Mükemmel Irk: Burmilla

608
Mükemmel Irk: Burmilla

İlk olarak 1981 yılında görülen Burmilla cinsi, Burmese ve Chinchilla türü iki kedinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Kusursuz ırk olarak bilinen Burmilla, 1989 yılında kedi ırkı olarak kabul edilmiş.

Bu cins, Asya kökenlidir ve görünümü ile son derece asildir. Ailesine ve sevdiklerine bağlı bir kedi olan Burmilla, bir kedide istediğiniz her özelliğe sahiptir. Hiçbir hastalığa yatkınlık göstermeyen bu cins, upuzun tüylere sahiptir. Kocaman gözleri insanın içini ısıtır. Enerjik, eğlenceli ama bir o kadar da zeki olan Burmilla, oldukça hassas ve uysaldır. Sahibi ile konuşmayı sever ve sürekli onun etrafında dolaşır. Sahibine büyük ilgi gösteren Burmilla, önsezileri sayesinde sahibinin üzgün olduğunu anlar ve onu kendince teselli etmeye çalışır. Bunların dışında tam bir oyun canavarı olan Burmilla bu özellikler sayesinde çocuklar ve diğer hayvanlar ile ayrılmaz ikili olmaktadır.

Burmilla Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Asya

Karakteri: Zeki, Uysal, Oyuncu

Tüy Rengi: Gümüş, Beyaz, Fildişi

Gövde: Orta

Kürk Yapısı: Uzun, Tüylü

Kuyruk: Orta

Burmilla Karakteri ve Özellikleri

Burmilla özellikleri gereği sahibine bağlı bir kedi türüdür. Mükemmel kedi olarak anılan Burmilla, her konuda sahibini memnun etmeye çalışır. Onun için önemli olan her zaman sahibidir. Sürekli olarak ilgi görmek ister, fakat bu gördüğü ilginin daha fazlasını karşısındakine verir. Evcimen bir türdür ve oyunlar oynamaya bayılır. Genellikle uslu bir tür olan Burmilla evde eşyaları karıştırmaz ve ortalığı birbirine katmaz. Sahibi ile güzel vakit geçirme taraftarıdır. Çocuklar ile iyi bir iletişimde olduğu için onlarla vakit geçirmeye bayılır. Bir nevi kedigillerin köpeği denebilir. Burmilla hakkında söylenecek bir diğer söz ise zekasıdır. Eğitilebilirlik oranı yüksek bir kedi olan Burmilla’ya temel düzeydeki şeyleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tek amacı sahibini memnun etmek olduğu için seve seve gerçekleştirecektir. Hassas bir yapısı olan Burmilla kendini evin kedisi olarak değil de daha çok evin bir ferdi olarak görmek ister. Yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için yoğun temposu olan kişilerin bu cinsi sahiplenmesi tavsiye edilmez.

Burmilla Bakımı

Bu cinsin bakımı biraz emek isteyen cinsten… Burmilla upuzun ve pamuğu andıran tüyleri ile bilinmektedir. Bu sebeple tüylerine ekstra bir özen gösterilmesi gerekiyor. Eğer Burmilla cinsi bir kedi edinecekseniz tüylerine her hafta 4-5 kez zaman ayırmanız gerekecektir. Tüylerinin dolaşma ihtimali yüksek olduğu için sık sık taranmalıdır. Bunun yanı sıra eğer Burmilla’nın tüylerini kestirdiyseniz haftada 1 kez taramanız yeterli olacaktır. Periyodik veteriner kontrollerinde ağız ve diş sağlığı için bakımları yapıldığı takdirde başka bir bakıma ihtiyaç duymaz.

Burmilla Vücut Yapısı

Burmilla cinsi, orta boyutlu bir kedi türüdür. Bazı türlerin tüyleri uzunken, bazıları kısa olabiliyor. Tüy renkleri genellikle gümüş, beyaz ve fildişidir. Gözleri büyüktür ve çoğunlukla yeşil renklidir. Kafaları yuvarlak boyutludur ve burun kısmına doğru üçgenimsi bir hal alır. Yüz hatları keskin değildir ve geniştir. Kulakları diktir ve uçları yuvarlaktır. Gözleri hafif yana doğru eğimlidir. Gövdesi arkaya doğru düz uzanır. Bacakları ince olmasına rağmen kemik yapısı güçlü bir kedi ırkıdır. Patileri yuvarlak biçimdedir ve ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır. Kuyruğu ortalama bir boyuttadır. Tüyleri parlak ve düzdür.

Burmilla Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Burmilla cinsi uysal bir ırk olduğu için diğer hayvanlarla ve çocuklarla ilişkileri son derece iyidir. Çocuklarla uyumlu bir oyun arkadaşı olur ve onlarla vakit geçirmekten keyif alır. Bunun yanı sıra diğer hayvanlarla da arası iyidir. Özellikle köpeklerle çok iyi anlaşır. Eğer çocuklu bir aileyseniz ya da evinizde zaten evcil hayvanınız varsa Burmilla özellikleri gereği tam da aradığınız kedi cinsi olacaktır.

Burmilla Sağlık Durumu

Burmilla cinsinin mükemmel kedi olarak anılmasının en büyük sebebi kalıtsal hiçbir hastalığa sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. 20 yıla kadar sağlıkla yaşayabilen Burmilla, yavru kedi halindeyken olası parazit ve mikroplarından arındırıldığı takdirde hiçbir rahatsızlık için endişelenmenize gerek kalmaz. Siz gerekli olan bakımları yapıp, kaliteli mamalarla beslemeye devam ederseniz, Burmilla uzun yıllar sevgi dolu kalbi ile yanınızda olacaktır.

Burmilla Eğitilebilir mi?

Zekası ile nam salmış bir cins olan Burmilla, eğer gereken özen ve disiplin gösterilirse eğitilebilir. Sahibini sürekli olarak memnun etmek isteyen bir cins olduğu için Burmilla’nın eğitimi zor olmayacaktır. Eğitim ile ona temel şeyleri öğretebilirsiniz. Bunun yanı sıra Burmilla cinsi öğretildiği takdirde at-getir gibi oyunları oynamaktan büyük keyif alır.