Popüler Kedi: Chinchilla

777
Popüler Kedi: Chinchilla

İsmini kemirgen bir hayvan olan Chinchilla’dan alan bu ırk, en çok kürkünün yumuşaklığı ile bilinmektedir. Chinchilla kedi türü ilk olarak 1888 yılında bir kedi şovunda görülmüştür.

Kökeni Londra’ya dayanan Chinchilla sakin ve uysal tavırları ile kısa sürede tüm dünya nüfusunun favorisi konumuna gelmiştir.Ülkemizde İran Kedisi haricinde en çok beslenen kedi türü olan Chinchilla kedisi, aslında İran kedisinin bir türüdür ve oldukça ilgi çekicidir.

Harika bir dost olan Chinchilla kedi türü var olan özellikleri göz önüne alınınca evde beslenebilecek en iyi kedilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Chinchilla yavru kedi halindeyken başka bir renkteyken, büyüdükçe başka bir renge bürünmektedir. Adeta şarkı söyler gibi olan yumuşak ses tonu, hassas tavırları ve pofuduk tüyleri ile kocaman gözleri birleşince ortaya durmadan sevmek isteyeceğiniz bir kedi türü çıkıyor. Sevimliliğinin yanı sıra uzun tüyler sebebiyle sürekli bakım gerektiren Chinchilla, inanın bu bakıma değecek bir kedi!

Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Sakin, Zeki
  • Tüy Rengi: Beyaz, Açık Krem, Sarı
  • Gövde: İri, Kaslı
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Kısa, İnce

Chinchilla Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Kişilik ve görünüm olarak İran kedisine en çok benzeyen kedi olan Chinchilla kedisi, oldukça sakin ve ağırbaşlı bir türdür. Chinchilla kedisi özellikleri arasında ilk sırada yer alan sakin ve uslu yapısından dolayı ev yaşamı için sık sık tercih edilen bu tür, yumuşak başlı olduğu için çocuklar ile ayrılmaz bir ikili olabilir. Sahibine son derece sadık olan Chinchilla, sürekli olarak insanlar ile vakit geçirmek ister. Chinchilla oyuncu bir kedidir. İran Kedisine nazaran daha hareketli bir tür olan Chinchilla, tek bir kişiye bağlanır. Evde birden fazla kişi yaşasa bile bunlardan bir tanesini kendisine sahip olarak belirler ve sürekli olarak onun peşinden dolaşır. Sahibini son derece benimseyen Chinchilla, kucağa alınmaktan büyük keyif alır. Sabrından dolayı çocuklarla iyi geçinen bu tür aynı zamanda orta yaşlı kişilerle de iyi zaman geçirir. Kendisini eğlendirmek için çeşitli yollar bulan Chinchilla, sahibi onunla oynayamasa bile sahibinin kucağına çıkarak şirinlik yapar. Zeki bir tür olan Chinchilla akıl gerektiren oyunları sever. Kedi oyuncakları ile onu çok mutlu edebilirsiniz. Her açıdan mükemmel bir kedi olan Chinchilla’nın katlanamadığı tek şey gürültü! Eğer eviniz sürekli olarak gürültülüyse Chinchilla bu durumdan mutsuz olacaktır. Daha sakin ve sessiz ortamlardan hoşlanan Chinchilla, daha çok orta yaşlı kişilere hitap ediyor.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla kedi türü bakımı oldukça uğraş vericidir. Tüyleri çok uzun olduğu için sık sık karışır ve kırıklar meydana gelebilir. Bu durumlar sonucunda kedinin tüyleri açılamaz duruma gelir ve eski parlaklığı kaybolur. Bunların önüne geçmek için diğer kedilere nazaran daha sık taranma ihtiyacı duyan Chinchilla, tüy dökme mevsiminde aşırı tüy dökmektedir. Uzun uzun taranmaktan hoşlanan bu kedi türü için taranma ihtiyacı aynı zamanda sahibi ile geçirdiği en güzel vakittir. Gerekli tüy bakımları yapıldığı takdirde göz kamaştıran güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Chinchilla, ev yaşantısı için en iyi kedi türü!

Chinchilla Vücut Yapısı

Chinchilla vücut yapısı gereği iri ve kaslı bir kedidir. Upuzun ve yumuşacık tüyleri sebebi ile adeta pamuğu andıran bu kedi türü, kocaman gözlere sahiptir. Sevimli ve sağlıklı bir tür olan bu kedinin yüz hatları çok güzeldir. Göz rengi genellikle zümrüt yeşilidir ve koyu siyah sürmeleri bulunmaktadır. Patilerinin altı siyah renktir. Burunları kırmızı renklidir ve ortasında siyah bir çizgi vardır. Kol altında, göbeğinde kuyruğunda çok fazla tüyü vardır.

Chinchilla Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Chinchilla kedi türü sakin ve uyumlu yapısı gereği diğer hayvanlar ve çocuklarla son derece iyi anlaşır. Çocuklar için iyi bir bakıcı olan Chinchilla, onlarla oyun oynamaya bayılır. Hayvanlarla son derece uyumlu geçinebilen bu tür, asla sorun çıkarmaz.

Chinchilla Sağlık Durumu

Bu kedi türü diğer pek çok kedi türü gibi bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık göstermektedir. İyi bir bakım ile 15 yıla kadar hayatta kalabilen Chinchilla, polikistik böbrek hastalığına yatkınlık göstermektedir. Bunun yanı sıra kedilerde en sık görünen kalp rahatsızlığı olan kardiyomiyopati, ve göz kanallarında tıkanma gibi hastalıklara yakalanabilir.

Chinchilla Kedisi Eğitilebilir mi?

Zeki bir kedi türü olduğu için bu ırk sahibinin ne istediğini hemen anlar. İtaatkar bir yapısı olduğu için kolayca eğitilebilir ve sahibinin sözünden çıkmaz.