İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

494
İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldog cinsi köpekler, dünya üzerinde yer alan en popüler köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Buruşuk yüz hatları ile eşi benzeri olmayan bu köpek türü, Bulldog atalarından çok daha farklı bir karaktere sahip olmaktadır.

Gelişimini İngiltere’de yaşayan İngiliz Bulldog, 19. Yüzyılda bir süreliğine yasaklanmıştır. Bunun nedeni köpek dövüşlerinde sık sık kullanılmasıydı. İsmi olan Bulldog’u da buradan almaktadır. Görüntüsü inanılmaz ürkütücü olsa da İngiliz Bulldog cinsi son derece kibardır ve sahibini sıkı sıkıya korur. Eğer yabancı bir kişiden tehdit algılarsa saldırgan bir hale bürünebilir. Eğer siz de bu eşsiz köpeğe sahip olmak istiyorsanız, işte İngiliz Bulldog hakkındaki tüm detaylar…

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Kibar, Cesur, Sadık
  • Tüy Rengi: Beyaz, Krem, Kahverengi, Çikolata, Benekli
  • Gövde: Orta, İri
  • Kürk Yapısı: Kısa, İnce, Sık
  • Kuyruk: Kısa

İngiliz Bulldog Karakteri ve Özellikleri

İngiliz Bulldog, geçmişte sık sık köpek dövüşlerinde kullanılmıştır. Buna rağmen dünyanın en kibar ve güvenilir köpek türü olmaktadır. Bu köpek cinsi çocuklara karşı inanılmaz dirayetlidir. Karşısındaki çocuk eğer bilmeyerek ona zarar verirse sakince bekler. İngiliz Bulldog cinsi yavruyken oldukça hareketlidir ve sahibi ile oyunlar oynamaya bayılır. Buna rağmen yaş almaya başladıktan sonra hareketlerinde yavaşlama meydana gelir ve daha sakin bir yaşam sürmek ister. İngiliz Bulldog cinsinin en büyük özelliği yüz hatları olmaktadır. Küçük gözleri, basık burnu ve sarkık yanakları ile görenlerin içini ısıtmaktadır. Yüz yapısı yüzünden sık sık salyaları akar.

Bunun yanı sıra İngiliz Bulldog cinsinin en bilinen özellikleri arasında horlaması yer almaktadır. İngiliz Bulldog cinsi, diğer Bulldog ataları ile karşı karşıya getirildiği zaman inanılmaz mülayim bir köpek olmaktadır. Buna rağmen eğer ailesine herhangi bir tehdit algılarsa inanılmaz saldırganlaşabilir. Bu da İngiliz Bulldog cinsinin iyi birer bekçi köpeği olduğunu göstermektedir. Düşmana karşı inanılmaz cesur davranır. Serttir ve zarar verebilir. İngiliz Bulldog cinsi sevgiye aç bir köpek olmaktadır. Sahibinin gösterdiği her bir sevgi şansını kullanır. Ilık havaları sever. Soğuk havalardan hoşlanmaz. İngiliz Bulldog tam bir aile köpeği olmaktadır ve apartman yaşantısı için idealdir. Eğer bahçeli bir eviniz varsa İngiliz Bulldog vaktini yine evin içerisinde geçirecektir. İngiliz Bulldog, sık sık ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Eğer sahibinden gereken ilgiyi göremezse depresyona girebilir.

İngiliz Bulldog Bakımı

İngiliz Bulldog cinsinin tüy bakımı genel olarak basit olmaktadır. Kısa, ince ve sık bir yapıda olan tüyleri, haftada 1 kere taranabilir. İngiliz Bulldog bakımı için asıl gerekli olan rutinler ağız ve diş sağlığı için uygulanmalıdır. Bu cinsin salyaları çok sık akmaktadır. Bu nedenle ağız ve dişleri her gün ve sık sık nemli bez ile temizlenmelidir. İlerleyen yaşında bu sorun daha belirgin bir hale gelecektir. İngiliz Bulldog cinsinin dişleri her hafta düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bu fırçalama işlemi bir veteriner kontörlünde yapılırsa daha verimli olacaktır. Bu ırkın derisi gevşek ve buruşuktur. Derisi hassas olduğu için sık yıkanmamalıdır. Bunun yerine buruşuk derisinin araları her hafta nemli bir bez ile silinmelidir. Genel vücut temizliği silinerek gerçekleştirilebilir. Salyaları çok sık aktığı için her hafta silinmesi büyük önem arz etmektedir. Bu cins kilo almaya oldukça meyillidir. Bu nedenle veteriner kontrolü ile mama verilmesi gerekmektedir. 

İngiliz Bulldog Vücut Yapısı

İngiliz Bulldog cinsi, iri bir cüsseye sahiptir. Ortalama bir köpek boyutundadır. Tüm vücudundaki deri yumuşaktır. Sarkık ve buruşuk bir yüz hattına sahiptir. Yanakları sarkıktır ve salyaları sık sık kara. Gözleri iki yana düşük ve küçüktür. Bu cinsin kulakları küçük ve üçgen yapıdadır. İngiliz Bulldog cinsi genellikle beyaz, kahve tonlarında ve beneklidir. Kuyruğu kısadır. Tüyleri kısa, sık ve ince yapılıdır. Sevdiğiniz zaman tüyden ziyade yumuşak derisini ellersiniz. Bu cinsin bacakları kısadır, fakat kaslı bir bacak yapısına sahiptir. Kafası geniş ve güçlüdür. Vücudu genel olarak kaslıdır. Kısa bacakları sebebiyle paytak bir yürüyüş stiline sahip olmaktadır. Toplu taşıma kuralları gereği köpek ağızlığı edinmeniz sizin için daha iyi olabilir. 

İngiliz Bulldog Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

İngiliz Bulldog cinsi çocuklar ile mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Eğer çocuklu bir aileye sahipseniz, İngiliz Bulldog cinsi tam da ihtiyacınız olan köpek türü olacaktır. İngiliz Bulldog cinsi çocuklara karşı son derece sabırlıdır. Onlarla oyun oynamaya bayılırlar ve asla zarar vermezler. Bu cins diğer evcil hayvanlar ile iyi bir ilişki yaşayabilir. Genel olarak sakin bir köpek türü olmaktadır, fakat dışarıda göreceği yabancı köpeklere karşı inanılmaz saldırgan bir tutum sergileyebilir. Bu tutumu, sahibine bir zarar gelmemesi açısından takınmaktadır. İngiliz Bulldog cinsini daha dost canlısı bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız, yavru halinden itibaren diğer köpekler ile bir arada tutmalısınız. Bu yol ile oldukça evcil ve dost canlısı bir İngiliz Bulldog yetiştirmiş olursunuz.

İngiliz Bulldog Sağlık Durumu

İngiliz Bulldog cinsi maalesef diğer pek çok farklı köpek türünde olduğu gibi birkaç kalıtsal rahatsızlığa sahiptir. İngiliz Bulldog cinsinin tıpkı atalarında olduğu gibi solunum problemleri bulunmaktadır. Bu sebeple sık sık horlar. İngiliz Bulldog cinsinde göz problemleri de görülebilir. Sıcak havalara karşı inanılmaz hassas olan bu cins, muhakkak klimalı bir ortamda tutulmalıdır. İngiliz Bulldog cinsi, doğuştan cilt problemleri ve kalça ve diz sorunları yaşayabilir. Kilo almaya aşırı eğimli olduğu için bacaklarına olan yükü daha da artar. Bu da kalça ve diz sorunlarını arttırabilir. İngiliz Bulldog cinsinin beslenme rutini yalnızca veteriner kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Veterinerin önerdiği kaliteli ve besleyici mamalar belirli zaman aralıkları ile verilmelidir. Bunun dışında herhangi bir yiyecek verilmemesi gerekmektedir. İngiliz Bulldog cinsinin doğum anı oldukça zordur. Eğer sahiplendiğiniz İngiliz Bulldog hamile kalırsa, mutlaka veteriner kontrolü ile sezaryen doğum yapmalıdır. Aksi halde doğumu çok sancılı ve zor geçecektir. Eğer mecburiyetten normal doğum gerçekleştirecekse bu sefer yine veteriner kontrolüne gitmelidir. Cilt enfeksiyonlarına karşı buruşan derileri ve sürekli salya akan ağzı her gün nemli bir bez ile temizlenmelidir.

İngiliz Bulldog Eğitilebilir mi?

İngiliz Bulldog cinsi eğitim söz konusu olunca biraz soğuk davranmaktadır. Bu köpek cinsi görülebilecek en sadık köpek türü olmaktadır. Bunun yanı sıra korumacı tavrından dolayı sahibine zarar gelmesini engelleyecektir, fakat özellikle ilerleyen yaşlarda daha sakin bir yaşam tarzını benimseyeceği için eğitime pek de sıcak bakmamaktadır. Eğer İngiliz Bulldog cinsini eğitmek istiyorsanız, muhakkak yavru haldeyken başlamanız gerekmektedir. Yavru İngiliz Bulldog son derece hareketli bir köpek olurken, yetişkin halinde tüm gün yatan ve kendisini sevdiren bir köpeğe dönüşmektedir. Bu nedenle eğer İngiliz Bulldog cinsini eğitmek gibi bir düşünceniz varsa mutlaka yavru haldeyken sahip edinmelisiniz. İngiliz Bulldog cinsi oldukça zeki bir köpek olmaktadır. Bu zeki tavrı sayesinde söylenilen her bir komutu anlar. Eğer evde bir yaramazlık yaparsa ona kızdığınızı anlar ve bir daha tekrarlamaz. Buna rağmen üşengeçliği yüzünden sıkı bir eğitim düzenine ayak uyduramaz.