Brezilya Sokak Kedisi: Brazilian Shorthair

506
Brezilya Sokak Kedisi: Brazilian Shorthair

Brezilya’da her sokakta rastlayabileceğiniz Brazilian Shorthair, Amerika ve İngiltere’de yerli ırkların resmi ırk olarak kabul edilmesinden sonra resmen kedi olarak tanınmıştır.

Brezilya sokak kedisiyken bir anda tüm dünyada tanınan Brazilian Shorthair, sadık, sevecen be oyuncu bir yapıya sahiptir. Sahibi ile güzel bir iletişime sahip olan Brazilian Shorthair biraz dominant karakterlidir. Örneğin evde 2-3 kişi varsa bu tür sahibini kendisi seçer, fakat sahibini seçtikten sonra ona büyük bir şefkat duyar. Sürekli olarak sahibi ile yan yana olmak isteyen Brazilian Shorthair kedisi, çevresine kolay ayak uydurur ve zekası sayesinde kolayca eğitilebilir. Farklı mekanlardan ve yeni insanlardan hoşlanan bu cins, son derece sosyal! Her zaman odak noktası olmayı sevdiği gibi aynı zamanda çocuklar ile de iyi anlaşmaktadır.

Brazilian Shorthair Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

▪Kökeni: Brezilya

▪Karakteri: Sevecen, Oyuncu, Sosyal

▪Tüy Rengi: Gümüş, Beyaz, Kahverengi

▪Gövde: Orta

▪Kürk Yapısı: Kısa

Kuyruk: Orta

Brazilian Shorthair Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Bulunduğu ortama hemen adapte olması ile her yerde kolayca bakılabilen Brazilian Shorthair kedisi, yeni mekanları gezmekten son derece keyif alır. Yeni insanlarla tanışmayı seven ve sosyal bir yapıda olan bu tür, diğer hayvanlar ve çocuklar ile uyumlu bir etkileşimdedir. Evde sürekli olarak sahibi ile beraber olmak isteyen Brazilian Shorthair’in en zevk aldığı huylarından birisi sahibi ile beraber uyumaktır. Sahibi uyurken sessizce yanına gelip uyuduğu için geceleri ona zarar vermemek adına özellikle dikkat edilmelidir. Tam bir kucak delisi olan Brazilian Shorthair, sadece sahibinin değil henüz yeni tanıştığı birinin bile kucağından kolayca inmek istemez. Çocuklar ile uzun süre oyun oynayabilir. Bu kadar güzel özelliğe rağmen sahibini kendi seçer ve sürekli onun yanında dolaşır. Özetle siz Brazilian Shorthair’in sahibi olduğunuzu sanırken, o kendi “insanını” seçmiş olabilir. Bu cins oldukça kıvrak bir zekaya sahip olduğu için kolayca eğitilebilir. Bilinen komutları öğrettiğiniz takdirde etrafa zarar vermez.

Brazilian Shorthair Kedisi Bakımı

Sokak kediliğinden geldiği için Brazilian Shorthair hiçbir bakım istemiyor. Kısa tüyleri ara sıra taranmak dışında fazla özen gerektirmez. Bunlar dışında düzenli olarak veteriner kontrolüne giderek, bakımları yapılabilir. Eğer yavru kedi olarak alındıysa sık taramamaya dikkat etmelisiniz.

Brazilian Shorthair Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Brazilian Shorthair, oldukça kuvvetli bir cins olarak bilinmektedir. Tüyleri kısadır ve tüy rengi ile göz rengi arasında her zaman bir uyum vardır. Tüylerinin özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Genellikle gümüş ve beyaz renklerdedir. Gözleri badem şeklinde ve iri yapılıdır. Kürkünün rengine göre yeşil, bakır, sarı mavi göz rengine sahip olabilir. Göğüs yapısı derindir. Bacakları vücudu ile orantılıdır. Kuyrukları orta boyutludur ve uç kısmına doğru incelmektedir. Kulaklarının uçları yuvarlaktır. Başları orta büyüklüktedir.

Brazilian Shorthair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Brazilian Shorthair cinsi çocuklar ile oldukça uyumludur. Birlikte güzel vakit geçirdikleri gibi iyi birer oyun arkadaşı olabilirler. Ev kedisi arayışında olan aileler Brazilian Shorthair tercih edebilir. Bu cins insan canlısı ve sosyaldir. Sürekli olarak yeni insanlar görmekten keyif alır. Ona göre her yeni insan, yeni bir oyun arkadaşıdır! Bu cins köpekler ile iyi anlaşır, fakat kediler ile baskın olmak istediği için iyi anlaşamayabilir. Eğer düzgün bir ortam yaratılırsa diğer cins ev kedileri ile kısa sürede kaynaşır. Bunlar dışında evinize yeni bir soluk katmak istiyorsanız, bu cins sizi epey eğlendireceğe benziyor. Uyurken dikkatli olmayı göze alıyorsanız, Brazilian Shorthair cinsi edinmemek için hiçbir gerekçeniz yok.

Brazilian Shorthair Sağlık Durumu

Bu ırkın bilinen herhangi bir sağlık problemi bulunmamaktadır. Düzenli olarak veteriner kontrolüne gittiği sürece uzun yıllar sağlıkla yaşayabilir. Yalnızca bakımları aksatılırsa diş eti ve kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan muzdarip olabilir. Neyse ki bu rahatsızlıklar yapılacak bakımlar ile önlenebilir. Kilo almaya eğimli bir cins olduğu için beslenmesi kontrol altında olmalıdır. Kısa sürede yüksek kilolar alabilme kapasitesine sahiptir. Sağlıklı ve iyi bakılmış bir Brazilian Shorthair, 20 yıla kadar hayatta kalabilir.

Brazilian Shorthair Kedisi Eğitilebilir mi?

Bu cins kıvrak zekası ile tanınmaktadır. Meraklılığı ve araştırmacı kişiliği zekası ile birleşince Brazilian Shorthair oldukça verimli bir öğrenci olacaktır. Gereken ilgi gösterildiği takdirde zaten çevresine pek zararı olmayan bu ırkı, gerekli eğitimler verildiği takdirde bazı temel şeyleri öğretebilirsiniz.