Kedi Paraziti Nedir? İnsan Beynini Kontrol Edebilir Mi?

279
kedi

Uzmanlar Toxoplasma gondii isimli parazitin, insanları risk almaya teşvik edebileceğini söylüyor. Toxoplasma gondii paraziti beyin manipülasyonuna yol açıyor.

Kedilerin bağırsaklarına yerleşen parazit burada üreme imkanı buluyor. İnsanlara da bulaşabilen bu parazit için kedi kumu, çiğ et ve kirli sebzelere dikkat etmek gerekiyor.

Parazit insanlara bulaşabiliyor

Parazit insanlara bulaşabiliyor

Toxoplasma gondii isimli tek hücreli bir parazit, normalde riskten kaçınan bir fareyi cesur bir kemirgene dönüştürüyor. Bu parazit beyin manipülasyonu denen bu yöntemle kedilerin bağırsaklarına yerleşip, buradaki uygun koşullarda üreme imkanı buluyor. Hatta bu fareleri yiyen kediler, paraziti insanlara da bulaştırabiliyor.

İnsanlar da parazitin kontrolüne girebilir mi?

Araştırmalara göre paraziti taşıyan kişilerin bazı risklere girme olasılığı diğerlerinden daha fazla. Ancak bunun nasıl mümkün olduğu henüz belli değil.

"Grip benzeri semptomlar olabilir"

“Grip benzeri semptomlar olabilir”

Independent Türkçe’nin haberine göre, insanların Toxoplasma gondii’ye karşı bağışıklığı bulunmuyor. Aslında dünya nüfusunun en az üçte birinin bu parazitin neden olduğu toksoplazmoz enfeksiyonuna yakalandığı düşünülüyor. İnsanlar evcil kedilerinin kumunu temizlediklerinde veya sadece az pişmiş etle yeterince yıkanmamış sebzeleri tüketerek bu paraziti kapabiliyor.

Parazitin iş dünyasında alınan kararları nasıl etkilediğini inceleyen strateji ve girişimcilik profesörü Markus Fitza, Live Science’a yaptığı açıklamada “Enfekte olduğunuz anda grip benzeri hafif semptomlarınız olabilir ama çoğumuz farkına varmayız” diyor.

Kaza geçirme olasılıkları artıyor

Kaza geçirme olasılıkları artıyor

Tıpkı fareler gibi enfekte olmuş bir insanın da risk almaya daha yatkın olduğu düşünülüyor. Örneğin Türkiye’de 370 kişinin, Çekya’da da 600 kişinin incelendiği iki çalışma, Toxoplasma gondii’ye karşı antikor geliştirdiği tespit edilen insanların araba kazası geçirme ihtimalinin arttığını gösteriyor.

Beyinde kist bırakıyor

Beyinde kist bırakıyor

Parazitin insanların davranışlarını nasıl etkilediğine dair yeterli veri bulunmasa da iki çalışmaya imza atan bilim insanları, parazitin beyinde bıraktığı kistlerin rol oynayabileceğini söylüyor. Çünkü bu kistlerin, beyinde dopamin üretimini artırdığı ve dopaminin de insanların ödül ve risk değerlendirmelerini etkilediği biliniyor.

Aralıklı Öfke Patlaması sorunu yaşayanlarda 2 kat daha fazla görülüyor

Aralıklı Öfke Patlaması sorunu yaşayanlarda 2 kat daha fazla görülüyor

Toksoplazmoz bunun yanında, öfke problemleriyle de bağlantılı. Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre IED (Aralıklı Öfke Patlaması) diye bilinen psikiyatrik bozukluktan mustarip kişilerde, toksoplazmoz tanısı olasılığı iki kat daha fazla.

Çiğ et, kedi kumu ve kirli sebzelere karşı dikkatli olunmalı

Çiğ et, kedi kumu ve kirli sebzelere karşı dikkatli olunmalı

Ayrıca farelerin aksine insan davranışlarını daha riskli hale gelmesi parazite fayda sağlamıyor. Yine de insanlarda bazı davranış değişikliklerine yol açtığı düşünülürse, kedi kumlarına ve çiğ etlere ve kirli sebzelere karşı dikkatli olmakta fayda var.