O Bir Kısa Kuyruk: American Bobtail

470
O Bir Kısa Kuyruk: American Bobtail

Köpek beslemenin zorluğuna katlanamayacaksanız ve onun kadar uysal bir hayvan istiyorsanız, American Bobtail tam da aradığınız hayvan olacaktır.

Kedi dünyasının köpeğe en benzer ırkı olarak anılan bu tür, sahibine tam anlamıyla sevdalı bir kedi! Evcimen, sakin ve tam bir kucak kedisi olması dışında dış görünümü sebebiyle de büyük rağbet görmektedir. American Bobtail yavrusu kısa kuyruklu doğmuştur. Bunun sebebi genetik bir mutasyondan kaynaklanıyor. Normal bir kedinin kuyruğunun 3’te 1’i boyutundaki kuyruğu, yumuşacık, kabarık tüyleri ve şefkatli yapısı ile bu tür, tam bir aile kedisi! 1960’lı yıllarda Amerika’da keşfedilen American Bobtail, Siyam ve Tekir cinsinden iki kedi türünün çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış. Bu cins, 2002 yılından beri bir kedi türü olarak kabul ediliyor.

American Bobtail Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika                  

Karakteri: Atik, Zeki, Sevimli

Tüy Yapısı: Uzun Tüylü

Gövde: İri Yapılı

Kürk Yapısı: Yumuşak

Kuyruk: Kısa, Fırça gibi çok tüylü

American Bobtail Karakteri ve Özellikleri

American Bobtail’in karakteri mükemmel desek, yalan söylemiş olmayız. Sahibine son derece sadık, sevecen, uysal, fakat bir o kadar da zeki bir tür olan bu kediler, yavru kedi iken alındığı takdirde sahiplerine daha fazla sarılmaktadır. Oldukça hareketlidirler ve çocuğunuz için mükemmel bir oyun arkadaşı olabilir. American Bobtail, çoğu yönü ile köpeklere benzetilmektedir. Köpek beslemenin sorumluluğunu alamayacak kişilerin tercih ettiği bu tür, insanlar ve hayvanlarla oldukça sıcak iletişim kurar. Bu cinsi diğer kedi türlerinden ayıran bir diğer özelliği ise zekası! Bir köpek kadar eğitilebilir olan bu cins, gerekli özen gösterildiği takdirde kapı açma, yatma ve yuvarlanma gibi hareketleri hemen anlayabiliyor. American Bobtail’e gerçek bir aile olduğunuzu kanıtlarsanız, çok geçmeden tasma ile yanınızda gezdireceğiniz kıvama gelecektir.

American Bobtail Bakımı

American Bobtail’in uzun tüyleri sakın sizi korkutmasın! Diğer birçok kedi türüne nazaran bu cinsin bakıma neredeyse hiç ihtiyacı yoktur. Bu cins için yapılması gereken tek şey tüylerini geniş, ince dişli bir tarakla haftada 1-2 kez taramak olacaktır. Bu türün tüyleri genellikle aynı boyda olduğu için birbirine dolanmaz ve sık taranma ihtiyacı hissetmez. Bunun yanında düzenli olarak veteriner kontrolleri yapıldığı takdirde, sağlıklı bir kediniz var demektir! Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var, o da eğer bu cins bir kediyi yıkamaya kalkacaksanız, içerisinde yağ bulunmayan bir şampuan tercih etmeniz olacaktır. Yağlı şampuanlar, bu cinsin tüylerinin bozulmasına sebep olabilir.

American Bobtail Vücut Yapısı

American Bobtail vücut yapısı tıknazdır. Kafaları vücutlarına göre daha geniş olur ve kulakları da geniştir. Bu cinsin gözleri yuvarlak ve iridir. Pek çok American Bobtail yavrusu mavi gözlü olarak doğar ve büyüyünce de gözleri aynı renkte kalır, fakat çoğu yavru kedi büyüyünce göz renkleri tüylerinin rengine göre değişebilmektedir. Bu cins kedilerin tüy rengi her renkten olabilir, fakat özellikle American Bobtail beyaz rengi ile beğenilmektedir. Beyaz tüylü ve mavi gözlü olan bu tür, tüm kalbiyle size bağlanmaya hazır olacaktır! Bu cinsin bacakları kısadır ve vücutları uzundur. Erkek olanlar dişilere göre daha kaslı ve ağırdır.

American Bobtail’in Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

İdeal kedi olarak anılan bu türün yaşayan tüm canlılar ile ilişkisi mükemmeldir. Herkesle sıcak bir bağ kurmak isteyen bu cins, tam bir dost canlısıdır. Eğer çocuklu bir aileyseniz, American Bobtail heyecanlı ve hareketli halleri ile çocuğunuzun en iyi oyun arkadaşı olabilir. Evinizde bulunan bir kediye arkadaş almak istiyorsanız da bu cins yine size istediğinizi verecektir.

American Bobtail Sağlık Durumu

Bu cinsin ne yazık ki bazı hastalıklara yatkınlığı bulunmaktadır. Çoğu American Bobtail yavrusu hiç kuyruğu olmadan dünyaya gelmektedir. Bu cinslerin omurgaları kısa olmaktadır ve ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık sorunları ile yüzleşebilirler. Eğer hiç kuyruğu olmadan doğan bir kediniz varsa, kesinlikle çiftleştirmemelisiniz. Omurga sorunu olan bu cinsin ilerleyen yıllarda kalça displazisi ve dışkılamayı kontrol yeteneklerini etkileyen çeşitli rahatsızlıklar çekmesi muhtemeldir. Bunlar dışında bu cins tamamen sağlıklıdır. Eğer iyi bir bakım ve sevgi dolu bir aile olursanız, American Bobtail yaşadığı süre 20 yılı bulabilir. Ortalama bir American Bobtail yaşadığı süre ise 10-20 yıl arasıdır.

American Bobtail Eğitilebilir mi?

Köpek edinmeye çekinen insanların 1 numaralı tercihi olan bu cins, kesinlikle eğitilebilir. Kısa vadede tasma ile gezdirecek kadar evcilleştirebileceğiniz bu türe, yatma, zıplama, yuvarlanma ve hatta bulunduğu odadan kaçmayı bile öğretebilirsiniz! Bu cinsin yapabileceklerinden korkmanızda fayda var. Zira oldukça zeki olan American Bobtail’ler bu zekaları yüzünden bazı zamanlar başlarını belaya sokabiliyor. Eğer son derece yetenekli bir kediniz varsa, onu pek fazla yalnız bırakmamaya çalışırsanız, iyi edersiniz…