Afrika Servalinin Evcil Torunu: Savannah

574
Afrika Servalinin Evcil Torunu: Savannah

Devasa boyutu ve insanı ürküten görünümü ile nam salan Savannah, yerli bir kedi ile Afrika Servalinin çiftleşmesinden ortaya çıkmıştır.

İlk olarak 1980’li yıllarda görülen Savannah, Amerika kökenli bir kedidir. Dünyanın pek çok yerinde en popüler ev kedisi olarak anılan ve beslenen Savannah, harika bir deriye sahiptir. Gerek bakışları, gerekse duruşu ile bibloyu andıran Savannah, 2012 yılında kedi ırkları arasında yapılan bir yarışmada şampiyon olmuştur. Yırtıcı bir görünümü olmasına rağmen oldukça sevecen bir tür olan Savannah kedisi, özellikle Amerika’da büyük bir değer taşıdığı için oldukça uçuk fiyatlara satılmaktadır. Savannah kedisi sahiplenmek istiyorsanız, ne yazık ki bunu gerçekleştiremeyeceksiniz. Savannah kedisi belirli üretim yerlerinde yüksek ücretler karşılığında ve randevu ile satılmaktadır.

Savannah Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika
Karakteri: Sevecen, Meraklı, Oyuncu
Tüy Rengi: Siyah, Kahve-Siyah, Benekli Tekir, Siyah-Gümüş Benekli, Siyah-Duman
Gövde: Büyük
Kürk Yapısı: Kısa
Kuyruk: Uzun

Savannah Karakteri ve Özellikleri

Savannah kedisi, vahşi görünümü ile görenleri korkutsa da aslında yumuşacık bir kalbe sahiptir. Tam bir ilgi delisi olan Savannah, saatlerce sahibi ile zaman geçirmeye bayılır. Kucak kedisi olmasa bile sahibinin dizinin dibinden ayrılmayan Savannah, diğer pek çok kedi türüne nazaran rutin bir yaşam tercih eder. Her gün aynı saatte yemek yemek, oyun oynamak ve uyumak onu en çok mutlu eden şeylerdir. Aynı zamanda ev yaşantısına çabucak adapte olduğu ve benimsediği için düzenin çok fazla değişmesinden hoşlanmaz. Eğer bir Savannah kedisi edinecekseniz, buna özellikle dikkat etmenizde fayda olacaktır. Harika bir kişiliği bulunan Savannah, tıpatıp köpeklere benzetilmektedir.

Ev içerisinde sürekli olarak sahibini takip etmek onun için günlük bir görev gibidir. Aynı zamanda meraklı yapısından dolayı ev içerisindeki insanlar neler yapıyor, hepsinden haberdar olmak ister. Kendisine ilgi gösterilmesinden çok hoşlanan Savannah, ev içerisinde her zaman odak noktası olmak ister. Kendisi dışında oluşan olaylara bodoslama dalarak, kendisini işlerin içine dahil eder. Bilindiği üzere kediler su ile haşır neşir hayvanlar arasında yer almaz, fakat bu kural Savannah kedisi ile yıkılıyor. Su ile oynamaya bayılan Savannah, saatlerce musluğun yanında zaman geçirebilir. Çoğu kedi sahibi kedisini yıkamak için bin bir takla atarken, Savannah su dolu bir küvete hiç düşünmeden dalabilir. Dışarı çıkmaktan keyif alan Savannah, market ya da park gibi yerlere sahibi ile gitmeyi çok sever. Kolaylıkla tasma eğitimi verebileceğiniz Savannah kedisi ile her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Savannah Bakımı

Savannah kedisi, kısacık tüylerinden dolayı çok sık taranma ihtiyacı duymaz, fakat haftada 1-2 kere tarayarak hem güzel vakit geçirebilir, hem de Savannah’ı ölü tüylerinden arındırabilirsiniz. Bunun dışında eğer Savannah’ın uzun yıllar boyunca sağlıkla yaşamasını istiyorsanız, kesinlikle çevrenin temizliğine dikkat etmelisiniz. Zaten düzeni seven bu ırk için mama ve su kapları her gün yeniden temizlenmelidir.

Savannah Vücut Yapısı

Diğer kedi türlerine nazaran genetik özelliklerinden dolayı büyük bir kedi olan Savannah, dik kulakları ile oldukça vahşi bir görünüm sağlar. Tüyleri kısadır ve leoparları andıran şekilde beneklidir. Kaslı ve atletik yapısı gereği zarif bir duruşu vardır. Savannah kedisinin gözleri hemen her renkte olabilir. Kısa tüyleri serttir fakat sırt kısmındaki tüyler daha yumuşak yapıdadır. Kuyruğu uzun ve incedir.

Savannah Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Savannah kedisi oyuncu olduğu kadar bir hayli akıllıdır. Kendisine tabii ki nazik davranılmasını ister, fakat çocuklar bunu yapmasa bile onlara karşı üslubunu bozmaz ve patisini bile kaldırmaz. Savannah kedisi için çocuklar mükemmel birer oyun arkadaşıdır. Onlarla saatlerce oyun oynamaya bayılır. Eğer bahçeli bir eve sahipseniz, daha hareketli oyunlar oynayarak güzel vakit geçirebilirler. Savannah kedisi, çocuklarla olduğu kadar hayvanlarla da güzel vakit geçirir, fakat yavru kedi halinden itibaren diğer hayvanlar ile sosyal olarak yetiştirilirse ilerleyen yaşantısında daha rahat iletişim kurabilir.

Savannah Sağlık Durumu

Bilinen en sağlıklı kedi ırkları arasında yer alan Savannah kedisi, hiçbir hastalığa yatkınlık göstermemektedir. Güçlü ve kaslı yapısı gereği zaten oldukça dayanıklıdır. Kaliteli mama tüketimi ve düzenli veteriner kontrolü ile 20 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Savannah Eğitilebilir mi?

Savannah kedisi akıllı ve zeki bir kedidir. Meraklı yapısı gereği öğrenmeye sürekli olarak açıktır. Savannah cinsine tasma eğitimi ve bazı temel eğitimleri kolaylıkla verebilirsiniz. Sahibi ile zaman geçirmeyi sevdiği için üzmeden sözünüzü dinleyecek ve uygulayacaktır.