Kedi ve Köpekler Kanser Olur Mu?

262
kedi kopek

Kanser hastalığının yalnızca insanlarda görüldüğünü düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hem kediler hem de köpekler kanser hastalığına yakalanabiliyorlar.

Peki kedi ve köpeklerde görülen kanserin belirtileri neler? Belli başlı belirtileri takip ederek evcil dostunuzun erken teşhisle yeniden hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz.

1- Şişlik ve yumrulara dikkat

1- Şişlik ve yumrulara dikkat

Kedinizin veya köpeğinizin derisinde şişlik ve yumrular gördüğünüzde veteriner hekime danışmanızda fayda var. Bu yumruların hepsi kanser hücresi değil ancak zamanla küçülüyor veya büyüyorsa dikkat etmelisiniz.

2- Kokular

Evcil dostunuzun ağzından, kulaklarından veya başka bölgelerinden kötü kokular gelmeye başladıysa yine veterinere götürmenizde fayda var.

3- Akıntı

3- Akıntı

Evcil dostunuzun belli bölgelerinden kan, irin, kusma, ishal veya başka sıvılar geliyorsa mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Akıntıya ek olarak karnında şişlik varsa ekstra dikkat etmeniz gerekir.

4- İyileşmeyen yaralar varsa…

Tüylü dostunuzda iyileşmeyen yaralar varsa bu enfeksiyon, deri hastalığı veya kanser belirtisi olabilir.

5- Kilo kaybı

5- Kilo kaybı

Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra tüylü dostunuzda ani kilo kaybı da varsa kanserden şüphelenmeniz gerekir.

6- İştah kaybı

Birçok rahatsızlığın belirtisi olabilen iştah kaybı, mutlaka veterinere danışılması gereken bir konu. Ağız tümörleri de yeme ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

7-Tuvalet alışkanlığında değişimler

7-Tuvalet alışkanlığında değişimler

Tuvalet sıklığında değişiklik, tuvaletini yapma güçlüğü, idrarda veya dışkıda kan gibi belirtiler potansiyel kanser belirtisidir.

8-Depresyon

Kedi veya köpek dostunuz fazla uyuyor, daha az hareket ediyor, dışarı çıkmak veya oynamak istemiyorsa bu durum kanser belirtisi olabilir.