Menekşe Gözlü Kedi: Mavi Rus (Russian Blue)

538
Menekşe Gözlü Kedi: Mavi Rus (Russian Blue)

Kökeni tam olarak bilinemeyen Russian Blue, söylentilere göre Kraliçe I. Elizabeth tarafından Rusya’dan İngiltere’ye getirtilmiştir.

Öncelerde ismini gelmiş olduğu Rusya limanında alsa da sonralarda İngiltere’deki kedi şovlarında “yabancı mavi” olarak tanıtıldığı için ismi değişmiş ve şimdiki halini almıştır. 1880’lerin sonlarına doğru Amerika’ya getirilen Mavi Rus, artık tüm dünyaya duyurulmuş ve herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Yemyeşil ve menekşe rengi iri gözleri ile görenleri büyüleyen Mavi Rus, tam bir ev kedisidir. Yeri geldiğinde sakin, yeri geldiğinde ise son derece akrobatik olan Russian Blue, kişilik gereği oldukça sevgi doludur. Sahip olduğu ailesine her daim sevgisini ve ilgisini belli etmek ister ve bunu yaparken hiçbir çıkar beklemez. Russian Blue’nun bu kadar popüler bir kedi olmasının bir diğer sebebi ise hipoalerjik olmasıdır. Kedilere alerjisi olmasına rağmen bir türlü kedilerden kopamayan hayvan severlerin ilk tercihlerinden olan Russian Blue, alerji yapma riski en düşük kedilerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra sağlıklı yapısı ile senelerce yaşayan Mavi Rus, kedileri ile derin bağlar kuran kişilerin favorisi!

Mavi Rus (Russian Blue) Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Rusya
  • Karakteri: Sakin, Zeki, Sevgi Dolu
  • Tüy Rengi: Mavi, Gri
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Uzun

Mavi Rus (Russian Blue) Karakteri ve Özellikleri

Kişilik gereği çevresine ama özellikle ailesine karşı son derece sevgi dolu bir kalbi olan Mavi Rus, insanlar ile derin bağlar kurar. Bunun yanı sıra sakin bir kedi olan Mavi Rus, bağımsızlığına düşkündür. Kendi halinde takılmaktan hoşlanan Russian Blue, oldukça beceriklidir ve gerekli eğitim verilirse akrobatik hareketlerde güçlenebilir. Birçok kedi şovunda derecesi bulunan Russian Blue’nun yüksek zekası nedeniyle neredeyse köpekler kadar anlayışlı oldukları gözlemlenmiştir. Başka kedilerle ve özellikle çocuklarla mükemmel ilişkiler kuran Russian Blue, oyunculuğu ile çocukları oldukça fazla eğlendirir. Fazla konuşkan olmayan Russian Blue, anlatmak istediğini genellikle bakışları ve hareketleri ile anlatmaktadır. Sahibi ile yakın bağlar kurmaktan hoşlanan Mavi Rus, kısa süre içerisinde evin bir ferdi gibi hissedecektir.

Mavi Rus (Russian Blue) Bakımı

Sağlıklı bir ırk olan Mavi Rus, pek de bakıma ihtiyaç duymayan, zahmetsiz bir kedidir. Uygun tarak veya fırçayla 2 haftada 1 taranması halinde tüy bakımı tamamlanan Russian Blue’nun aynı zamanda kaliteli mamalar ile beslenmesi gerekir. Russian Blue’nun kişilik özellikleri arasında yer alan titizliği sebebiyle mama ve su kabı her gün dezenfekte edilmeli ve bulunduğu ortamlar kesinlikle hijyenik bir hale getirilmelidir. Daha iyi bir bakım için kedi temizlik ürünleri kullanabilirsiniz.

Mavi Rus (Russian Blue) Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Mavi Rus, çift katlı kürk yapısına sahiptir. Kısa tüylü olmasına rağmen sık yapıda olmasından dolayı soğuk geçirmeyen Russian Blue, bu açıdan oldukça sağlıklıdır. 3,5 ila 7 kilo aralığındaki Mavi Rus, canlı ve yeşil gözlere sahiptir. İri göz yapısı bulunan bu ırk yavru kedi halinden 4 aylık olana kadar sarı göz rengi ile dikkat çeker. Mavimsi gri kürkü son derece asil bir görünüm sunar. Kulakları iri yapılıdır ve az tüy bulunduğu için adeta şeffaf bir görünüm oluşur. Bacakları uzun ve kaslıdır. Mavi Rus’un kuyruğu uzundur ve tüy yapısı kuyruğun uç kısmına doğru incelmektedir.

Mavi Rus (Russian Blue) Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Kişilik özellikleri gereği dost canlısı bir cins olan Mavi Rus, çocuklar için mükemmel bir oyun arkadaşıdır. Sakin yapısının yanı sıra sevdiği kişiler ile oyun oynamaktan çekinmeyen Russian Blue, kesinlikle bir aile kedisi! Diğer evcil hayvanlarla güzel etkileşimler kurduğu için yanına gönül rahatlığı ile arkadaş edinebilirsiniz. Sakin ve ağırbaşlı yapısı ile diğer evcil hayvanların koruyucusu görevini üstlenir ve bunu başarı ile yerine getirir.

Mavi Rus (Russian Blue) Sağlık Durumu

Bilinen en sağlıklı kedi ırkları arasında yer alan Mavi Rus, hiçbir kalıtsal rahatsızlığa sahip değildir. Kaliteli mamalar ve düzenli veteriner kontrolü Russian Blue için yeterlidir. Genellikle 15 yıla kadar hayatta kalabilen Russian Blue, eğer aşırı iyi şartlar sağlanırsa 25 yıla kadar yaşayabilir.

Mavi Rus (Russian Blue) Eğitilebilir mi?

Zeki bir cins olan Russian Blue, gereken özen gösterilir ve zaman ayrılırsa köpek gibi eğitilebilir. Pek çok açıdan köpekler ile benzerlikler taşıyan Russian Blue, pek sorun çıkaran bir ırk değildir, fakat hem kedinizle güzel zaman geçirmek hem de bazı temel kuralları öğretmek için Mavi Rus’u kolaylıkla eğitebilirsiniz.