Pug ve Bulldog Cinsi Köpeklerde Göz ve Ayak Problemleri Daha Fazla Görülüyor

289
kopek cesitleri

Pug ve bulldog cinsi köpeklerin yassı bir yüz yapısına sahip olması nedeniyle solunum sıkıntısı çektikleri biliniyordu.

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma ise sevimli dostlarımızın ayrıca ağrılı göz iltihabı ve ayak enfeksiyonu geçirme olasılıklarının da yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yassı yüzlü köpeklerin popülerliği son 10 yılda artmış durumda. PLOS ONE’da yayınlanan bir araştırma bulldog ve pug cinsi köpeklerin solunum sıkıntısı dışında başka kronik hastalıklar da geliştirebileceklerini ortaya çıkardı. Bazı veterinerler, bu cinslerin artık üretilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Yapılan araştırmada, pug ve bulldog cinsi yassı yüzlü köpek ırklarının diğer köpek ırklarına oranla daha fazla ağrılı göz iltihabı ve ayak enfeksiyonu geliştirebilecekleri belirlendi. Ayrıca yassı yüzlü köpeklerin diğer köpeklere oranla daha kısa bir yaşam ömrü olduğu biliniyor.

2168 köpek sahibi ile yapılan anket, bu kişilerin yüzde 93’ünün “yine olsa yine pug sahiplenirim” diye düşündüğü ve diğer insanlara bu cinsleri tavsiye edeceklerini ortaya çıkardı.

İnsanlar pug ve bulldog cinslerinin sevgi dolu kişiliklerine vuruluyor ve bu da onların üretilmesinin önüne geçilmesine engel oluyor.