Tüylü Dostlarınızın Gözünden Dünyayı Anlatan, Onları Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak Filmler

195
kopek-filmleri

Evcil hayvanlarla ilgili filmler denildiğinde, genellikle akla evcil hayvanlarla sahipleri arasındaki dostluğu anlatan, insanın içini ısıtan filmler geliyor.

Ancak bir de hayvanların dünyasını daha iyi anlamamızı sağlayan, onların nasıl düşündüklerini gösteren filmler var. İşte tüylü dostlarımızın bakış açısından dünyayı ve hayatı anlatan, izlerken evcil hayvanınızın davranışlarına dair pek çok şey bulabileceğiniz filmler:

1. Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı (The Secret Life of Pets)

2016 yapımı bir Amerikan animasyon komedi filmi olan Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı, Manhattan’da bir apartman dairesinde yaşayan Katie’nin eve kocaman bir köpek getirmesiyle başlıyor. Duke ismindeki bu köpek, evde kendisinden önce yaşayan diğer köpek olan Max tarafından pek sevilmez. Duke ise bu durumun verdiği öfkeyle, Max’i uzağa düşürür. Ancak iki köpek birden kendilerini Snowball isimli bir tavşanın kurduğu yeraltı çetesinin içinde bulur. Daha sonra olaylar gelişir ve hayvanlar aileminde olup bitenler eğlenceli bir şekilde anlatılır.

2. Dostumun Yolculuğu (A Dog’s Journey)

2019 Amerikan yapımı olan Dostumun Yolculuğu (A Dog’s Journey) filminin hikayesi, Bruce Cameron’ın 2012’de yazdığı aynı isimli kitaptan geliyor. Film aynı zamanda 2017 yapımı Can Dostum (A Dog’s Purpose) filminin devamı niteliğinde. Film, Bailey isimli köpeğin yaşamında kurduğu bağları anlatıyor. Bailey, birçok farklı köpek bedeninde yeniden dünyaya gelse de, her zaman ilk sahibi olan Ethan’ın yanına gider. Aileye yeni katılan, Ethan’ın torunu CJ ile de iyi bir ilişki kuran Bailey, CJ kendisine ne zaman ihtiyaç duysa soluğu onun yanında alır.

3. Scooby Doo

Çocukluğumuzun unutulmazları arasında yer alan Scooby Doo’yu kim sevmez ki? Büyük, tüylü, suçluların peşinden giden ve konuşan köpek Scooby Doo, Hollywood’un hayatımıza kattığı en eğlenceli yapıtlardan birisi.

4. Lady and the Tramp

Walt Disney’in 1955 yapımı animasyon filmi olan Lady and the Tramp, 2019 yılında müzikal romantik komedi olarak tekrar beyaz perdede yerini aldı. Film, Cocker Spaniel cinsi olan Lady ile, sokak köpeği Tramp’ın aşk hikayesini anlatıyor. Şık bir evde, rahat bir hayat süren Lady, Tramp ile karşılaşır ve iki köpek birbirlerine aşık olur. Romantik çift, birlikte maceradan maceraya koşarlar.

5. Homeward Bound: The Incredible Journey

1993 yapımı Amerikan macera-komedi filmi Homeward Bound: The Incredible Journey filminde kediler, köpekler, aksiyon, macera ve daha pek çok şey bir arada. Filmin anlatıcısı rolünde haylaz ve laf dinlemeyen Amerikan Bulldog cinsi bir köpek olan Chance vardır. Chance, aynı evde Golden Retriever cinsi bir köpek olan Shadow ve Sassy isimli Himalaya kedisiyle birlikte yaşamaktadır. Evden geçici süreliğine taşınan sahipleri, hayvanları bir süreliğine çiftliğe bırakır. Çiftliğin sahibi olan Kate ise bir süre çiftlikten ayrılması gerekir ve hayvanları komşusuna emanet eder. Ancak bir yanlış anlaşılma sonucu hayvanlar terk edildiklerini düşünür ve sahiplerini aramak üzere yollara dökülürler. Bu noktadan sonra macera dolu bir hikaye başlar.

6. Benji

Köpeklerin hikayesini anlatan filmler arasında bir klasik olan 1974 yapımı Benji, 2018 yılında Netflix tarafından yeniden yapıldı. Evsiz bir köpeğin, bir grup çocuğu kendilerini kaçırmak isteyenlerin elinden nasıl kurtardığını anlatan film, bir köpeğin zekasını, kıvrak düşünce yapısını izleyiciye sunuyor.

7. Köpek Adası (Isle of Dogs)

Senaryosunu ve yönetmenliğini Wes Anderson’ın üstlendiği 2018 yapımı Köpek Adası (Isle of Dogs) filmi, yönetmene Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı Ödülü getirdi. Yaratıcı ve sürükleyici bir hikayesi olan Köpek Adası (Isle of Dogs), filminde Megasaki City’deki bütün köpeklerin şehirden uzaklaştırılmasına karar verilir. Bütün köpekler, şehrin çöp döküm alanına götürülür. Bu köpeklerin içinde 12 yaşındaki Atari Kobayashi’nin köpeği Spots da vardır. Atari, tek başına köpeğini aramaya başlar. Orada, yeni arkadaş olmuş köpek sürüsünün de yardımıyla ilginç bir yolculuğa çıkar. Atari’nin köpeğini arayışı, bölgenin kaderini de değiştirir.