Tesadüf Eseri Kedi: Kashmir

494
Tesadüf Eseri Kedi: Kashmir

Hindistan kökenli olduğu düşünülen Kashmir cinsi, tamamen şans eseri meydana gelmiş bir kedi türüdür. Doğal mutasyonla oluştuğu düşünülen Kashmir, Himalayan ve İran kedisine ait pek çok özellik taşımaktadır. Bu ırkın ilk olarak ne zaman görüldüğü net olarak bilinmemektedir.

Hindistan’da keşfedildikten sonra Amerika’ya getirilen Kashmir, kısa süre içerisinde Amerika’da büyük ölçüde popülerleşmiştir. Amerika haricinde Avrupa’da da sık tercih edilen kedi türlerinden olan Kashmir, aynı zamanda katıldığı pek çok kedi güzellik yarışmalarında ödüller almış. Sakin ve kendi halinde yapısı, sahibine olan düşkünlüğü ve kucak delisi olması ile ideal bir kedi olan Kashmir, sakin olduğu kadar etrafının da sakin olmasını sever. Bu sebeple eğer çok hareketli bir yaşamınız varsa Kashmir bu durumda rahatsız olabilir. Rahatlıkla yalnız bırakılabilecek bir kedi olduğu için yoğun iş temposu olan kişiler bu ırkı tercih edebilir. Aynı zamanda çocukların gürültüsünden de rahatsız olabileceği için çocuklu ailelerin bu ırkı sahiplenmeleri pek doğru ilişkiler doğurmayacaktır.

Kashmir Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Hindistan
  • Karakteri: Sessiz, Sakin, Uysal
  • Tüy Rengi: Krem, Leylak, Gri, Duman
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Uzun, Tüylü
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü

Kashmir Karakteri ve Özellikleri

Tesadüf eseri ortaya çıkan Kashmir ırkının özellikleri tam da her kedi sahibinin isteyeceği cinsten! Karakter olarak çok sakin olan Kashmir, aynı zamanda eğer üzerinde yoğun bir ilgi olursa çabucak bunalan bir kedi. Çoğu kedi cinsinin sahibinin ilgisi için çıldırdığını düşününce bu durum oldukça garip kaçsa da Kashmir’in kalbi her zaman sahibi için atmaktadır. Sakin ev ortamında yaşamaya alışık olan Kashmir, özellikle yoğun tempolu çalışanlar ve yaşlılar için uygundur. Evde rahatlıkla tek başına bırakabileceğiniz Kashmir, sakin ortamları sevdiği için çocuklarla pek iyi anlaşamaz. Kashmir aslında sosyal bir ırk olarak tanınmaktadır, fakat bu sosyalliklerini dışa vurabilmeleri için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Kashmir ırkı insanlara hemen alışabiliyor. Sahibine alıştığı anda büyük bir sadakat duygusu ile dolup taşar ve sahibinin kucağında uyumaya bayılır. Kashmir cinsi sakinliği ve kendi halinde oluşu ile bilinse de asıl gerçek yüzü gece ortaya çıkmaktadır. Geceleri oldukça hareketli bir ırk oluveren Kashmir’in gece görüşü çok iyi olduğu için etrafı rahatlıkla görebilir. Hareketlilik açısından zayıf olan Kashmir bu yüzden çok çabuk kilo alabilen bir ırktır. Kashmir’in aşırı kilo almasını önlemek için kesinlikle dengeli beslenmesi gerekir. 

Kashmir Bakımı

Kashmir cinsi kedilerin tüyleri oldukça uzun ve kabarıktır. Bu sebeple hem cildin hava alması hem de vücudun ölü tüylerden arınması için her gün tüylerin taranması gerekmektedir. Aksi halde tüylerin yapısı değişir, keçeleşir ve en önemlisi Kashmir’in vücudu hava almadığı için yaralar oluşabilir.

Kashmir Vücut Yapısı

Kashmir orta boyutlu bir kedidir. Ortalama 3 ila 10 kilo aralığındandır. Hareketsiz bir kedi türü olduğu için aşırı kilo alma eğilimindedir. Yüzleri geniş ve yuvarlak yapılıdır. Kulakları hafifçe öne eğimlidir. Gözleri çok büyük değildir. Kafasında ve patilerinde çok tüy bulunur. Kuyruğu uzundur ve aşırı tüylü olmasından dolayı fırça gibi bir görünümü vardır. Vücudundaki tüyler yoğun, kabarık ve uzundur. Bu sebeple uygun kedi şampuanları kullanmanız gerekmektedir. Patileri küçüktür ve patilerinin altında fırçayı anımsatan tüyler çıkmaktadır.

Kashmir Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Kashmir sakin yapılı bir kedidir ve gürültülü ortamlardan hiç hoşlanmaz. Aynı zamanda hareketsiz bir cins olduğu için çocukları çok fazla cezbetmez. Kashmir, aşırı ilgiden bunalan bir türdür. Bu sebeple onu sevmek isteyen çocuklardan olabildiğince uzak durmak ister. Özetle, Kashmir çocuklar için uygun bir kedi değildir. Kashmir sadece sahibi ile yakın bağ kurmayı seven ama ona bile kendi istediği zaman kendisini sevdiren bir kedidir. Kashmir diğer kedi türleri ile pek iyi anlaşamaz. Bunun sebebi diğer kedilerin yanında sessiz kaldığı için korkmasıdır. Aynı zamanda köpeklerden de ciddi anlamda korkmaktadır. Eğer Kashmir yavru kedi olarak sahiplenilirse, kesinlikle küçüklüğünden itibaren diğer hayvanlarla sosyalleştirilmelidir.

Kashmir Sağlık Durumu

Oldukça sağlık bir tür olan Kashmir, en uzun süre yaşayan kedilerdendir. Kalıtsal bir hastalığı bulunmayan Kashmir, yalnızca dengeli beslenmezse obezite gibi rahatsızlıklarla mücadele edebilir. Bunun dışında gereken bakımlar sağlanırsa 20 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Kashmir Eğitilebilir mi?

Kashmir insanlar ile pek yüz göz olmayı sevmeyen ve daha çok kenardan etrafı izlemeyi seven bir ırk olduğu için eğitim gibi kedi ve sahibini yakınlaştıran durumlara yanaşmaz. Zaten sakin bir kedi olduğu için eğitim gerektirmez.