Avustralya: Tazmanya canavarı 3 bin yıl sonra ana karaya geri döndü

545
tazmanya

Avustralya’nın Tazmanya adasından adını alan Tazmanya canavarı, 3 bin yıl sonra yeniden ana karaya döndü.

Hayvan koruma gruplarını çok heyecanlandıran bu gelişme bazı çevreler tarafından tedirginlikle karşılandı.

Çevre koruma grubu Aussie Ark tarafından yürütülen proje kapsamında 11 Tazmanya canavarı Yeni Güney Galler eyaletinde, Sidney’in 190 km kuzeyindeki Barrington Tops vahşi yaşam sığınağında doğaya salındı.

Tazmanya canavarları 1941 yılından bu yana ülke çapında koruma altında. Çevre koruma grupları besin zincirinin en üst halkasında yer alan bu hayvanların nüfusunu arttırma çabasında.

Tilki ve yabani kediler gibi istilacı türlerin nüfusunun dengelenmesinde büyük rol oynayacağı düşünülen bu hayvanların en büyük düşmanı bir çeşit kanser. Hayvanların çiftleşme sırasındaki ısırıklar sonucu bulaşan ve yüzlerinde büyük tümörlerin oluşmasına yola açan bu hastalık canavarların yemek yemesini engelliyor ve ölümüne neden oluyor. Bu tümör nedeniyle 1990‘larda 140 bin olan canavar nüfusu 20 bine kadar düştü.

Araştırmacılar öncelikle Tazmanya adasında kansersiz türlerin üretilmesine öncelik verdi. Ardından sıra kansersiz hayvanların anakarada koruma altındaki vahşi ortamlara salınmasına geldi. Aussie Ark kısa bir zamanda bu hayvanların korumalı alanlardan çıkarılarak doğal ortamlara bırakılmasını umuyor.

Çevre korumacılar bu hayvanların tilki ve yaban kedisi nüfusunu kontrol altında tutarak daha küçük memeli türlerinin korunmasına katkı sağlayacağı görüşünde.

Ancak bazı uzmanlar bu vahşi hayvanların doğaya salınmasının beklenen etkiyi yaratmayabileceği konusunda uyarıyor.

Tazmanya canavarları çiftçiler için tehlikeli mi?

Tazmanya canavarları üzerinde uzun yıllardır çalışan Nick Mooney, bu hayvanların gelişiyle uzun yıllardır leşle beslenmeye alışan tilki ve yaban kedilerinin yeniden avlanmaya başlayabileceğini ve bunun başka sorunları tetikleyebileceğini belirtiyor.

Bir diğer eleştiri de, bu canavarların korkunç ünü dolayısıyla çiftçilerde koyun ve inek sürülerini tehlikeye düşebileceğine dair korku yaratması. Tazmanya Üniversitesi’nden çevre bilimci Menna Jones bu tür büyük müdahalelerde halka danışarak birlikte hareket etmenin önemine işaret ediyor.

Şimdilik doğaya salınan Tazmanya canavarlarının korumalı ortamlarda kalması, kameralar ve GPS ile takip edilerek doğaya ne derece uyum sağladıklarının anlaşılması hedefleniyor.

Tazmanya canavarının soyu ana karada neden yok oldu?

Bir zamanlar “Et düşkünü şeytan” olarak da adlandırılan Tazmanya canavarının ana kara Avustralya’daki soyu Avrupalılar kıtaya ulaşmadan önce kurumuştu. Bilim insanları bu keskin dişli canavarın Avustralya’nın güney batısındaki Tazmanya adasına göç etmesini üç sebebe bağlıyor.

Çevre bilimci Menna Jones bu sebepleri vahşi köpeklerin yani dingoların kıtaya gelişi, yerli halkın artan nüfusu ve Pasifik Okyanusu’nda ortaya çıkan ve kuru mevsime neden olan El Nino iklim döngüsünün etkisi olarak sıralıyor.