İstenmeyen Kokulara Elveda: Evinizi Evcil Hayvanınızın Neden Olduğu Kokulardan Arındırmanın Yolları

235
kopek

Evcil hayvanlar insanların gerçekten de en yakın dostu. Ancak kabul edelim, bu sevimli dostlarımız biraz kokulu olabiliyor.

Kedi kumu, kötü nefes, mamalar derken evcil hayvanların evinizde bıraktığı ağır ve kötü bir koku oluşabiliyor. Bu da zamanla siz ve evinize gelen misafirleriniz için rahatsız edici bir hal alabilir. Ancak bu durumu çaresizce kabullenmek zorunda değilsiniz. Evcil hayvanların neden olduğu kötü kokuları yok etmek ve mis gibi kokan bir evde yaşamak mümkün. İşte evcil hayvanınızın neden olduğu kokulardan kurtulmanın yolları:

1. Evinizi düzenli olarak süpürün

Evinizi düzenli olarak temizlemek, en önemlisi de düzenli olarak silmek evcil hayvanların neden olduğu kötü kokularla mücadelenin ilk adımı. Evcil hayvanların tüyleri ve deri döküntüleri evinizde toz ve kir birikimine neden olur, evinizin havasını ağırlaştırır. Bu yüzden evinizi güçlü bir elektrik süpürgesiyle düzenli olarak süpürmelisiniz. Evinizi süpürerek zeminde, koltuk kenarlarında, halılarda biriken evcil hayvan tüylerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Süpürme işleminin ardından toz almak, yerleri silmek de evinizin havasını yenileyip değiştirecektir.

2. Evcil hayvanınızı temiz tutun

Evinizin temizliği kadar evcil hayvanınızın temizliği de önemlidir. Evcil hayvanınıza banyo yaptırmak, tüylerini taramak, tırnaklarını kesmek, sokaktan geldiğinde patilerini temizlemek, diş temizliğine önem göstermek evcil hayvanınızın ve evinizin temizliği için çok önemlidir. Eğer bunları yapmakta zorlanıyorsanız, profesyonel bir destek alabilirsiniz.

3. Evcil hayvanınızın eşyalarını temiz tutun

Oyuncaklar, evcil hayvanınızın yatağı, mama ve su kapları, barınağı, kum torbası da düzenli olarak temiz tutulması gereken alanlardır.

4. Kedi kumu için alternatif çözümler bulun

Kedi kumu ve kumun nasıl bir kaba yerleştirildiği kedi sahipleri için çok önemlidir. Kedi kumunun kutusunu, kedinizin boyutlarına ve evinizin koşullarına en uygun şekilde seçmelisiniz. Kedi kumunu koyduğunuz kutuyu, balkonda muhafaza edebilirsiniz. Kedi kumunun kötü koku yaymasını önlemek istiyorsanız, kumun içine bir miktar karbonat serpebilirsiniz. En önemlisi de kedi kumunu düzenli olarak temizlemelisiniz.

5. Evinizi havalandırın

En soğuk aylarda bile olsa evinizi her gün düzenli olarak havalandırmalısınız. Taze hava, evinizi daha temiz ve ferah kılacak ve kötü kokuların önüne geçecektir.

6. Halılardan gelen kokunun önüne geçin

Evinizdeki halıların kötü koku yaydığını düşünüyorsanız, süpürmeden birkaç saat önce halının üzerine biraz karbonat serpebilirsiniz. Bunun dışında halılarınızı düzenli olarak yıkatabilir veya doğal sabunlarla silinmesiniz sağlayabilirsiniz.

7. Hava temizleyici kullanın

Eğer evinizin hala kötü koktuğunu düşünüyorsanız, bir hava temizleyici edinebilirsiniz. Buhurdanlık, kokulu mum veya doğal oda kokuları kullanabilirsiniz.

8. Klima filtrelerini temizleyin

Evinizdeki klimaların filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu filtreler, zamanla temizlenmezse kötü koku yayabilir. Evinizin klima filtrelerini temizleyin veya filtrelerin değiştirilmesini sağlayın.