Kedi ve Köpeğinizin Birbirini Sevmesini Sağlamanın Yolları

239
kedi-ve-kopek

Hayvanlar gerçekten muazzam yaratıklar. Biz insanlar işse zaman zaman onları genelliyoruz, kendimizce sınırlar belirliyoruz.

Bunlardan biri de kedi ve köpeklerin asla birbirleriyle anlaşamayacak olması. Evet bazı zorluklar olabilir ancak bu bir genellemeden ibaret. Kedisi ve köpeğiyle aynı evde mutlu bir hayat süren birçok insan var. Önemli olan bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz ve dikkatli olmanız.

Eğer evde size eşlik eden bir evcil hayvan varsa ve eve yeni bir evcil hayvan daha gelmesini planlıyorsanız, bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Öncelikle dikkat edeceğiniz nokta, yaş konusu olmalı. Genç yaşta bir araya gelen ve birlikte büyüyen evcil hayvanların yakın bir ilişki kurmaları her zaman daha kolay oluyor. Eğer evde bir evcil hayvanınız varsa ve yeni bir evcil hayvan daha gelecekse, yeni gelecek olanın yetişkin bir kedi veya köpek olmamasına özen gösterebilirsiniz.

İkinci en önemli konu da kimin daha önceden o evde yaşadığı. Bazen evcil hayvan sahipleri bunu çok önemsiyor. Aslında bunun bir önemi yok, önemli olan artık o evde herkesin eşit hakka sahip olduğu. Bir de uyumluluk konusu var. Eğer köpeğiniz çok oyuncu, kediniz ise çok korkaksa uyumlu bir ikili olamayabilirler. Bu yüzden yeni bir evcil hayvan edinirken, daha önceki dostunuzun özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu ilk aşamayı atlattıysanız, ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Evinizde yeni bir evcil hayvanınız var ve onların birbirlerini sevmesini, iyi anlaşmasını istiyorsunuz. İşte kedi ve köpeğinizin birbirini sevmesini sağlamanın yolları…

1. Evcil hayvanınızın cinsini değil karakterini dikkate alın

Bazı kedi ve köpek cinslerinin birbirleriyle daha iyi anlaştıkları yönünde bir söylenti var. Oysa evcil hayvanınızın cinsinden çok karakteri ve enerji seviyesi daha önemlidir. Eğer enerjik bir köpeğiniz ve ürkek bir kediniz varsa, bu iyi bir ikili olmayabilir. Eğer iki hayvan birbirleriyle iyi anlaşamıyorsa, hemen pes etmek yerine evinizi ona göre düzenleyebilirsiniz. Evcil hayvanlarınızı birbirinden ayrı tutacak bir düzenleme yapabilirsiniz.

2. Köpeğinizi eğitin

Köpeğinizin kedilerle iyi geçinmesini istiyorsanız, ona güdülerini kontrol etmesini öğretmelisiniz. Elindeki kurabiyeyi düşüren birini gördüğünde hemen üstüne atlayan veya hareketli bir oyuncak gördüğünde çok heyecanlanan bir köpeğiniz varsa, muhtemelen kedilerle pek iyi anlaşamayabilir.

3. Kediniz köpekle karşılaşmadan önce onun kendi alanını belirleyin

Kediler “korunaklı bir alana” ihtiyaç duyarlar. Kedilerin doğal bir tırmanıcı olduklarını düşünürseniz, evinizin alanından dikey olarak faydalanabilir ve belli bir yüksekliğin üzerine kediniz için bir alan yapabilirsiniz. Böylelikle kediniz, durduğu yüksek yerden evdeki köpeğin davranışlarını rahatlıkla gözlemleyebilir.

4. Köpeğinizin hem bedensel hem zihinsel egzersiz yapmasını sağlayın

Köpeklerin enerjilerini atmaları, etraftaki diğer canlılara karşı sakin davranmaları açısından çok önemlidir. Eğer köpeğinizin evdeki kediyle iyi anlaşmasını ve ona karşı sakin davranmasını istiyorsanız, köpeğinize egzersiz yaptırın ve onunla oyunlar oynayın. Köpeğinizin güdülerini kontrol etmesi, bir kediyi kovalama ihtimalini de azaltır.

5. Kedilerin ve köpeklerin burunlarını takip etmelerine izin verin

Kediyle köpeği birbiriyle tanıştırmadan önce burunlarının izinden gitmelerine izin verin. Onlara birbirlerinin oyuncaklarını, yattıkları yeri koklatın. Böylelikle birbirlerini tanımaları daha kolay olur.

6. İlk karşılaşmayı önceden planlayın

Aynı insanlar gibi kediler ve köpekler için de ilk intiba çok önemlidir. İlk karşılaşma için hem kedilerin hem köpeklerin çok sevdiği yemek zamanını tercih edebilirsiniz. Ancak her iki hayvanın da yemeklerini birbirinden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Bunu birkaç sefer daha tekrarlayabilirsiniz.

7. Oyuncakları ve yemekleri ayırın

Kedi ve köpeklerin kendilerine ait olan şeyleri bilmelerini sağlayın. Bu yüzden oyuncakları ve yemekleri, yemek kaplarını mutlaka ayırın. Birinin, diğerinin alanına ve eşyalarına müdahale etmesini engelleyin.