Vahşi Doğada 3 Gün Kalan Serval Kedisi Sahibine Geri Döndü

346
vahsi doga

Hayvanat bahçesinden 4 yıl önce evlat edinilen Spartacus isimli serval kedisi, evinden kaçtı ve vahşi ormanda 3 gün boyunca kayboldu. Aile ve polisler bu süreçte her koldan onu aradı. En sonunda evin yakınlarında ortaya çıkan serval kedisi, şimdi tekrar yuvasında ve güvende.

40 kiloluk Afrika serval kedisi olan Spartacus 4 yıl önce hayvanat bahçesinden evlat edinildi. Son birkaç yıldır eyaletten alınan yasal izin sayesinde New Hampshire, Merrimack’te ailesiyle birlikte yaşıyor.

Eylül başlarında ailenin köpeğinden korkan Spartacus, evden kaçtı. Ancak şimdi ondan iyi haberler var.

Aile yaptığı açıklamada, “Köpeğimizi içeri almak için kapıyı açtık. Birbirlerini bir anda görünce Spartacus korktu ve kapıdan çıkarak uzaklaştı. Geceyi ormanda onu arayarak geçirdik” dedi. Aile polise haber vermeyi de ihmal etmedi.

Polis ekiplerinin de katıldığı aramada hiçbir sonuç alınamadı. 3 günün ardından Spartacus evinin yakınlarında ortaya çıktı. Tekrar evine dönen Spartacus’ün sağlıklı ve keyfinin yerinde olduğu öğrenildi.

Serval kedisi özellikleri

Serval (Leptailurus serval), kedigiller (Felidae) familyasından orta boyutlu vahşi bir kedidir. Serval kedileri sınıflandırma olarak Animalia Chordata Mammalia yani hayvanlar aleminin kordalılar şubesinin memeliler sınıfı üyesidir. Aslında özetle Serval kedileri, kedigiller familyasının Afrika kökenli etçil ve memeli bir türü. İlk görünüşte çitayı, vaşağı ya da Türkiye’de de nadiren görülen karakulağı andırıyor. Ancak modern moleküler DNA araştırmaları Serval kedisinin her ne kadar çitalarla benzer özellik gösterseler de aslında aslanların soyundan geldiğini destekliyor. Aynı DNA çalışmaları Afrika altın kedisi ve karakulak kedisinin genleri ile de yakın ilişkili olduğunu, bu iki cinsin melezlemesi olabileceğini de vurguluyor.