Beagle Özellikleri ve Bakımı

447
Beagle Özellikleri ve Bakımı

Beagle köpeği en popüler köpek cinslerinden biri olmakla birlikte neşesi, sevecenliği ve enerjik oluşuyla da ön plana çıkar. Pozitif enerjisi ve oyun oynamaya hevesi ile evinizde samimi bir ortam yaratacağına şüpheniz olmasın.

Beagle özellikleri ve bakımını öğrenerek köpeğinizle daha iyi bir iletişim kurmanız mümkün. Köpeğinizi daha iyi tanıyacak ve ona sahip olduğunuz için kendinizi daha şanslı hissedeceksiniz. Daha fazla bilgi için yazımızı okum

Beagle Irkının Tarihçesi

Beagle ırkının orijinal kökeni hala tam olarak bilinmese de temelinin Antik Yunan’a dayandığı düşünülmektedir. İzlerini av köpeklerinin sıklıkla kullanıldığı 16. yüzyıl İngiltere’sinde görmek mümkündür. Küçük av köpeği olarak tercih edilen Beagle, gelişmiş koku duyusuyla tavşan ve diğer küçük hayvanların avlanmasında kullanılıyordu. 19. Yüzyıl itibariyle de Kuzey Amerika’da en meşhur köpek cinslerinden biri haline geldi. Charles Schulz 1950 yılında çizgi roman çizmeye başladığı sırada cinsin popülaritesini yansıtan Snoopy karakterini Beagle cinsi olarak yaratmıştır. Bu sevimli, zeki ve enerjik köpek, günümüzde hala av köpeği olarak kullanılsa da daha çok harika bir dost ve aile köpeği olarak görülür.

Beagle kelimesinin Fransızca “beegueule” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Kelime anlamı olarak geveze, mızmız ve gürültücü anlamlarına gelmektedir. Geveze ve gürültücü oluşları olumsuz algılanmamalıdır, bu köpeklerin kendine has uluma şekilleri vardır ve tepkilerini çoğunlukla havlayarak belli ederler. Bazen sıkıldıkları için bazense bir şeyi çok istedikleri için havlarlar.

Beagle Özellikleri

Kaslı bir vücuda ve kare bir fiziğe sahip Beagle köpekleri kısa boyludur. Vücut olarak küçük gözükseler de, atletik ve güçlü bir bedene sahiptir. Türe ait görülmüş birçok renk bulunmakla birlikte en sık görülen renkler siyah, beyaz ve kahverengi tonları ile bu tonların karışımıdır. Dizleri öne çıkan bacak yapısı ve sarkık kulakları karakteristiktir. Tatlılıklarına tatlılık katan büyük kahverengi veya ela gözleriyle dikkat çekerler. Orta uzunluktaki kuyrukları heyecanlı yapıları sebebiyle daima havadadır. Keskin koku duyuları vardır ve avcılık yetenekleri gelişmiştir. Kokuya dayalı oyunlar oynamanız onu daha da mutlu edecektir.

Beagle Köpeği Karakteristik Özellikleri

İyimser, kaygısız ve enerjik olan bu köpek cinsi insancıl kişiliği ile oldukça iyi bir arkadaştır. Duygusal ilgiye oldukça düşkünlerdir. Gün boyunca sahibinin veya başka köpeklerin arkadaşlığına ihtiyaç duymaktadırlar. Egzersiz yapma istekleri oldukça yüksek olduğundan sık sık dışarı çıkarmanız gerekebilir. Evde yalnız veya uzun süre kalmaktan hoşlanmazlar. Uzun süre dışarı çıkarılmazlarsa içlerindeki yaramaz doğayı serbest bırakabilirler. Dışarıda aktif bir oyuncu olmaktadırlar. Koku duyularının çok gelişmiş olması sebebiyle dikkatlerini çeken bir koku peşinden sürüklenip gidebilirler. Uygun itaat eğitimi alması oldukça önemlidir. Bu sayede köpeğinizin peşinden gitmek istediği bir koku alırsa gitmesine izin verebilir aynı zamanda onu kontrol edebilirsiniz. Böylece hem köpeğinizin güvenliğinden emin olmuş hem de onu mutlu etmiş olursunuz. Beagle özellikleri arasında zeki olmaları da vardır. Eğitilme konusunda da hızlı gelişme göstermesi eğitim sürecini kolaylaştıracaktır.

Köpeğinizin merak ettiği şeyleri kazma eğilimi olmakla birlikte, kendisini heyecanlandıran bir koku duyduğunda kaçması da olasıdır. Köpeğinizin kimlik tasması veya mikroçipi olması iyi bir önlem olabilir. Bu sevimli köpeğin zaman zaman inatçı bir karaktere bürünmesi de mümkündür. Bu duruma da olumlu katkısı bulunacak olmasından köpeğinizin eğitilmesi oldukça önemlidir. Havlamaya eğilimleri oldukça yüksektir ve kendilerine has ulumaları vardır. Havlamalarını dikkate almak gereklidir, ilginç bir koku keşfetmiş, sıkılmış ya da gergin bir ruh halinde olabilirler.

Diğer köpeklerle iyi anlaşmaktadırlar ve sosyalleşebilmektedirler. Aynı zamanda kedilerle de iyi geçinirler özellikle birlikte yetişmişlerse çok tatlı sahnelere tanıklık etmeniz mümkündür. Ağızlarını sıklıkla kullanan bu köpek türü, duygularını bu şekilde de belli edebilir. Çocuklarla da iyi anlaşan Beagle cinsi heyecanlı yapıları gereğiyle çocukların üstüne atlayabilir, oyun amaçlı onları ısırmaya çalışabilir, bu istemsizce de olsa dikkat etmekte fayda vardır. Aynı şekilde çocukların köpek yemek yerken yanına yaklaşması tavsiye edilmez. Bu sebeple Beagle köpeğinizle vakit geçirmek için köpek oyuncakları daha iyi bir seçenek olacaktır. 

Beagle Köpeğinizle Formda Kalmanız Mümkün!

Beagle köpekleri yapıları gereği oldukça enerjik ve meraklı canlılardır. Küçük yaşlardan itibaren bile dünyayı keşfetme istekleri sizi şaşırtmasın. Şans buldukları her an oyun oynamak isterler, dik yamaçlara tırmanabilir, çamurlu sularda yuvarlanabilirler. Fazla ve sıklıkla egzersiz yapma ihtiyaçları nedeniyle evde uzun süre kalmaktan hoşlanmazlar. Hatta evde uzun süre yalnız bırakılan bir Beagle köpeği can sıkıntısından ortalığı dağıtabilir, eşyalarınıza zarar verebilir. Onunla sık sık oyunlar oynamanız, onu dışarıya çıkartmanız gerektiğinden bir Beagle almadan önce ne kadar aktif bir yaşantınız olduğunu gözden geçirmenizde fayda var.

Beagle Köpeği Bakımı

Suya dayanıklı yumuşak ve kısa tüyleri dökülmeye yatkındır. Yine de tüylerinin çok toz ve kir toplamaması sebebiyle sık sık temizliğe ve banyoya ihtiyaç duyulmamaktadır. Haftalık olarak taranması ve yılda birkaç kere banyo yaptırılması önerilir. Temel bakımlar köpeğinizin iyi görünmesi için önemlidir. Yapısı ve şekli itibariyle kulakları mikroplara hassastır. Kulak enfeksiyonlarını engellemek adına kulaklarının içi temiz tutulmalı, bakımı sık sık yapılmalıdır. Yürüyüşünde bozukluklara sebep olmaması adına tırnaklarının bakımı ve kesimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Olası Sağlık Problemleri

Beagle cinsi köpekler genellikle sağlıklı köpeklerdir ancak kalıtsal hastalıklara sahip olma ihtimalleri de vardır. Dikkat edilmesi ve gözlemlenmesi gereken bazı koşullar şunlardır:

▪Epilepsi: nöbetlere neden olan nörolojik bir hastalıktır.

▪Hipotiroidizm: yetersiz tiroid hormonlarının neden olduğu bir durum.

▪Omurlararası disk hastalığı: omurga çıkıntısındaki disklerin sinirleri baskı yapmasıyla oluşan durum.

▪Progresif Retinal Atrofisi (PRA): retinanın iki yönlü dejenerasyonu ile karakterize bir genetik hastalık.

Diyet ve Beslenme

Beagle cinsi yemek yemeyi sever ve midesine oldukça düşkündür. Günde iki öğün olmakla birlikte yemek başına 3/4 fincan kuru köpek maması vermeniz önerilir. Ancak bu miktar köpeğin büyüklüğüne, yaşına, aktivite seviyesine ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Doğru gıda ve beslenme programı için veterinerinize danışmanız en doğrusu olacaktır. Yine de evde köpeğinizi gözlemlemeniz, kilo alıp almadığına dikkat etmenizde fayda vardır. Sağlıklı bir ortamda büyütülen, düzenli ve kaliteli beslenme alışkanlığı olan, sık egzersize çıkartılan Beagle’lar 12-15 sene arasında yaşamaktadırlar. Köpeğinizin kaliteli ve uzun bir yaşam sürmesi için kişisel bakımına dikkat etmeli, sağlık kontrollerini ihmal etmemelisiniz.