Kediler Neden Kutuları Sever?

290
kediler

Kedi sahiplerinin en iyi bildiği şey, eğer bir yerde boş bir karton kutu, bir yerde rahat yatak varsa, kedi mutlaka kutuyu seçecektir. Ne kadar pahalı yataklar ya da pahalı oyuncaklar alırsanız alın, kediniz onları bir kutuya tercih edecektir.

Peki kediler neden kutuları bu kadar çok seviyor? Kediler kutulara neden karşı koyamıyor? İşte sevimli dostlarımız kedilerin kutu sevgisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Posta.com.tr

Kedilerin kutuları neden sevdiklerini anlamak için, ilk önce vahşi doğadaki uzak kuzenlerine bakmak gerekir. Doğum yapmak üzere olan anne kediler, yavrularını saldırganlardan korumak için, küçük ve tenha alanlara yuva yaparlar. Evcil kediler de bu hareketin aynısını gösterir.

Eğer hamile bir kediniz varsa, sık sık onu evin bir köşesine veya kıyafet dolabına saklanmış halde görmeniz mümkündür.

Kediler doğduğu zaman, annelerinin bulduğu bu dar küçük alanda rahat bir şekilde yaşarlar. Kedi ailesinin iç içe yaşaması, beyinlerindeki endorfin denilen morfin benzeri kimyasalları da tetikler.

Kutuların da böyle dar ve sıkışık olması, kedilere hem annelerini hatırlatır, hem de endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar.

Avlarını izleyebilirler

Avlarını izleyebilirler

Kediler, avlarını izlerken bir yere gizlenip kendilerini saklarlar.

Evinizdeki örümcekleri nasıl avladıklarına hiç dikkat ettiniz mi? Önce kendini bir yere saklamaya çalışır, ardından saldırıya geçer ve avını öldürdükten sonra yeniden saklandığı köşeye çekilir.

Kutular, kedilerdeki avcı iç güdüsünü ortaya çıkardığı için, kedilerin vazgeçilmezi haline gelen bir obje olur.

Kediler fazla dışa dönük canlılar değildir. İnsanların kedileriyle köpekler kadar oyun oynayamamasının nedenlerinden biri budur.

1999’da yapılan bir araştırma, iki kedisi olan hanelerde, kedilerin birbirlerinden 3 metre uzakta olmalarına rağmen birbirlerinin görüş açılarına girmediklerini ortaya koydu. Yani kedilerde, ‘ben seni göremezsem, sen de beni göremezsin’ düşüncesi hakim.

2014 yılında yapılan başka bir araştırmada ise, daha iyi gizlenmeleri için kutu verilen kedilerin, kutusu olmayan kedilere oranla daha az stresli olduğu gözlendi.

Yani kutular, avcı kediler için ideal bir saklanma alanı. Ayrıca kafalarını içe dönük bu hayvanların kafalarını dinleyebilecekleri bir alanının olması, her zaman ruhsal sağlıkları açısından daha iyidir.