Japon İşi Kuyruksuz: Japon Bobtail

522
Japon İşi Kuyruksuz: Japon Bobtail

İsminden de belli olduğu üzere kısa kuyruklu kediler furyasında yerini alan Japon Bobtail, Japonya ve Güney Doğu Asya’nın yerel kedi türüdür.

Tarihi oldukça eski zamanlara kalan Japon Bobtail’in Çin’den Japonya’ya göç ettiği düşünülmektedir. Japon Bobtail ilk olarak 1971 yılında resmi olarak ırk kabul edilmiştir. Japonya’nın geleneksel kedisi olan Japon Bobtail en fazla kısacık kuyruğu ile bilinmektedir. Aynı zamanda sahip olduğu dolgun yanakları ile de sevimliliğini konuşturuyor. Dünya üzerinde çok fazla bulunmayan Japon Bobtail’i ne yazık ki hemen her yerde bulmanız mümkün değil. Sevimliliği ve değişik vücut yapısı ile tüm kedi severlerin ilgisini çeken Japon Bobtail’i edinebilmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekse de sevgi dolu kalbini görünce değdiğini hissedeceksiniz.

Japon Bobtail Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Japonya
  • Karakteri: Zeki, Konuşkan, Neşeli
  • Tüy Rengi: Siyah, Mavi, Kırmızı, Gümüş, Kahverengi, Beyaz
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Kısa

Japon Bobtail Karakteri ve Özellikleri

Oldukça zeki bir kedi türü olan Japon Bobtail, sahip olduğu bu özelliği ile sahibini şaşırtacak hareketlerde bulunabilir. İnsan odaklı bir kedi olduğu için sürekli olarak sahibini takip eder ve kısa süre sonra onu taklit etmeye başlar. Eğer kedinizi sizi taklit ederken görürseniz, şaşırmayın! Akılcı ve mantıklı hareketleri onu diğer kedilerden ayıran en büyük özelliktir. Bunun dışında Japon Bobtail cinsi konuşkan yapısı ile bilinir.

İnsancıl bir kedi olduğu için insanlarla iletişim halinde olmaya bayılır ve bu yüzden mütemadiyen miyavlar. Japon Bobtail, Japon efsanelerinde “şarkı söyleyen kedi” olarak anılmaktadır. Sahibini her zaman memnun etmek isteyen ve son derece sadık yapısı ile evde asla yaramazlık yapmaz. Kendisine uygun bir kedi yatağı edinirseniz onu çok memnun etmiş olursunuz. Daha çok kendi halinde bir kedi olan Japon Bobtail, ailesine bağlıdır ve bu sebeple yalnız kalma taraftarı değildir. Yoğun iş temposuna sahip kişilerin uzak durması gereken Japon Bobtail, tam kalabalık ailelere uygun bir kedi! Özellikle yavru kedi olarak sahiplenilirse kendisini ailenin bir bireyi olarak görür ve çevresini o derece benimser. Nazik ve ince ruhlu yapısının yanı sıra tam bir dost canlısıdır. Bu yüzden çocuklar, kediler ve hatta köpekler ile ayrılmaz dostluklar kurabilir.

Japon Bobtail Bakımı

Kolay bir bakım rutini bulunan Japon Bobtail’in tüyleri kısa olduğu için sık taranma ihtiyacı duymaz. Ölü tüylerin vücudundan arınması için haftada 1 kere taranabilir, sıcak havalarda ise ılık su ile yıkanabilir. Bunun dışında Japon Bobtail için yaşadığı ortamın temizliği son derece önemlidir. Özellikle yemek yediği ve su içtiği kapların hijyenine dikkat edilerek, Japon Bobtail’in mikrop ve bakterilerden uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Japon Bobtail Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi türü olan Japon Bobtail’in özellikleri arasında yer alan kısacık kuyruğu hemen göze çarpmaktadır. Kuyruğu uca doğru kıvrık olduğu için ponpon gibi görünmektedir. İnce kemik yapısı ve kısa tüyleri vardır. Genellikle tüyleri yamalı desende oluşur ve siyah-beyaz, kahverengi, kırmızı, mavi gibi renklerde olur. Yumuşak kıvrımlı vücut hatları son derece kibardır. Dolgun yanakları ile tatlı bir görünüme sahiptir. Gözleri büyük ve yuvarlaktır. Genellikle yeşil renklidir.

Japon Bobtail Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Japon Bobtail nazik ve kibar bir kedi olduğu kadar oldukça dost canlısıdır. Bu dost canlılığı yalnızca insanlar üzerinde geçerli değildir. Sakin yapısı ile çocuklar ile rahatlıkla yalnız bırakılabilen Japon Bobtail, aynı zamanda diğer pek çok kedi ırkı ve hatta köpeklerle harika anlaşır. Eğer yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu ırkı sahiplenmek istiyor, fakat yeterli zamanı ayıramayacağınızı düşünüyorsanız yanına başka bir evcil hayvan alabilirsiniz.

Japon Bobtail Sağlık Durumu

Dünya üzerindeki en sağlıklı kedi ırklarından birisi kabul edilen Japon Bobtail, bilinen herhangi bir hastalığa kalıtsal olarak yatkın değildir. Tabii bu özelliği göz önüne alınarak bakımları ihmal edilmemeli ve yavru kedi halinden itibaren aşı ve kontrollerine gitmelidir. Japon Bobtail kaliteli bir bakım ile 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Japon Bobtail Eğitilebilir mi?

Japon Bobtail sadık oluşu ve sahibini memnun etmek isteyişi gibi pek çok özelliği ile köpeklere benzetilmektedir. Zaten akıllı ve zeki yapısı ile hemen her şeyi çabucak kavrayabilmesi eğitilebilir oluşunu son derece kolaylaştırır. Her gün belirli saatler belirleyerek eğitime başlarsanız, kısa sürede meyvelerini görebilirsiniz. Japon Bobtail, yat-yuvarlan gibi temel komutları ve neyin doğru neyin yanlış olduğu gibi uyarıları çok çabuk kavrayabilir.