Kıvrık Kulak: American Curl

508
Kıvrık Kulak: American Curl

Arkaya doğru kıvrılmış kulakları ile bilinen American Curl türünün ortaya çıkma hikayesi bir hayli gariptir. İlk kez California’da ortaya çıkan bu cins, 1981 yılında orada yaşayan bir çiftin Shulamit ırkından olan kedilerinin doğurduğu 4 yavrusundan iki tanesinin uzun tüylü ve kıvrık kulaklı olmasının fark edilmesi ile meydana gelmiş.

Kısa sürede oluşan genetik çalışmalar ile safkan American Curl oluşturulmuş ve 1986 yılında saf ırk olarak kabul edilmiş. Bu cins kıvrık kulaklarının yanı sıra iki farklı tüy uzunluğu bulundurması ile de biliniyor. Bu özellik dünya üzerinde yalnızca American Curl cinsi kedilerde bulunmaktadır. Duyarlı, zeki ve mantıklı olan bu kedi türü, aynı zamanda son derece asil bir görünüme sahiptir. Oyuncu, meraklı ve dost canlısı bu kedi, kısa sürede evinizin neşesi haline gelecektir.

American Curl Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika

Karakteri: Hareketli, Meraklı, Zeki

Tüy Rengi: Siyah, Gri, Beyaz, Duman Rengi, Gölgeli

Gövde: Zayıf

Kürk Yapısı: Yumuşak

Kuyruk: Uzun, Tüylü

American Curl Karakteri ve Özellikleri

American Curl kedisi, daha yavru kedi halindeyken hangi özelliklere sahipse, büyüyünce de aynı özelliklere sahip olması ile bilinmektedir. Kedi türleri arasında “Peter Pan” olarak anılan Amerikan Curl, yetişkinlik dönemine girdiğinde hiçbir değişikliğe uğramıyor ve aynı yavru kedi halindeki karakteri ile beraber büyüyor. Oyun oynamayı seven, atik, hareketli, meraklı, sezgileri güçlü ve oldukça zeki olan American Curl kedisi, aynı zamanda son derece sevgi doludur. Her zaman merakla etrafındakileri izleyen bu tür, her fırsatta kucağınıza gelmek isteyecek kadar sahibine bağlıdır. Çocuklar ile iletişimi ve masum tarafları ile evinizin uslanmaz yeni üyesi olmaya aday bir American Curl yavru kedi bulursanız, asla kaçırmayın! Sürekli oyun oynamak, yeni oyunlar öğrenmek tam da Amerikan Curl cinsine göre hareketlerdir. Sevgi ve ilgiyi oldukça seven ve her fırsatta bunu göstermenizi isteyen American Curl ile gerçek anlamda ilgilendiğiniz takdirde aranızda kopmayacak bir bağ oluşacaktır.

American Curl Bakımı

Amerikan Curl cinsi kedilerin bakımı, tüylerinin uzunluğu sebebiyle biraz meşakkatli olabiliyor. Amerikan Curl türünün iki farklı uzunlukta tüyü bulunmaktadır. Bu tüyler son derece yumuşak ve ipek gibidir. American Curl kedisi düzenli aralıklarla taranmalıdır. Bu taranmaların yanı sıra tüyleri eşit olacak şekilde kesilirse, son derece güzel bir görünüme sahip olur. American Curl kedisi derisi biraz sarkıktır. Bu dışarıdan pek fazla görünmez, fakat kedinizi kendiniz tıraş etmek istediğinizde canını acıtabilirsiniz. Bu sebeple Amerikan Curl cinsi kedinizi muhakkak veteriner hekime tıraş ettirin.

American Curl Vücut Yapısı

Amerikan Curl, ceviz gibi kocaman ve genellikle masmavi gözleri ile etrafa meraklı bakışlar atmaya bayılır! Uzun bir kafası varmış gibi görünmesine rağmen, bu görüntüsü kulaklarının şeklinden kaynaklanmaktadır. American Curl kedisi diğer tüm kedi ırklarından daha iyi bir işitme kabiliyetine sahiptir. Kare şeklinde burunları vardır, ağızları küçük olmasına rağmen oldukça kuvvetlidir. Orta büyüklükte bir vücut yapısına sahip olan bu türün, vücudu ile orantılı kuyruk ve bacakları vardır. Parlak ve yumuşacık tüyleri ile her zaman dikkatleri çeken Amerikan Curl, kasları az gelişmiş bir kedidir ve ortalama ağırlığı 2,5 ila 4,5 kilo aralığındadır. American Curl kedisi çoğunlukla gri, beyaz, gölgeli ve siyah renklerdedir.

American Curl’un Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

American Curl, yavru kedi haliyle neyse ergenlik ve hatta yetişkinlik döneminde de öyle olduğu için son derece iyimser, sevgi dolu ve heyecanlıdır. Etrafa her zaman pozitif enerji yaydığı için çocuklar ve bilhassa diğer hayvanlar ile iyi bir iletişim kurar. Zaten doğası gereği oyuncu bir tür olan American Curl kedisi, her zaman kendisine bir oyun arkadaşı arar. Amerikan Curl, tam bir ilgi delisi olduğu için aile ortamı onun için oldukça uygundur.

American Curl Sağlık Durumu

Amerikan Curl cinsi kedilerin bilinen hiçbir genetik hastalığı bulunmamaktadır. Oldukça sağlıklı bir tür olan bu kedi, aynı zamanda fiziksel hastalıklara yatkınlık göstermez. American Curl kedisi daha çok çevresine ayak uydurabilmesi ile bilinmektedir. Güçlü bağışıklık sistemi ile kolay kolay hasta olmaz ve uzun süre sahipleri ile beraber sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Sadece kulak kanalları dar olduğu için düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi halde kulakları enfeksiyon kapabilir.

American Curl Eğitilebilir mi?

Eğer ona bir şeyler öğreterek eğitmek istiyorsanız, Amerikan Curl cinsi tam size göre! Çoğu cinsten daha dikkatli, mantıklı ve zeki olan bu tür, kolaylıkla eğitilebilir. Kısa bir eğitimin ardından American Curl size objeleri getirebilir ve kapalı kapıları açabilir. Gerekli olan ilgiyi gördüğü takdirde daha fazlasını yapmaması için hiçbir sebep bulunmuyor. Amerikan Curl oldukça itaatkar ve sahibini memnun etmeyi seven, pozitif bir kedidir. İletişiminizi iyi tuttuğunuz sürece, güzel bir birliktelik kaçınılmaz olacaktır.