Depremde Evcil Hayvanların Güvenliği İçin Neler Yapılmalı?

236
deprem

İzmir depreminde yıkılan binaların enkazlarının altından saatler sonra çıkarılan evcil hayvanlar, depremden onların da etkilendiğini hepimizin fark etmesini sağladı.

AFAD ekipleri ve görevliler, enkaz altında kalan insanları kurtarmanın yanı sıra, canla başla savunmasız hayvanları da kurtardılar. Depreme karşı evcil hayvan sahiplerinin de alması gereken bazı önlemler var. Olası depremlere karşı yapılan hazırlıklara evde beslenen hayvanların da mutlaka dâhil edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlara göre, evcil dostlara sahibinin iletişim numaralarının yer aldığı bir künye takılması ilk yapılması gerekenler arasında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Müge Ensari Özay, depremden evcil hayvanların da etkilendiğini hatırlatarak deprem öncesinde yapılacaklar listesinde mutlaka evcil dostlara ilişkin yapılacakların eklenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Özay, İzmir depremiyle bir kez daha gündeme gelen depreme hazırlıkta evlerde beslenen hayvanların da göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguluyor.

İşte evcil hayvanlar için depremde alınması gereken önlemler

İşte evcil hayvanlar için depremde alınması gereken önlemler

Deprem sırasında önce kendi güvenliğimizi sağladıktan sonra evcil hayvanların güvenliğinin sağlanması gerektiğini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Müge Ensari Özay, deprem sırasında yapılabilecekler sınırlı olsa da öncesinde bazı önlemler alabilmenin mümkün olabileceğini belirterek tavsiyelerini şöyle sıraladı:

  • Deprem sonrasında kaybolma ihtimaline karşı önceden evcil hayvanınıza mikroçip taktırabilirsiniz. 
  • Üzerinde sizin adınızın, telefonunuzun ve gerekli gördüğünüz bilgilerin yazılı olduğu bir künyeyi önceden evcil hayvanınızın boynuna takabilirsiniz.

  • Önceden hazırladığınız deprem çantasının içine evcil dostunuz için de mama, su, battaniye gibi deprem sonrası gerekebilecek malzemeleri koyabilirsiniz.
  • Deprem tatbikatınıza evcil hayvanınızı da dahil edebilirsiniz. Böylece olası aksaklıkları daha rahat belirleyebilirsiniz.
  • Deprem sırasında işte veya evin dışında olma ihtimalinize karşı, deprem sonrasında evde bulunan evcil hayvanlarınıza bakabilecek birisini belirleyerek önceden o kişi ile bu ihtimal üzerinde yapılması gerekenlerin provasını yapabilirsiniz.

Deprem tatbikatına hayvanları da dahil edin

Deprem tatbikatına hayvanları da dahil edin

“Evde bir deprem tatbikatı yaparken mutlaka evcil hayvanlarımızı da bu plana dâhil etmemiz gerekiyor” uyarısında bulunan Dr. Öğretim Üyesi Müge Ensari Özay, “Depremden sonra evi tahliye ederken hızlı bir şekilde kedi veya köpeklerimizi taşıma kutularına koyarak binadan çıkmalıyız. Bu tür büyük felaketlerde mümkün olduğunca soğukkanlılığımızı koruyarak, sakin ve aklıselim bir şekilde hareket etmeliyiz” diye konuştu.