Tür Olarak Kabul Edilmeyen Kedi: Javanese

452
Tür Olarak Kabul Edilmeyen Kedi: Javanese

16’ya yakın renkte görülen ve ilk olarak 1940 yılında fark edilen Javanese ırkı, 1987 yılında kedi türü olarak kabul edilse de 2008 yılında Colorpoint Shorthair cinsinin uzun tüylü hali olarak kabul edilerek ırk olmaktan çıkmıştır.

Hakkındaki gelişmeler oldukça karışık olsa da bu Javanese ırkının hareketli ve iletişim becerisi yüksek bir kedi oluşunu değiştirmiyor. Sürekli olarak konuşma ihtiyacı duyan Javanese, oldukça sıcakkanlı bir kedidir. Ev yaşantısı için biçilmiş kaftan olan Javanese, insanlar ile bir arada bulunmaktan çok hoşlanır. Kucak delisi olmasından dolayı sürekli olarak sahibinin yolunu kesip üzerine atlayan Javanese, aynı zamanda oldukça zekidir ve gereken özen gösterilirse kolaylıkla eğitilebilir.

Javanese Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Zeki, Konuşkan, Sadık
  • Tüy Rengi: Kırmızı, Krem, Leylak
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü

Javanese Karakteri ve Özellikleri

Konuşkan kişiliği ile kendinden bahsettiren Javanese, hareketli ve tezcanlı bir kedi türüdür. Ev içerisinde sürekli olarak ses çıkarır ve sahibi ile etkileşim kurmaya çalışır. Sohbet etmekten bir hayli keyif alan bu kedi, aynı zamanda hareketli yapısı gereği oradan oraya koşturması ile bilinir. Sahibinin ilgisini sürekli üzerinde hissetmek isteyen Javanese, ev içerisinde sahibini takip etmeye bayılır ve fırsat bulduğu ilk anda kucağına atlar. Kucak kedisi olan Javanese, aynı zamanda zekası ile de biliniyor. Oldukça akıllı bir kedi olan Javanese, kolaylıkla eğitilebilir ve söylenen şeyleri kısa sürede anlayarak, aklında tutabilir. Eğitilebilir oluşunun dışında zaten sahibine düşkün bir kedi olduğu için ev içerisindee yaramazlık yapmaktan çekinir. Javanese’nin yapmaktan zevk aldığı bir diğer aktivite ise geceleri sahibinin yanı başında uyumaktır. Tüm sevgisini size açmaya gönüllü olan Javanese, bir kedi sahiplenmek isteyen kişilerin istediği tüm özellikleri barındırıyor.

Javanese Bakımı

İpeksi ve ince yapılı tüyleri bulunan Javanese cinsi uzun tüylere sahip olsa da diğer pek çok kedi türüne nazaran daha kolay bir bakım rutinine sahiptir. Javanese’yi deri yapısını korumak ve ölü tüylerden arındırmak için haftada 2 kere tarayabilirsiniz. Bunun dışında Javanese’nin tırnaklarını düzenli aralıklarla veteriner aracılığı ile kestirebilir ve evinize birer kedi tırmığı alabilirsiniz Aynı zamanda Javanese’nin yemek yiyip, su içtiği kapların dezenfekte işlemlerine özen göstermelisiniz.

Javanese Vücut Yapısı

Orta boyutlu kedilerin sınıfına giren Javanese, uzun ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptir. Vücut yapısına bakıldığından Siyam kedisine benzetilmektedir. Kafa yapıları vücutları ile orantılıdır. Kafaları yassı, geniş ve öne doğru çıkıntılıdır. Burunları geniştir. Karakteristik yüz hatlarına sahiptir. Kulakları dışa doğru eğimlidir ve geniştir. Gözleri çekik ve badem şeklindedir. Narin gözüken bir yapıya sahip olan Javanese’nin kas yapısı oldukça gelişmiştir. Kuyruğu ince ve uzundur, fakat tüyler kuyruğunu fırça gibi gösterir. Ön ve arka bacakları uzundur. Patileri ovaldir.

Javanese Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Javanese ırkı çocuklar ile mükemmel anlaşır. Zaten insancıl bir kedi türü olan Javanese’nin özellikleri arasında sıcakkanlılığı bulunmaktadır ve çocuklar ile rahat bir iletişim kurarak, iyi birer oyun arkadaşı olabilirler. Bunun yanı sıra Javanese otoriter bir kedi türü olduğu için diğer hayvanlarla iletişimi biraz kontrol altında tutulmalıdır. Diğer kedi türleri ile iyi anlaşabilir, fakat bu kediler Javanese’nin otoritesini kabul etmelidir. Aynı şey köpekler için de geçerlidir. Yetişkin bir Javanese’yi diğer hayvanlarla bir araya getirirken dikkatli olmanızda fayda var, fakat birbirlerine alışınca bu dikkate gerek kalmaz. Eğer Javanese yavru kedi halinde sahiplenirse hayvanlarla daha kolay iletişim kurabilir.

Javanese Sağlık Durumu

Javanese ırkı son derece sağlıklı ve sağlam yapıda bir kedi türü gibi görünse de bazı hastalıklara yatkınlık gösterebilir. Bunlar; amidoloz, astım, bronşit, kalp hastalıkları, lenfoma ve nörolojik rahatsızlıklar olarak sıralanabilir. Bu kalıtsal rahatsızlıklara karşı önlem alabilmek için yavru kedi halinden yetişkinliğine göre veteriner kontrollerine dikkat edilmelidir.

Javanese Eğitilebilir mi?

Javanese ırkı akıllı ve uyanık tavırları ile dikkat çeker. Sahibinin sözünü son derece dinleyen ve düşüncelerine önem veren bir kedi olduğu için kolaylıkla eğitilebilir. Zaten zeki bir kedi olduğu için ne istediğinizi çabucak kavrar ve kurallarınız dışına çıkmaz. Özetle gereken önem gösterilirse Javanese hızlı bir şekilde eğitilebilir.