Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı

501
Fransız Bulldog Özellikleri ve Bakımı

19. yüzyılda İngiltere’den Fransa’ya göç eden göçmenlerin yanlarında götürmüş olduğu Bulldog cinsi köpeklerin zaman içerisinde Fransa’da üremesi ile meydana gelen Fransız Bulldog, Fransa’da çok popülerdir.

Fransız Bulldog ismini taşısa da aslında İngiliz kökenli bir köpek türü olan bu cins, Avrupa’da oldukça hızlı bir şekilde popüler hale gelmiştir. Frenchie olarak da bilinen Fransız Bulldog, Avrupa’da görüldükten sonra Amerika’nın da ciddi anlamda dikkatini çekmiştir ve zaman içerisinde tüm dünya üzerinde büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Minyatür Bulldog olarak da anılan bu köpek türü, var olan Bulldog cinsi arasında en minik olanıdır. Asık suratlı gibi görünmesine rağmen son derece neşeli ve pozitif bir köpek cinsi olan Fransız Bulldog, kesinlikle evinizi açmanız gereken köpek ırkları arasında yer alıyor.

Fransız Bulldog Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Neşeli, Hareketli, İnatçı
  • Tüy Rengi: Siyah, Kırçıllı, Kahverengi, Sütlü Kahve, Beyaz
  • Gövde: Minyatür
  • Kürk Yapısı: İnce, Sık, Kısa
  • Kuyruk: Düz, Kıvrık

Fransız Bulldog Karakteri ve Özellikleri

Fransız Bulldog, tam bir aile köpeği olmaktadır. Ortam neşesi olmak için dünyaya gelen Fransız Bulldog cinsi, aynı zamanda asık suratına rağmen pozitif bir enerji yaymaktadır. Fransız Bulldog insanlar için oldukça iyi bir dost olmaktadır, fakat tek bir kötü huyları bulunmaktadır bu da inatçılıklarıdır. Fransız Bulldog cinsi kadar inatçı bir köpek olmamaktadır. Yalnızca sahibine karşı değil, diğer köpeklere karşı da bu inatçı tutumunu sergilediğini için başı sık sık belaya girmektedir. Fransız Bulldog, tıpkı diğer Bulldog ırkları gibi diğer köpek türleri başta olmak üzere çeşitli evcil hayvan ile pek de iyi anlaşamaz. Bunun en büyük nedeni Fransız Bulldog cinsinin geçimsiz ve diğer köpeklere karşı saldırgan olmasıdır. Bu durum söz konusu olduğu için Fransız Bulldog cinsini yavru haldeyken diğer evcil hayvanlar ile bir arada yetiştirmelisiniz. Bu yöntem ile Fransız Bulldog cinsini hayvanlar ile iyi bir ilişki içerisinde tutabilirsiniz. Fransız Bulldog cinsinin ilginç bir özelliği vardır. O da kedilerle köpeklerden daha iyi anlaşmasıdır.

Bir Fransız Buldog cinsinin özellikle yavru haldeyken kedilerle bir arada tutarsanız, ilerleyen yaşlarında kediler ile mükemmel bir dostluk kurduğuna şahit olabilirsiniz. Fransız Bulldog cinsi çocuklarla şahane bir etkileşim içerisindedir. Onların en yakın oyun arkadaşı olabilirler ve arkadaş canlısı oldukları için çocuklar ile baş başa bırakıldıkları zaman oldukça korumacı bir tavır sergilemektedir. Fransız Bulldog cinsinin yabancılarla arası oldukça karmaşıktır. Bir yabancıya bazen saldırabilirken bazı zamanlarda da oldukça dost canlısı davranabilir. Bu da Fransız Bulldog cinsinin iyi bir bekçi köpeği olmayacağını göstermektedir. Fransız Bulldog cinsi inatçılığı yüzünden eğitime pek de yanaşmayabilir. Oldukça akıllıdır, fakat inadı yüzünden sahibinin söylediğini komutları yerine getirmez. Bu sebeple köpek tasması olmadan dışarıya çıkarılması uygun değildir. Fransız Bulldog cinsi çoğu zaman sessiz bir köpek türü olmaktadır. Buna rağmen eğer tanımadığı bir yabancı yaklaşırsa havlayarak sahibini uyarabilir. Korumacı yönü bu gibi noktalarda ön plana çıkıyor.

Fransız Bulldog Bakımı

Fransız Bulldog cinsi bakımı en kolay köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Haftada 1 kere tüylerini taramak bakım ritüeli için son derece yeterli olacaktır. Fransız Bulldog cinsinin herhangi bir egzersize ihtiyacı bulunmamaktadır. Tam bir ev köpeğidir ve çok enerjik değildir. Her gün düzenli olarak dışarıya tuvalet ihtiyacı için çıkması ona yeterli gelecektir. Ev içerisinde sahibi ile ufak oyunlar oynaması enerjisini atmasına yardımcı olacaktır. Fransız Bulldog cinsinin en kötü özelliklerinden birisi kilo almaya inanılmaz eğimli olmasıdır. Etrafta bulduğu her şeyi yemek isteyen bu köpek türü, fazla kilo almaması açısında muhakkak bir veteriner kontrolünde beslenmelidir. Maması düzenli aralıklarla verilmelidir. Eğer fazla kilo alırsa kısa bacakları onu kaldıramaz ve yürüme de ciddi sorunlar yaşayabilir. Fransız Bulldog cinsinin kafası çok ağırdır. Bu nedenle yüzemez. Eğer evinizin etrafında herhangi bir havuz varsa dikkatli olmalısınız. Fransız Bulldog kolaylıkla boğulabilir. Bu kurallara uyduğunuz takdirde Fransız Bulldog cinsinin başka herhangi bir bakıma ihtiyacı yoktur.

Fransız Bulldog Vücut Yapısı

Fransız Bulldog cinsi, Bulldog köpek türleri arasında en minyatür olanıdır. Görünüşü ile bambaşka bir hava katan bu cinsin eşi benzeri bulunmamaktadır. Bilinen en küçük köpek ırklarından olan Fransız Bulldog, 30 cm uzunluğunda ve 9 ila 13 kg aralığındadır. Bir Fransız Bulldog cinsinin vücudunda en ağır olan bölgesi kafası olmaktadır. Kafası ağır olduğu için su üzerinde yüzemez ve batar. Bu nedenle kesinlikle havuz ve deniz gibi yerlere sokulmamalıdır. Bu köpek cinsinin tüyleri kısa, sık ve incedir. Genellikle siyah-beyaz desenli tüyleri vardır. Göz yapısı büyük ve çıkıktır. Daima koyu renkli gözlere sahiptir. Kuyrukları kısadır. Düz ya da kıvrık olabilir. Burunları basıktır ve koyu renklidir. Burun ve göz şekli karakteristik özelliğini ortaya çıkarmaktadır. Fransız Bulldog cinsinin en bilinen özelliği kulaklarıdır. Kulakları adeta bir yarasaya benzemektedir. Bu köpek cinsinin derileri gevşek, yumuşak ve sarkıktır. Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog cinslerinin görünümleri birebir aynıdır. Yalnızca Fransız Bulldog cinsi daha küçüktür.

Fransız Bulldog Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Fransız Bulldog cinsi çocuklar ile şahane bir uyum yakalamaktadır. Eğer çocuklu bir aileniz varsa bu köpek türü çocuğunuzun en yakın dostu olacaktır. Çocuklar ile oyun oynamaktan inanılmaz zevk alan Fransız Bulldog, aynı zamanda çocuklara karşı son derece sabırlıdır. Asla çocuklara zarar vermez. Köpeklerle pek iyi ilişkiler kuramayan bu köpek cinsi, köpeklerden çok kediler ile iyi anlaşmaktadır. Eğer Fransız Bulldog cinsinin her evcil hayvan ile iyi geçinmesini istiyorsanız, yavru halinden itibaren diğer hayvanlar ile bir arada tutabilirsiniz.

Fransız Bulldog Sağlık Durumu

Fransız Bulldog cinsi, diğer pek çok köpek türünde olduğu gibi çeşitli rahatsızlıklara yatkınlık gösterebilmektedir. Bu köpek türü doğuştan birkaç deformasyona sahiptir. Burun şekli dışarıdan her ne kadar tatlı görünse de burunları yüzünden nefes almakta ciddi bir zorluk çekmektedirler. Bunun yanı sıra çok fazla horlamaktadırlar. Nefes almakta genel olarak zorluk çektikleri için sıcak aylarda oldukça dayanıksızdırlar. Yaz mevsimi için bu cinsi klimanın yanından ayırmamalısınız. Nefes darlığının yanı sıra gaz, kalça displazisi, damak yarığı, Von Willebrand vb. rahatsızlıklara sahip olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu cinsin çok sayıda yiyeceğe alerjisi vardır. Bu nedenle veterinerde bir alerji testi yaptırılmalıdır.

Fransız Bulldog Eğitilebilir mi?

Genel olarak bakıldığı zaman Fransız Bulldog cinsi oldukça zeki bir cins olmaktadır. Buna rağmen Fransız Bulldog sırf inatçı yapısı yüzünden eğitim esnasında sahibine zor anlar yaşatabilir. Tamamen keyfi bir eğitim alması olasıdır. Bu köpek cinsi aslında verilen komutları gayet iyi anlar, fakat sahibine boyun eğmemek için bu komutları çok sık tekrarlamaz ve sahibini umursamaz. Buna rağmen eğer sahibi üzülürse onu memnun etmek için tüm komutları tekrarlar. Bu köpek cinsinin tek olumsuz yönü yalnızca inatçı olmasıdır. Bunun yanı sıra dünya üzerindeki en zeki köpeklerden biridir.