Kenya’nın Yerlisi: Soke Kedisi

514
Kenya’nın Yerlisi: Soke Kedisi

İlk kez Kenya’nın Watamu kasabasında keşfedilen Soke kedi cinsi, vahşi doğa bilimcisi Jeni Slater tarafından bulunmuştur. Oldukça zarif bir tekir kedi olan Soke’nin evcil kedi türlerinin atası olduğu düşünülmektedir.

1984 yılında Kenya’dan Danimarka’ya getirilen Soke kedi cinsi kısa süre içerisinde Avrupa’da tanıtılmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır. 1992 yılında resmen kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Kontrollü bir şekilde üretilen Soke kedi ırkları arasında en pahalı olanlardan bir tanesidir. Soke kedi cinsi edinmek isterseniz, maalesef uzun süre beklemeniz ve belirli miktarda ücret ödemeniz gerekmektedir. Ataları ormanda yaşayan ve o ortama adapte olan kedilerden olsa da Soke kedi cinsi ev ortamına kolaylıkla alışabilir. İnsanların odak noktası olmaktan bir hayli hoşlanır ve sürekli olarak sahibinin kucağında yatarak kendisini sevdirmek ister. Oldukça meraklı bir kedi olan Soke, yalnız kaldığı her dakikayı evi keşfetmeye ayırır.

Soke Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Kenya
Karakteri: Uysal, Sevecen, Meraklı
Tüy Rengi: Tekir, Gri, Beyaz, Kahve
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Kısa
Kuyruk: Uzun

Soke Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Kolaylıkla ev ortamına adapte olabilen evcimen bir tür olan Soke kedi cinsi, atalarına göre daha insan canlısıdır. İnsan odaklı bir kedi olmasından dolayı sürekli olarak insanlar ile beraber olmak ister. Sahibi ile derin bağlar kurar ve onsuz duramaz. Oyun oynamanın yanı sıra insanların kucağında yer almak en sevdiği şeylerden bir tanesidir. Sahibini görür görmez kucağına atlar ve okşanmak ister. Sahibi ile sıkı bir bağ kurmasına rağmen yalnız kalmak konusunda sıkıntı çıkarmaz. Soke kedi cinsi evde tek başına kaldığında kolaylıkla eğlenecek bir şeyler bulabiliyor.

Yanına birkaç oyuncak bırakmanız onun için yeterli olacaktır. Zaten meraklı bir kedi ırkı olduğu için siz evden çıkar çıkmaz evi keşfe çıkacak giremediği yerlere girecektir. Tabii sahibi geldiği an masum ifadesini takınıp, kendisini sevdirecektir. Oyun oynayacağı zaman eğer varsa insanlar ile oynamaktan daha keyif alır. Özellikle sahibi ile oyunlar oynamak onun için en güzel anlardan bir tanesidir. Soke kedi ırkı insan odaklı olduğu için sürekli olarak insanların ilgisini çekmek ister. Sakin bir kedi türü olmasına rağmen eğer severken canını acıtırsanız saldırgan tavırlar sergileyerek ısırabilir ve tırmalayabilir. Bu yüzden çocuklar ile yalnız bırakılmamalı ve çocukları Soke kedi cinsine nazik davranmaları konusunda muhakkak uyarmalısınız.

Soke Kedisi Bakımı

Bakım söz konusu olunca zahmetsiz bir kedi olan Soke, kısa tüyleri sebebiyle çok fazla taranma ihtiyacı duymaz. Haftada 1 defa olmak süratiyle ölü tüylerinden arınması için taranabilir. Tabii taramak için seçeceğiniz tarağı Soke kedi cinsinin canı yanmasın diye yumuşak uçlu seçmeye dikkat etmelisiniz. Soke kedi cinsi taranma haricinde arada saldırganlaşabildiği için düzenli olarak tırnak kesim bakımına ihtiyaç duyar. Bunlar dışında düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeniz yeterli olacaktır.

Soke Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Soke, kaslı bir vücuda sahiptir. Bacakları uzundur ve kemik yapısı gelişmiştir. Yavru kedi halindeyken gelişimi biraz yavaş olduğu için geç ergenliğe girer. Ön bacakları, arka bacaklarına nazaran daha kısadır. Kulakları yanlara doğru dönüktür. Yanak kemikleri belirgin yapıdadır. Burunları düzdür ve ortalama bir uzunluktadır. Yana dönük kulakları orta büyüklüktedir. Gözleri kulaklarına doğru genişler ve badem şeklindedir. Göz rengi, tüy rengi ile uyumludur. Kuyrukları uzun ve ince yapılıdır. Tüyleri oldukça kısadır.

Soke Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Soke kedi cinsi çocuklar ile iyi anlaşan ve onlarla oyun oynamaktan keyif alan bir kedidir. Hareketli ve meraklı yapısı gereği çocuklar ile oldukça eğlenir. Eğer Soke ile çocukları bir araya getirecekseniz, çocukları muhakkak bu kediye nazik davranmaları konusunda uyarmalısınız. Canı yandığı anda saldırganlaşıp ısırabilir ya da tırmalayabilir. Evcil hayvanlar ile de iyi anlaşan Soke kedi cinsi, avcı içgüdülerine sahip olduğu için yalnızca kuş ve hamster gibi hayvanlar ile bir arada tutulmamalıdır.

Soke Sağlık Durumu

Sağlıklı bir ırk olan Soke kedi cinsi, bilinen herhangi bir rahatsızlığa yatkınlık göstermemektedir. Tabii yine de bakımları ve veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. Soke kedi cinsi kısa tüylü olduğu için soğuğa karşı fazla dayanıklı değildir. Bu yüzden soğuk havalarda üzerine kedi kıyafeti giydirmeniz iyi olacaktır.

Soke Eğitilebilir mi?

Soke kedi cinsi eğitim söz konusu olunca pek de söz dinlemez, fakat at-getir tarzı oyunları oynamaktan keyif aldığı için bu tarz oyunları ona kolaylıkla öğretebilirsiniz.