Evcil Çita: American Keuda

631
Evcil Çita: American Keuda

Güney Amerika kökenli bir kedi olan American Keuda cinsi, kediler arasında “çita” olarak bilinmektedir. Esnek yapılı bir deriye sahip olduğu için bacaklarını çok rahat hareket ettirebilen American Keuda cinsi, bu özelliği ile bir çita gibi koşabilmektedir.

Bu kedi cinsi hakkında özellikler söz konusu olunca ilk sıralanabilecekler tırmanma, koşma ve atlama gibi hız ve hareket gerektiren şeylerdir. Atletik yapısı ile bilinen American Keuda cinsi, ilk olarak 1980’li yıllarda keşfedilmiş. Dış görünüşü ele alındığı zaman adeta Mısır Mau’su cinsi ile birebir benzeşen bu cinsi, normal boyutların yanı sıra minyatür boyutlarda da bulunmaktadır. Eğer bu cinse evinizi açmak istiyorsanız, sahip olduğu özellikler göz önüne alınarak evinizi dekore etmelisiniz. Hareketi ve hızı oldukça seven bu cins için evinize oyun alanları, merdivenler, tırmanma yerleri ve basamaklar gibi oyun düzenekleri edinmelisiniz.

American Keuda Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Güney Amerika

Karakteri: Atletik, Hareketli

Tüy Rengi: Beyaz, Krem, Siyah, Mavi, Çikolata, Kızıl

Gövde: Zayıf              

Kürk: İnce

Kuyruk: Orta

American Keuda Karakteri ve Özellikleri

American Keuda cinsi söz konusu olunca ilk olarak ne kadar hareketli ve özgür olduğundan bahsedilmelidir. Son derece oyuncu ve deyim yerindeyse “hiperaktif” olan bu cins özellikleri arasında aynı zamanda suya olan ilgisi dikkat çekmektedir. Suyu oldukça seven bu kedi cinsi, her zaman yüzmek isteyebilir. Bu cins kedi sahibi olan kişiler yüzmeye gittiklerinde yanlarında çoğunlukla kedilerini de götürmektedir. Bunun yanı sıra bu kedi cinsi suyu çok sevdiği için akvaryum gibi su bulunan yerlerden uzak tutulmalıdır. Her zaman su ile haşır neşir olmak isteyen bu cins, akvaryumunuzdan uzak duramayacağı gibi balıklarınıza da zarar verebilir. Bu kedi hakkında özellikler sıralandığında bir diğer özelliği ise sahiplerine olan bağlılıklarıdır. Sahipleri ile son derece sıcak bir bağ kuran American Keuda cinsi, yeni tanıştıkları insanlara pek sıcak davranamıyor ve sahiplerini ciddi boyutta kıskanabiliyor. Bunun yanı sıra diğer hayvanlar ve çocuklar ile gayet güzel bir iletişimleri vardır. Kendi kendine yetebilen bir kedi olan American Keuda cinsi, ona vereceğiniz birkaç oyuncak ile keyifli zaman geçirebilir. Özel bir ilgi ve şefkate ihtiyaç duymayan bu cins, hareketi çok sevdiği için eğer eğitimi verilirse sizinle yürüyüşe bile çıkabilir!

American Keuda Bakımı

Oldukça nadir hasta olan bu cins, neredeyse hiçbir bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Daha yavru kedi halindeyken bile aşıları haricinde pek de bir bakıma ihtiyaç duymadan American Keuda cinsi, suya zaafı bulunduğu için diğer kedilere nazaran daha sık aralıklarla yıkanabilir, fakat fazla banyo yaptırmak kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu kedi cinsi tüylerinin kısa olması ile bilinir. Sık sık tıraş ihtiyacı duymayan bu ırk, belirli sürelerde tarandığı sürece bakımları tamamlanmış olur. Sağlık ve dayanıklılık söz konusu olunca oldukça iyi bir performans gösteren bu ırk, tam 20 yıla kadar hayatta kalabilir.

American Keuda Vücut Yapısı

Ortalama bir boyuta ve atletik bir vücuda sahip olan American Keuda özellikler göz önüne alındığında en çok badem gözleri ve uçları sivri kulakları ile hatırlanır. Tüyleri kısa, düz ve yumuşacık olan kedi cinsi, esnek yapılı derisi sayesinde karnında ve dirseklerinde kıvrımlara sahiptir. Esnek derisinin oluşturmuş olduğu kıvrımlar sayesinde yazın sıcak havalarda vücut ısısını ayarlayabilen bu kedi cinsi, aynı zamanda olası saldırılarda derhal kaçmasına yarayan hız ve atletikliğe sahiptir. Bacaklarını son derece rahat hareket ettirebilen bu ırk, yumuşak yüz hatları ile görenleri kendisine hayran bırakır.

American Keuda Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

American Keuda cinsi yavru kedi halinde alınırsa, sahibine oldukça bağlı büyür. Yetişkinlik döneminde de sahibiyle ne kadar fazla zaman geçirir ve ona güvenirse, aralarındaki bağ da o kadar kuvvetli olur. Bu cins kediler diğer hayvanlar ile güzel bir ortamda tanışırsa, son derece iyi anlaşır. Diğer hayvanlar kadar çocuklar ile de iletişimleri kuvvetli olan American Keuda cinsi, sahibinin yanında göreceği insanlara pek de sıcak yaklaşmayabilir. Bu ırka gerekli olan güven ve sevgiyi verdiğiniz takdirde kısa sürede ilgisini üzerinizde hissedebilirsiniz.

American Keuda Sağlık Durumu

Bu cins hakkındaki özellikler sıralandığı zaman kuvvetli bünyesi ön plana çıkmaktadır. Sık hasta olmayan ve genetik herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan bu ırk, yalnızca tüylerinin ince olmasından dolayı soğuğa karşı korunabilir. İyi bir bakım sağlandığı zaman bu ırk 15-20 yıl yaşayabilir.

American Keuda Eğitilebilir mi?

Bu cins oldukça zeki bir kedidir, fakat aşırı hareketli olması ile eğitim şansı biraz düşük olabilir. Eğer bu cinsi kedinizi eğitmek istiyorsanız, onun sevebileceği eğitimler verebilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme sporlarından son derece zevk alan bu cinse düzenli eğitim vererek onunla yürüyüşlere çıkabilir ve yüzebilirsiniz. Fakat diğer kediler gibi yat, yuvarlan gibi komutları aşırı hareketli bünyesi sebebi ile pek de önemsemeyebilir.