Minnoş Kedimin Beni Sevdiğini Nasıl Anlayabilirim?

305
MİNNOS KEDİ

Yıllardır kedilerin sahiplerini sevip sevmediği, hatta nankör olup olmadıklarını tartışıyoruz. Kedilerin kendi başlarına buyruk oldukları ve insanları pek de umursamadıklarını söylüyoruz.

Peki bu ne kadar gerçek? Kediler gerçekten de bizi sevmiyor mu? Aslında minnoş dostlarımızın bazı spesifik hareketleri onların sevgisi hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. İşte kedi dilinde sevgi işaretlerini anlamak için faydalı bir rehber.

Kedilerin bağımsız kişilikleri olduğu, sahiplerini kendi seçtiği söylenir. Siz kedinizi seviyorsunuz ama kediniz sizi seviyor mu? Kedilikler.com bu sevimli hayvanların sevgisini gösterme biçimlerini derledi.

İşte davranışlarına göre kedilerin sevgi dili:

Patileriyle sizi ‘yoğurur’

Kedinizin üstünüze çıkıp patilerini size bastırıp çekmesi sevgiyi gösterme yollarından biridir. Ancak böyle yaparken tırnaklarını kullandıkları için canınızı acıtabilir.

Size hediye getirir

Kedinizin ağzıyla size bir oyuncak ya da yakaladığı ölü bir hayvan getirmesi de sizi sevdiğinin göstergesidir.

Yüzünü yüzünüze değdirir

Yüzünü yüzünüze değdirir

Bu durum kedinizin sizi önemsediği anlamına gelir. Kediniz yüzünü size sürttüğünde sizi kokusuyla işaretliyor ve ailenin bir parçası olarak görüyor anlamına gelir.

Size göbeğini açar

Birçok hayvanda olduğu gibi kediler de karınlarını herkese göstermek istemez. Eğer kediniz size göbeğini gösteriyorsa, size karşı kendisini savunmasız bırakıyor demektir ve bu da kendisini sizin yanında güvende hissettiğini gösterir.

Gözlerinizin içine dik dik bakar

Bu durum kedinizin size büyük bir sevgi gösterdiğinin işaretidir.

Kuyruklarının ucunu kıvırır

Kediler sevdiği kişi karşısında kuyruklarını havaya kaldırıp uçlarını hafifçe kıvırır.

Sizi ısırır

Parmağınızı yavaşça ısırmaları, kedilerin sizi sevdiğini gösterir.

Size mırlar

Size mırlar

Kediniz size mırlıyorsa bu sevgi göstergesidir.

Bacaklarınıza sürtünür

Kedilerin başka bir canlıya sürtünmesi sevgi işaretidir. Kedi size sürtünerek kokusunu bırakır.

Sizi takip eder

Kedinizin peşinizden ayrılmaması, sizi sevdiğinin en önemli göstergesidir.

Kediler sahibinin duygusunu anlıyor

Kediler sahibinin duygusunu anlıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, kedilerin, sahiplerinin ne hissettiğini anladığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre; sahipleri mutluyken kediler mırlama, sürtünme, kucağa oturma gibi pozitif davranışlar sergiliyor. Sahibi kızgınken ise uzak durmayı tercih ediyorlar.

Çocukları stres ve korkudan koruyor

Çocukları stres ve korkudan koruyor

Uzmanlar evde kedi beslemenin birçok faydası olduğunu söylüyor. Evde kedi besleyen Alzheimer hastalarının daha az atak yaşadığı biliniyor. Aile ilişkilerini güçlendiren kediler aynı zamanda çocukların stres, korku ve endişeye kapılmasını da önlüyor.

Kedilerle anlaşma rehberi

Kedilerle anlaşma rehberi

İşte kedi davranışlarının insan dilinde karşılığı. Bu rehberi her zaman kullanabilir ve kedinizle daha rahat iletişim kurabilirsiniz.