Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı

461
Boston Terrier Özellikleri ve Bakımı

Boston Terrier cinsi köpekler, oldukça esrarengiz bir geçmişe sahip olmaktadır. İlk olarak 1800’lü yıllarda meydana gelen bu ırk, söylentiye göre zengin aileler tarafından köpek dövüşlerinde kullanılmak için üretilmiştir.

Bunun yanı sıra başka hikayelerde ise Bulldog cinsi köpeklerden daha popüler bir ırkın geliştirilmesi ile meydana gelmiştir. Her ne olursa olsun 1893 yılında resmen köpek ırkı olarak kabul edilen Boston Terrier, Amerikan kökenlidir. Geçmiş yıllarda vahşi köpek türleri arasında yer alan bu ırk, günümüzde vahşiliğinden eser bırakmamıştır. Sahibine son derece bağlı ve komutlarını birebir yerine getiren Boston Terrier, küçük boyu ve sevimli yüz ifadesi ile görenleri adeta eritmektedir. Eğer küçük yaşta sosyal yaşama alıştırılsa çocukların ve diğer evcil hayvanların en iyi arkadaşı olacaktır. Üçgen kulakları, kocaman gözleri ve basık burnu ile Boston Terrier, kesinlikle bir şans verilmesi gereken köpek ırkları arasında yer alıyor…

Boston Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Sadık, Zeki, Şefkatli
  • Tüy Rengi: Beyaz, Siyah, Koyu Kahve
  • Gövde: Küçük
  • Kürk Yapısı: Kısa, Sık
  • Kuyruk: Kısa

Boston Terrier Karakteri ve Özellikleri

Boston Terrier cinsi, oldukça sadık bir köpek olmaktadır. Sahibine son derece bağlıdır ve onu üzecek şeyler yapmaktan özellikle kaçınır. Oldukça zeki bir köpek olduğu için ev içerisindeki enerjiyi fark eder ve ona göre hareket eder. Bunun yanı sıra eğitime çok açıktır. Sahibi onu kolaylıkla eğitebilir ve uyması gereken kuralları öğretebilir. Boston Terrier, geçmiş yaşantısında saldırgan bir köpek olarak eğitilse de zaman içerisinde bu vahşi huylarını unutmuştur. Günümüzde Boston Terrier görüp görebileceğiniz en şefkatli, sakin ve sevecen köpek olmaktadır. Çocukları çok fazla sevmese de onlara zarar vermeyeceğini iyi bilmektedir. Bu yüzden Boston Terrier’i çocuklar ile rahatlıkla yalnız bırakabilirsiniz. Eğer küçük yaştan itibaren çocuklar ile bir arada tutulursa, en iyi arkadaş olacaklardır. Boston Terrier, diğer evcil hayvanlarla da iyi bir ilişki kurmaktadır. Tabii yine ufak yaşlarda sosyalleşmesi gerekmektedir. Boston Terrier sahibinin sözünü her zaman dinler, fakat bazı zamanlarda inanılmaz inatçı bir yapıya bürünür. Davranışlarının tutarlı ilerlemesi için eğitimine her zaman devam edilmelidir. Bazen kuralları çiğneyebilir. Boston Terrier, sahibine karşı inanılmaz nazik ve sadakatlidir. Onu koruma içgüdüsü ile hareket eder ve sahibi ile zaman geçirmeye bayılır.

Boston Terrier Bakımı

Boston Terrier cinsinin bakımı son derece kolay olmaktadır. Tüyleri kısa olduğu için sık dökülmez ve birbirine karışma gibi bir sorunu olmaz. Fakat yine de cildinin nefes alması ve ölü tüylerin vücuttan ayrılması için haftada 1 kere taranabilir. Bunun yanı sıra Boston Terrier, yılda birkaç kere yıkanabilir. Çok fazla yıkamanıza gerek yoktur. Boston Terrier hareketi ve oyun oynamayı seven bir köpek olmaktadır. Bu yüzden kocaman kulaklarında sık sık kir birikebilir. Bu kirler zaman içerisinde hastalıklara yol açabileceği için nemli bez ile düzenli olarak kulakları silinmelidir. Bunun yanı sıra Boston Terrier ırkını ağız enfeksiyonlarından koruyabilmek adına düzenli olarak dişlerini fırçalamanız gerekmektedir. Düzenli veteriner kontrolü ile tavsiye edilen mamaların yedirilmesi sonucunda Boston Terrier’in bakım rutini tamamlanmış olacaktır.

Boston Terrier Vücut Yapısı

Boston Terrier cinsinin vücut yapısına bakıldığı zaman oldukça minik ama bir o kadar da kaslı bir köpek görülmektedir. Minicik bir boyuta sahip olan Boston Terrier ırkı, kocaman ve üçgen görünümlü dik kulakları, koca gözleri, basık burnu ve olmayan kuyruğu ile görenleri kendisine aşık etmektedir. Bilinen köpek türlerine nazaran daha değişik bir havası olan Boston Terrier, aynı zamanda düşük yanaklara sahiptir. Kuyruğu kısacıktır ve neredeyse yok gibidir. Rengi genellikle koyu kahve ve beyaz tonlarının karışımından oluşmaktadır. İki kulağı koyu renk ve alnı beyaz renkten oluşmaktadır. Gözleri ela ve açık kehribar renklerine sahiptir. Kısacık bacakları kaslı ve kuvvetlidir. Tüyleri ince, sık ve kısa yapılıdır. Göbeğinde benekler barındırabilir.

Boston Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Boston Terrier ırkı çocuklar ile uyum içerisinde yaşayabilir. Çocuklara bayıldığı söylenemez ama onlara zarar vermeyeceğinin bilincindedir. Bu yüzden bir Boston Terrier’i çocuklar ile rahatlıkla baş başa bırakabilirsiniz. Boston Terrier eğer küçük yaşta sahiplenilirse çocuklar ile en iyi arkadaş olacak şekilde yetiştirilebilir. Sorumluluk duygusu gelişmiş bir köpek olduğu için çocuklar ile şefkatli yönünü ortaya çıkaracaktır. Boston Terrier, diğer hayvan türleri ile de iyi bir ilişki kurmaktadır. Fakat öncesinde iplerini elinizde tutmanızda fayda olacaktır. Boston Terrier saldırgan bir köpek olmasa bile karşısındaki köpek saldırıya geçtiği zaman sahibini koruma içgüdüsü ile karşı atağa geçebilir. Bu sebeple dışarıya gezmeye çıkardığınız zaman tasması muhakkak boynunda bulunmalıdır. Boston Terrier cinsini sosyal bir köpek olarak yetiştirirseniz, ilerleyen dönemlerde yanına evcil bir arkadaş alabilirsiniz. Oyun oynamaktan zevk alan ve yalnız kalmayı hiç sevmeyen bu köpek bir arkadaşa hayır demeyecektir. Ayrıca onu köpek oyuncakları ile mutlu edebilirsiniz.

Boston Terrier Sağlık Durumu

Diğer pek çok köpek türünde olduğu gibi Boston Terrier cinside bazı kalıtsal rahatsızlıklara yatkınlık göstermektedir. Yine de genel olarak bakıldığı zaman sağlıklı köpek ırkları kategorisine girmektedir. Boston Terrier cinsi düzenli beslenme ve uygun koşullar sağlandığı zaman 13 ila 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Tabii yalnızca veterinerin önerdiği köpek mamasını yemelidir. Boston Terrier apartman yaşantısı için uygun bir köpektir ama aktif bir yaşamda daha iyi hissettiği için gün içerisinde en az 15 dakika dışarıda enerjisini atmalıdır. Bunun yanı sıra ev içerisinde de ufak oyunlar oynayarak onu memnun edebilir ve hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Boston Terrier oldukça titiz bir köpektir. Bu da demek oluyor ki yemek yediği ve su içtiği kapların her gün temizlenmesi ve yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde yemek yemeyi ve su içmeyi reddedecektir. Boston Terrier vücut direnci çabuk kırılan köpek ırkları arasında bulunduğu için sık sık takviyeye ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple veteriner kontrolleri aksatılmamalı, aşıları yapılmalı, egzersizlere devam edilmelidir. Kaliteli mama tüketimine ise özellikle dikkat verilmelidir.

Boston Terrier Eğitilebilir mi?

Boston Terrier cinsi son derece zeki bir köpek olmaktadır. Bu da eğitilebilirliğini olumlu anlamda etkilemektedir. Eğer bir Boston Terrier sahiplenmeyi düşünüyorsanız, acaba eğitebilir miyim diye düşünmenize gerek yok! Boston Terrier üstün zekası ile ne dediğinizi anlar ve hemen harekete geçirir. Tabii bazı durumlarda kendi içgüdülerini dinleyerek yaramazlıklar yapabilir. Bu gibi durumlarda ise eğitimi tekrara almalı ve asla aksatmamalısınız. Boston Terrier sahibinin gözünün içine baksa bile her köpek gibi yaramazlık yapmaktan ve kuralları çiğnemekten hoşlanır. Bu yüzden eğitim komutlarını hemen her gün sanki bir oyun oynuyormuşçasına tekrarlamalısınız. Bu Boston Terrier’e kimin sözünün geçtiğini gösterecektir. Özetlemek gerekirse; Boston Terrier söz dinleyen ve sahibi ile vakit geçirmekten zevk alan bir köpektir. Eğitimin yanı sıra küçük yaştan itibaren sosyalleştirerek, ileriki yaşantısında sıkıntı yaşamamasını sağlayabilirsiniz. Diğer köpekler ve çocuklar ile tanışmasını bir eğitim ritüeli olarak görmeniz ikiniz için de en doğru karar olacaktır.