Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı

533
Amerikan Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Bulldog cinsi, Bulldog köpeklerin İngiltere’den Fransa’ya gelmesi ile Amerika’nın ilgisini çekmiştir. Kısa süre içerisinde Bulldog köpekleri kendi ülkesine alan Amerika, İngiliz Bulldog cinsinin daha atik ve çevik halini geliştirmiştir.

Amerikan Bulldog cinsi, tüm dünya üzerinde bilinen en popüler Bulldog olabilmektedir. Diğer Bulldog cinsleri ile karşı karşıya getirildiği zaman daha asil bir görüntüye sahip olan bu cins, aynı zamanda oldukça nezaketlidir. Avcı köpekleri arasında ilk sıralarda yer alan Amerikan Bulldog cins, bunun yanı sıra iyi bir aile köpeği olmaktadır. Ailesini her şeyin önüne koyan Amerikan Bulldog, ailesini koruyabilmek için kendisini her şeyin önüne atmaktan asla çekinmez. Bu cinsin en belirgin özellikleri, diğer Bulldog köpekler gibi kısa ve basık olmamasıdır. Daha atletik ve sportif bir vücudu vardır. Kuyruğu daha uzundur ve dışarıdan Bulldog gibi görünmemektedir. Uzun bacakları ile inanılamayacak kadar yükseğe zıplayabilen Amerikan Bulldog, aynı zamanda sürülerin başında sabırla durabilir. Sorumluluk duygusu gelişmiş bir köpektir. Akıllı şefkatli olan bu cins, sahibi ile sıkı bir bağ kurmaktadır. İnsan ilişkilerinde son derece iyidir. Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı duyduğu için yoğum tempolu kişilerin uzak durması gereken Amerikan Bulldog, evinizin neşesi olmaya aday!

Amerikan Bulldog Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Avcı, Sadık, Hareketli
  • Tüy Rengi: Beyaz, Siyah, Kırçıllı, Koyu Kahverengi, Sütlü Kahve, Kızıl, Benekli
  • Gövde: İri, Orta, Kaslı
  • Kürk Yapısı: Kısa, Sık, İnce
  • Kuyruk: Uzun

Amerikan Bulldog Karakteri ve Özellikleri

Güler yüzlülüğü ile bilinen Amerikan Bulldog, son derece neşeli ve hareketli bir köpek olmaktadır. Zeki ve sevecen yapısı ile aileler için en geçerli köpek türü olan Amerikan Bulldog, ailesine son derece bağlıdır. Cesur yapısı ile sahibini koruyabilmek için elinden gelen her şeyi yapan Amerikan Bulldog, aynı zamanda tehdit olarak gördüğü yabancılara karşı saldırgan bir tavır sergilemektedir. Amerikan Bulldog cinsi sert bir köpek gibi görünse de aslında çok yumuşaktır. Özellikle çocuklara karşı inanılmaz iyi bir tavır sergilemektedir.

Çocuklara karşı ayrı bir sevgi besleyen Amerikan Bulldog, iyi bir çocuk bakıcısı olabilir. Amerikan Bulldog cinsi ile çocuklarınızı gönül rahatlığı ile bir arada bırakabilirsiniz. Bu köpek asla bir zarar vermeyecektir. Amerikan Bulldog cinsi diğer evcil hayvanlar ile iyi bir ilişki içerisindedir. Bunun yanı sıra ara sıra saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına Amerikan Bulldog cinsini küçük yaştan itibaren diğer köpek türleri ile bir arada tutmanız gerekmektedir. Bu yöntem ile ilerleyen yaşlarında Amerikan Bulldog cinsi diğer evcil hayvanlar ile daha rahat bir iletişim kuracaktır. Amerikan Bulldog cinsi oldukça hareketli bir köpek olmaktadır ve sürekli olarak enerjisini atması gerekmektedir. Bu sebeple apartman yaşantısı için pek de uygun olmamaktadır. Bahçeli bir ev Amerikan Bulldog cinsi için daha rahat bir tercih olacaktır. Bahçenizde köpek kulübesi bulundurmanız daha iyi olacaktır. Eğer bu köpek cinsini sahiplenmek istiyorsanız, kesinlikle her gün oyun için zaman ayırmalısınız.

Amerikan Bulldog Bakımı

Amerikan Bulldog cinsi kısa tüy yapısından dolayı herhangi bir tüy bakımına ihtiyaç duymamaktadır. Bu cinsi haftada 1 kere taramanız tüyleri için yeterli olacaktır. Bu cinsin uzun ömürlü olması için düzenli olarak bakıma ihtiyacı vardır. Egzersiz bu cins için olmazsa olmazdır. Bu nedenle her gün düzenli olarak egzersiz yapmayı birer bakım rutini olarak görmelisiniz. Bunun yanı sıra zihinsel oyunlar, Amerikan Bulldog cinsinin oldukça hoşuna gitmektedir. Son derece zeki olan ve eğitime açık olan bu köpek türünü zihinsel oyunlar ile oyalayabilirsiniz. Amerikan Bulldog cinsi diğer Bulldog köpek türleri gibi ince ve yumuşak bir deriye sahiptir. Oldukça hassas olan bu deri, sık sık yıkanmamalıdır. Haftada 1 kere nemli bir bez ile silinmesi gereken bir bakım rutini olacaktır. Amerikan Bulldog cinsi bakterilere karşı son derece duyarlıdır. Bu nedenle mama ve su kaplarını her gün düzenli olarak temizlemeli ve tazelemelisiniz. Aksi halde kolaylıkla mikrop kapabilme özelliği bulunmaktadır. Bu cinsi düzenli olarak tırnak ve diş bakımı için veterinere götürdüğünüz takdirde başka herhangi bir bakım ihtiyacı duymayacaktır.

Amerikan Bulldog Vücut Yapısı

Amerikan Bulldog, diğer Bulldog cinslerine nazaran daha büyük bir köpek olmaktadır. Tüy yapısı azdır. Sık ve ince tüyleri bulunmaktadır. Pek çok farklı renk tonu ile görülebilir. Genellikle çift renklidir. Kaslı, iri ve atletik bir vücudu vardır. Kuyruğu uzundur. Kafası geniştir ve kulakları iki yana sarkar. Burun ve gözlerinin kenarlarında siyah sürmeler yer almaktadır. Siyah sürmelerin yanı sıra pudra pembesi izlerde yer almaktadır. Amerikan Bulldog cinsi, kahverengi göz rengine sahiptir. Ortalama ağırlığı 27 ile 50 kg aralığında seyretmektedir. Son derece sevimli bir köpek türü olan Amerikan Bulldog, kesinlikle en yakın arkadaşınız olacak bir köpek!

Amerikan Bulldog Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Amerikan Bulldog cinsi çocuklara karşı inanılmaz bir ilgi duymaktadır. Bu köpek cinsi çocukları çok sevmektedir ve sürekli olarak onlarla vakit geçirmek ister. Bu köpek cinsi ilk önce çocuklara karşı hafif çekimser davranır, fakat hemen ardından tüm sevimliliği ile onları neşelendirmeye çalışır. Eğer çocuklu bir aileyseniz, Amerikan Bulldog cinsi tam olarak sizin köpeğiniz olacaktır. Bu cins ile çocuğunuzu rahatlıkla yalnız bırakabilirsiniz. Sabırlı yapısı ile çocuklar ona zarar verse bile asla zarar vermeyecektir. Amerikan Bulldog cinsinin diğer hayvanlar ile olan ilişkisi biraz karmaşıktır. Diğer sokak köpeklerine karşı saldırgan olsa da evcil köpekler ile iyi bir ilişki kurabilir. Fakat yine de algılayacağı herhangi bir tehditte aşırı saldırgan olabilir. Bu nedenle Amerikan Bulldog cinsini kesinlikle yavru halinden itibaren diğer evcil hayvanlar ile bir arada tutmalısınız.

Amerikan Bulldog Sağlık Durumu

Amerikan Bulldog cinsi, sağlık açısında ataları gibi biraz şanssızdır. Aslında oldukça sağlıklı bir tür olan Amerikan Bulldog, genetik rahatsızlıkları yüzünden kimi zaman sıkıntı çekebilmektedir. Bu köpek cinsi, kalça displazisi, katarakt, hipotiroidizm, hemeralopia ve kalıtsal polinöropati gibi çeşitli rahatsızlıklar ile dünyaya gelebilir. Bu sorunlar yaş aldıkça da karşısına çıkabilir. Bu ve benzeri sorunlar ile mücadele edebilmek için düzenli veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve mama ve su kapları her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Her türlü rahatsızlığa karşı Amerikan Bulldog cinsini sahiplenmeden önce iyi bir muayeneden geçirmelisiniz.

Amerikan Bulldog Eğitilebilir mi?

Amerikan Bulldog cinsi, zekiliği ile göz doldurmaktadır. İnanılmaz bir akla sahip olan Amerikan Bulldog, bu yönü ile sürekli olarak sahibi ile eğitici oyunlar oynamak ister. Zihinsel oyunlar onun oldukça hoşuna gitmektedir. Eğer Amerikan Bulldog cinsini eğitmek istiyorsanız, kesinlikle zorlanmayacaksınızdır. Zaten hareketli olan ve sahibine sıkı sıkıya bağlı olan bu ırk, eğitim konusunda sizi asla üzmeyecektir. Temel komutları hemen anlar ve uygulamaya başlar. Avcı yapısından dolayı komutlara alışkındır. Sahibini üzmek isteyeceği en son şey olduğu için onunla eğitim süreci oldukça kolay ve eğlenceli geçecektir. Bu köpek türü özellikle geniş aileler için mükemmel olacaktır.