Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

424
Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell Terrier, bilinen en akıllı, eğitilmesi kolay ve tatlı köpeklerinden bir tanesi olmaktadır. Bunun yanı sıra sınır tanımaz enerjisi ile bilinen en çok “toprak kazan” köpek unvanının sahibidir.

İlk olarak 1795 yılında İngiltere, Oxford’da görülen Jack Russell Terrier, aslında bir ilahiyat öğrencisinin tilki avlamada yardımcı olabilecek bir köpek meydana getirmek istemesi ile oluşmuştur. Tüm dünya üzerinde 19. Yyda görülen Jack Russell Terrier, o kadar zeki ve enerji dolu bir köpek ki pek çok sinema filminde ona rastlamanız mümkün! Eğitilebilir oluşu, oyunculuğu, sahibine düşkünlüğü ve minicik bedeni ile oradan oraya koşturup duran bir Jack Russell Terrier’i kim istemez ki? İşte, Jack Russell Terrier hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler…

Jack Russell Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Zeki, Hareketli, Oyuncu
  • Tüy Rengi: Beyaz, Kahverengi
  • Gövde: Kısa, Küçük
  • Kürk Yapısı: Kısa, İnce
  • Kuyruk: Orta, Az Tüylü

Jack Russell Terrier Karakteri ve Özellikleri

Jack Russell Terrier cinsi, hareketli yaşam tarzı ile bilinmektedir. Yerinde bir türlü duramayan bu köpek, apartman yaşantısında türlü zorluklara sebep olabilir. Enerjisini atabilmesi için muhakkak dışarıda uzun süre zaman geçirmelidir. Bu cins için bahçeli, müstakil evler daha doğru olacaktır. Eğer zorunluluktan dolayı apartmanda yaşaması gerekiyorsa, oyun ve spor için birkaç saatinizi ayırmanız gerekecektir. Jack Russell Terrier cinsinin apartmana uygun olmamasının bir diğer sebebi ise çok havlamasıdır. Enerjisi her zaman yüksek seviyede olan bu köpek, havlayarak sahibi ile iletişim kurmaya bayılır. Bu yüzden apartman sakinlerinden tepki alabilir. Jack Russell Terrier kesinlikle her gün belirli bir vaktinizi vermeniz gereken köpek türlerindendir. Onunla oyun oynamalı, sevmeli ve ilgi göstermelisiniz.

Çok akıllı bir köpek olduğu için sizi hemen anlayacaktır. Eğer eğitim vermek istiyorsanız, Jack Russell Terrier asla bir zorluk çıkarmaz. Jack Russell Terrier oldukça sosyaldir, fakat ailesine karşı! Dışarıda gördüğü köpeklerle pek iyi anlaşamaz. Bunun yanı sıra eğer yabancı birisi görürse ne saldırgan ne de samimi bir tutum sergiler. Tamamen sahibinin davranışlarına göre davranır. Çocuklar ile ilişkisine gelince evcil hayvanlardan daha iyi olduğu söylenebilir, fakat yine de çok küçük çocuklar ile yalnız bırakılmamalıdır. Eğer evcil hayvanlarınızın yanına bir Jack Russell Terrier almak istiyorsanız, kesinlikle yavru haldeyken almalısınız. Aksi halde bu cins size epey zorluk çıkaracaktır. Jack Russell Terrier ailesi için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdır. Sahibi ve onun ailesini koruyabilir. Bu cinsten çok iyi bir bekçi köpeği olabilir.

Jack Russell Terrier Bakımı

Jack Russell Terrier, kısacık tüylerinden dolayı pek de bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Yine de ölü tüylerden arınabilmesi için haftada birkaç kez taranması şarttır. Bunu köpeğiniz ile beraber geçireceğiniz bir zaman gibi düşünebilirsiniz. Jack Russell Terrier, her anını sahibi ile beraber geçirmek isteyecek bir köpek olmaktadır. Jack Russell çok hareketli bir köpektir. Bu yüzden oyun oynama esnasında yanlışlıkla kendisine ve etrafa zarar verebilir. Bu yüzden tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Jack Russell Terrier’in en büyük bakım ihtiyacı ise enerjisini atabilmesidir. Eğer bir Jack Russell Terrier sahiplendiyseniz, günde en az yarım saat onunla oyun oynamalısınız. Aksi halde enerjisini atamaz ve çok mutsuz olur. Bahçeli bir ev bu köpek cinsi için kesinlikle daha doğru bir seçim olsa da eğer apartman yaşantısında yer alıyorsa, dışarıda en az yarım saat enerji atmalıdır. Bunun yanı sıra ev içerisinde de bazı zamanlarda oyunlar oynamak için yanınıza gelecektir. Tüm bunların dışında Jack Russell Terrier’in büyük bakım ihtiyaçları bulunmamaktadır. Oldukça şirin bir köpek cinsi olduğu için ona köpek kıyafetleri giydirmeyi düşünebilirsiniz.

Jack Russell Terrier Vücut Yapısı

Jack Russell Terrier, ufak tefek bir köpek olmaktadır. 23 ila 36 cm aralığında bir uzunluğa sahip olan bu cinsin ağırlığı en fazla 8 kiloya ulaşmaktadır. Jack Russell Terrier, kısacık tüylere sahiptir. Tüy rengi genellikle beyaz üzerine kahve, kızıl ya da siyah beneklerden oluşmaktadır. Tüylerinin en az %51’i beyazdır ve geriye kalanı ise renkli beneklerdir. Genellikle kuyrukları ve kafaları farklı renktedir. Burnu siyah, gözleri ise koyu kahve tonlarındadır. Oldukça karakteristik bir bakışa sahiptir. Kulakları öne doğru düşüktür. Bu da inanılmaz tatlı bir görüntü oluşturmaktadır. Jack Russell Terrier cinsi atletik ve kaslıdır. Asla hantal bir köpek olmaz. Sürekli hareket halinde olduğu için ön ve arka bacaklarındaki kas yapısını görebilirsiniz. Kuyrukları ortalama bir uzunluktadır ve kısa, sık tüyle kaplıdır.

Jack Russell Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Jack Russell Terrier cinsi köpekler çocuklar ile ne iyi ne de kötü anlaşmaktadır. Anlaşma durumu tamamen çocuğun davranışına bağlıdır. Eğer çocuk Jack Russell Terrier’e zarar verirse tepkisini ortaya koyacaktır. Bunun yanı sıra sahibine çok büyük bir sevgi beslediği için etrafta yer alan çocukları birer tehdit olarak algılayabilir. Yine de çocuklardan nefret etme gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer çocuğunuzu ailenin birer üyesi gibi gösterirseniz, Jack Russell Terrier ona da tıpkı size bağlı olduğu gibi bağlanacaktır. Jack Russell Terrier ırkı sosyal bir hayvandır, fakat bu sosyalliğini genel olarak insanlar ile gidermekten hoşlanır. Ne yazık ki kedilerden nefret eder. Bu da eğer evde bir kediniz varsa yanına Jack Russell Terrier alamayacağınız anlamına gelmektedir. Kedilerin yanı sıra pek çok köpek ile de iyi ilişkiler kuramaz. Hatta saldırgan tavır sergileyebilir. Jack Russell Terrier yalnızca ailesi ile birlikte vakit geçirmeyi ister. Bu yüzden eğer çocuk ya da ekstra evcil hayvan gibi bir düşünceniz varsa, Jack Russell Terrier’i çok yavru yaşta alıp kendiniz eğitmelisiniz. Çok akıllı bir cins olduğu için eğitimi oldukça kolay algılar ve uygular.

Jack Russell Terrier Sağlık Durumu

Jack Russell Terrier, pek çok köpek ırkına göre daha fazla hastalığa yatkınlık göstermektedir. Doğuştan sağırlığa yatkınlığı bulunan Jack Russell Terrier, aynı zamanda katarakt, glokom gibi göz hastalıklarına da yatkındır. Jack Russell Terrier’lerin büyük bir çoğunluğu ilerleyen dönemlerde sağırlık ile mücadele etmektedir. Bazı Jack Russell’lar ise doğruştan tek taraflı ya da çift taraflı sağır olabilmektedir. Eğer Jack Russell Terrier’de herhangi bir sorun yoksa düzenli olarak veteriner kontörlüne götürerek olası hastalıkların önüne geçilebilir. Jack Russell Terrier, çok hareketli bir köpek olmaktadır. Aşırı hareket yüzünden zaman zaman kendisini sakatlayabilir. Bu yüzden hareket halindeyken kesinlikle gözünüzü üzerinden ayırmamalısınız.

Jack Russell Terrier Eğitilebilir mi?

Jack Russell Terrier, eğitimi en basit köpek olmaktadır. En zeki köpek ırkları arasında yer alan Jack Russell Terrier, söylenen hemen her şeyi anlar. Eğitimi, sahibi ile geçirdiği hoş bir vakit olarak görür. Aynı zamanda sahibini memnun etmeyi dünyada her şeyden çok istediği için elinden geleni yapar. Jack Russell Terrier sürekli hareket halinde olmak isteyen bir köpektir. Bu sebeple yat-kalk-otur gibi komutlar bir süre sonra ona sıradan gelir. Jack Russell Terrier cinsine öğretebileceklerinize inanamayacaksınız.