklı kedi türlerinden olan Somali kedisi, 14 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Somali Eğitilebilir mi?


Somali kedisi, eğitim konusunda pek de hevesli bir kedi değildir, fakat gereken önem gösterildiği zaman temel bazı kuralları hemen öğrenebilir. Zeki ve meraklı yapısı gereği ev içerisinde sürekli olarak sahibini takip ettiği için hareketlerini taklit eder. Bu yüzden Somali kedisi kapı ve pencerelerden uzak tutulmalıdır.