Kar Topu Patiler: Snowshoe (Karayak)

586
Kar Topu Patiler: Snowshoe (Karayak)

Patilerinin görünümü sebebiyle sanki az önce kartopu oynamış gibi görünen Snowshoe, masmavi gözleri ve asil görünümü ile çekici bir kedi türüdür.

Showshoe kedi türleri arasındaki en güzel kedilerden bir tanesidir. Siyam kedisi ile neredeyse birebir benzeyen Snowshoe’yu Siyam kedisinden ayıran en önemli özelliği patilerinin kar gibi bembeyaz olmasıdır. Sevimli, insancıl ve sadık yapısı gereği dünyanın pek çok yerinde ideal ev kedisi olarak anılan Snowshoe, ilk olarak 1960’lı yıllarda görülmüştür. Hinds Daugherty adlı bir kadın, yavru kedi olan Siyamları keşfeder ve Snowshoe için macera burada başlar. Yıllar geçtikçe Siyam kedisinin gen havuzu git gide genişler ve sonuç olarak Snowshoe ortaya çıkar. Bir ressam çizmiş gibi görünüme sahip olan Snowshoe, V şeklini andıran yüz yapısı ve insanı içine çeken mavi gözleri ile mükemmel bir ırktır. Siyam ırkından gelen Snowshoe hala pek çok kedi severin favori kedisi durumundadır.

Snowshoe Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika
Karakteri: Sadık, Sevgi Dolu, Sadık
Tüy Rengi: Leylak, Kırmızı, Kayısı, Tarçın, Krem, Çikolata, Mavi, Mühür
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Orta
Kuyruk: Uzun

Snowshoe Karakteri ve Özellikleri

Oldukça sıcakkanlı, insan odaklı ve sevecen bir yapıda olan Snowshoe, ev ortamı için mükemmel bir kedidir. Özellikle çocuklu aileler Snowshoe edinmeyi muhakkak gözden geçirmelidir. Sevimliliğine tatlı yüzü eklenince her evde mutlaka olması gereken bir kediye dönüşen Snowshoe, kim ona bakar ve ilgilenirse onunla derin bir bağ kurar. Sahibi ile her zaman yan yana olmak ve durmadan onun ilgisini görmek isteyen Snowshoe, aynı zamanda ev içerisinde sürekli olarak sahibini takip eder. Yalnızca bu takip huyu ile sınırlı kalmayan Snowshoe, sahibi uyumaya giderken onunla beraber gider ve hemen yanındaki yerini alır. Özetle Snowshoe ile yalnızca evinizi değil, hayatınızı paylaşacaksınız.

Sahibinin her zaman gözünün içine bakar ve onu kırmaktan çok korkar. Snowshoe ev içerisinde yaptığı sevimli ve komik hareketleri ile de bilinmektedir. Bu hareketlerden en bilineni ise sırt üstü yere yatarak sürüklenmesidir. Özellikle sahibinin ilgisini çekmek istediği zaman bu numarayı yapar. Ev yaşantısı için uygun bir kedi olan Snowshoe, düzenli ve rutin yaşamdan yanadır. Her gün aynı saatlerde aynı şeyleri yapmaktan keyif alır. Yemeği aksatılmamalıdır. Eğer oyun oynuyor olsa bile aynı saatte şekerleme yapmaya gider. Sahibine ve çevresine son derece bağlı olan Snowshoe, oldukça konuşkandır ve ailesi ile iletişime geçmeye bayılır. Yumuşacık ses tonu ile etrafına bir şeyler anlatmaktan asla vazgeçmez.

Snowshoe Bakımı

Orta boylu olmasına rağmen yoğun tüy yapısı olmasından dolayı Snowshoe haftada 2-3 kere taranma ihtiyacı duymaktadır. Bunun için yumuşak uçlu bir kedi tarağı kullanabilirsiniz. Snowshoe bakımı için gerekli olan bir diğer gereklilik ise ev ortamının temiz olmasıdır. Snowshoe yaşadığı bölgenin temizliğine büyük önem verir ve özellikle mama ve su kabı temizlenmiş olmazsa yemek yemeyi reddeder. Bu sebeple kapları her gün temizlenmeli, mamaları ise tazelenmelidir.

Snowshoe Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Snowshoe, Siyam kedisi ile neredeyse ikizi kadar benzemektedir. Snowshoe cinsini Siyam kedisinden ayıran en önemli özellik, tüylerinin büyük bir çoğunluğunun beyaz renkten oluşmasıdır. Snowshoe yani Karayak ismini bir başka özelliği olan kar beyazı patilerinden alır. Yüzündeki tüyler farklı tonlar ile farklı yerlerde bulunduğu için adeta simokini andıran bir görünüm kazanmıştır. Snowshoe, yavru kedi iken bembeyaz renktedir. Zaman geçtikçe tüylerinin rengi farklı renklere bürünmektedir. Çok da uzun olmayan tüyleri yoğun kıvamlıdır. Parlak ve yumuşak bir yapıdadır. Uzun ve dayanıklı bir vücuda sahip olan Snowshoe’nun kafası orta büyüklüktedir. Kulakları oldukça büyüktür. Dişi Snowshoe, erkeğe göre daha küçük boyutludur.

Snowshoe Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Snowshoe, çocuklar ile mükemmel geçinen bir ırktır. Her yaştan çocuk ile oyunlar oynar ve sert hareketlerine bile hoşgörü ile yanıt verir. Çocuklar ile rahatlıkla yalnız bırakılabilir. Sosyal bir kedi olan Snowshoe, evcil hayvanlar ile de iyi geçinir. Nerdeyse tüm kedi ve köpek ırklarını oyun arkadaşı olarak görür.

Snowshoe Sağlık Durumu

Snowshoe cinsi en sağlıklı kedi türlerinden bir tanesi olduğu için herhangi bir kalıtsal rahatsızlığa yatkın değildir. Snowshoe’u kaliteli mamalar ile besleyerek ve düzenli olarak veterinere götürerek sağlığını korumasına yardım edebilirsiniz. Sağlıklı bir Snowshoe, 15 yıla kadar yaşayabilir.

Snowshoe Eğitilebilir mi?

Zeki bir kedi olsa da eğitime pek yanaşmayan Snowshoe, daha çok sırt üstü yatarak sahibi tarafından sevilmek ister. Zaten uslu ve uysal bir kedi olduğu için illa ki eğitime ihtiyaç duymaz.