Köpek Adları Da CoronaVirüsten Etkilendi

427
kopek isimleri

Covid-19 salgını ABD’de köpek isimlerine ilham kaynağı oldu. Pandemi sonrası yaygınlaşan köpek isimleri: Covi, Rona, Corona, Covie.

Rover’ın “2020’nin en popüler dişi ve erkek köpek adları” listesinde, corona virüsten yola çıkarak konan adların ABD’de popüler hale geldiği ifade edildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, listede, “Covi” adının yüzde 1,159, “Rona”nın yüzde 69, “Corona”nınsa popülerliğinin yüzde 24 arttığı belirtildi. 

Köpek adları da corona virüsten etkilendi - 2

Öte yandan, bir köpeğe “Rona Von Covid,” bir kediye de ABD’nin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony Fauci’den esinlenilerek “Dr. Fauci” adı verildi.

Köpeğine pandemi esinli “Covie” adını verenlerden biri de Michelle.

Köpek adları da corona virüsten etkilendi - 3

“Yaratcı bir şey olsun istedik. İçinde yaşadığımız durumla ilgili bir ad vermek eğlenceli geldi” diyen Michelle, birçok alternatif düşündüklerini ama hiçbirinin “Covie” kadar akılda kalıcı olmadığını söyledi.

9 aylık Cockapoo cinsi “Covie”nin kendine ait Instagram sayfası da var.

Köpek adları da corona virüsten etkilendi - 4

Corona virüs salgınıyla birlikte özellikle ABD’de evcil hayvan edinme oranlarında ciddi artış yaşandı.

New York’taki Hayvan Bakım Merkezi (ACC) yalnızca mart ayında hayvan sahiplenmek için 5 bin kişiden başvuru aldıklarını açıklamıştı.

Köpek adları da corona virüsten etkilendi - 5

Öte yandan, yalnızca Covid-19 değil, popülerliği artan Tiger King, The Witcher ve The Mandalorian gibi dizi ve belgesel yapımları da köpek isimlerine ilham oldu.

Köpek adları da corona virüsten etkilendi - 6

The Withcher dizisinin başkarakteri Geralt’ın adının kullanımında yüzde 9,308 artış, Yıldız Savaşları evreninde geçen The Mandalorian dizisine atıfta bulunan Mando’nun kullanımındaysa yüzde 2,658 artış görüldü.

Köpek adları da corona virüsten etkilendi - 7

Ayrıca The Matrix serisinin başkahramanı Neo’yu canlandıran Keanu Reeves de tercih edilen isimlerden oldu.