Gülümseyen Kedi: Chartreux Kedisi

465
Gülümseyen Kedi: Chartreux Kedisi

Fransa kökenli bir kedi türü olan Chartreux, et yemeyi sevmesi ile bilinmektedir. Kedinin bilinilirliğinin bir diğer sebebi ise “gülümseyen kedi” lakabıdır.

Yüz hatları sebebi ile sürekli gülümsüyor gibi görünen bu tür, yumuşak ve uysal tavırları ile herkesin sevgisini kazanıyor. Dünyaca bilinen bir kedi ırkı olmasının en büyük sebebi dünyada düzenlenen en büyük caz festivali olan Montreal Uluslararası Caz Festivalinin maskotu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kedi türü dünyanın en eski kedi ırkları arasında yer almaktadır. Bu cinse ait en eski kaynaklar 1550’li yıllara dayanmaktadır. Colette, Charles de Gaulle ve Charles Baudelaire gibi pek çok ünlü kişinin evcil kedisi olmuştur. Oyuncu ve kendine fazlasıyla güvenen bir kedi olan Chartreux kedisi özellikleri arasında en bilineni yumuşacık ses tonudur. Cana yakın bir tür olmasına rağmen oyun esnasında ani pençe darbeleri kullanabilir. Yumuşak patileri ve şaşkın bakışları ile çocuklarında ilgi odağı olan bu tür sakin olmasından dolayı iyi bir oyun arkadaşı…

Chartreux Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Fransa
  • Karakteri: Oyuncu, Sevecen, Sadık
  • Tüy Rengi: Gri, Mavi
  • Gövde: Geniş
  • Kürk Yapısı: Kısa, Kalın
  • Kuyruk: Kısa

Chartreux Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Chartreux cinsinin karakteri biraz karmaşıktır. Oyundan oldukça hoşlanan bu kedi, uyumaktan da fazlasıyla keyif alır. Genellikle koşturabileceği oyunları tercih eder. Sakin ve uysal bir yapısı bulunmaktadır. Günün çoğunu yatıp, uyuyarak geçirse de harekete geçtiği zaman üstün avcılık yeteneklerini konuşturur. Sosyal bir kedi olan Chartreux, yeni insanlar ve hayvanlarla tanışıp, oyun oynamaktan zevk alır. Yumuşak bir ses tonuna sahip olsa da sesini nadiren duyurur. Sahibi ile olan iletişimini çoğunlukla gözleri ile gerçekleştirir. Atlama ve zıplama gibi konularda ayrıca bir yeteneğe sahip olan Chartreux, sürekli olarak ilgi istemediği için rahatlıkla yalnız bırakılabilir. Sahibi ile vakit geçirmekten hoşlanan Chartreux, oldukça asil bir kedi türüdür. Evin içerisinde onu sürekli olarak takip etmeniz, onu anlamanıza büyük katkı sağlayacaktır. Konuşmaktan hoşlanmadığı için bir şeye ihtiyacı olsa bile sizin gelip onu bulmanızı bekler. Özellikle apartman yaşamı için biçilmiş kaftan olan Chratreux, sahibinin kucağında vakit geçirmeye bayılır.

Chartreux Kedisi Bakımı

Chartreux özellikleri gereği taranmaktan pek hoşlanmaz. Kısa tüylü bir ırk olduğu için sık taranma ihtiyacı duymadan Chartreux, haftada 1 kere taranabilir. Kucak kedisi olması ile bilinen bu türü kucağınızda severken yavaş yavaş tarayabilirsiniz. Bunun yanında düzenli olarak veteriner kontrolüne götürerek olası hastalıkların önüne geçilebilir. Bunlar dışında Chartreux cinsinin herhangi bir bakıma ihtiyacı bulunmamaktadır. Ayrıca et ile beslenmeyi son derece seven bu ırkı içeriğinde et bulunan kuru mamalar ile beslemeniz daha iyi olacaktır.

Chartreux Vücut Yapısı

Geniş bir gövdeye sahip olan Chartreux kedisi, kısa, kalın ve sık tüylere sahiptir. Tüyleri genellikle gri ya da mavi renklerdedir. Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına sahiptir. Gözleri koyu turuncu renklerdedir. Son derece anlamlı bakışlara sahip olan Chartreux cinsi, tombul yanaklara sahiptir. Sevimli yüz hatlarına sürekli gülümser gibi duran ağızı da eklenince karşısındakinin kalbini eriten Chartreux, yüzüne oranla daha büyük ve dik kulaklara sahiptir. Gözlerinin yanında siyah mat çizgiler vardır. Omuzları geniştir ve vücut yapısı dayanıklıdır. Kemik ve kas yapısı gelişmiştir. Bacak uzunlukları ortadır ve patileri genellikle dışa doğru eğimlidir.

Chartreux Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Çocuklar ile oyun oynamaktan keyif alan Chartreux, çocuklarla olduğu kadar diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır. Sakin ve uysal bir yapıda olduğu için diğer hayvanlarla sorun çıkarmaz ve özellikle köpekleri sever. Bazı zamanlar hareketli oyunlar ile etrafta koşturmayı sevdiği için çocuklar bu huyundan çok hoşlanacaktır. Sabırlı yapısı ile çocuklara iyi bir bakıcı olabilir.

Chartreux Sağlık Durumu

Chartreux cinsi bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Bunlar; arteriyel tromboembolizm, hipertrofik kardiyomiyopati ve FLUTD olarak sıralanabilir. Fakat bu cinsin en çok yatkınlık gösterdiği hastalık, patellar luxation adlı diz kapağı kayması rahatsızlığıdır. Bunların yanı sıra kilo almaya eğimli bir tür olan Chartreux, düzenli olarak beslenmelidir. Aşırı kilo alımı diz kapağı kaymasını tetikleyecektir. Aynı zamanda kalp, diyabet ve kanser gibi rahatsızlıklara da yakalanabilir. Chartreux yavru kedi halindeyken muhakkak bir veteriner kontrolünden geçirilerek evlat edinilmelidir.

Chartreux Eğitilebilir mi?

Sakin, uysal ve oyuncu karakteri olan Chartreux kedisi, eğitime sıcak bakan cinsler arasında yer almaz. Zamanının çoğunu oyun ve uykuya ayıran bu cins, sorun çıkarmaktan hoşlanmadığı için eğitime özellikle ihtiyaç duymaz.