Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı

456
Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı

Siyah- beyaz tüy rengi ile filmlere bile konu olan Dalmaçyalı, görülebilecek en nadide köpek türleri arasında yer alıyor. Orta Çağ’dan bu yana gelen Dalmaçyalı cinsi, o zamanlarda av köpeği olarak kullanılmaktaydı.

1800 yıllarda at arabalarında kullanılan bu ırk, arabaların başında nöbet tutardı. İngiliz kökenli bir asil olan Dalmaçyalı, çok yönlüdür. Geçmişte itfaiyeci, bekçi, avcı vb. görevlerde yer aldıktan sonra gösteri dünyasına ismini yazdırmıştır. Dalmaçyalı ırkı günümüzde ideal bir ev köpeği olarak anılmaktadır. Dalmaçyalı cinsi son derece neşelidir. Eğlenmeyi ve oyunlar oynamayı çok sever. Dişileri sorun olmasa da erkek köpekler ile tanışma ve kaynaşma sıkıntısı yaşayabilir. Özellikle çekingen yapısından dolayı bir adım atmayı sevmez. Bu yüzden yavru halinden itibaren sosyal olarak yetiştirilmelidir. Dalmaçyalı ırkı enerjiktir ve çocuklar ile şahane bir şekilde anlaşır. İdeal ev köpeği formunda olan Dalmaçyalı’yı apartman yaşantısında ya da bahçeli bir evde besleyebilirsiniz. Dışarı yaşamına ayak uydurabildiği için bahçeli bir evde köpek kulübesinde yaşamını sürdürebilir. Sağlam kürkü onu soğuktan koruyacaktır.

Dalmaçyalı Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Oyuncu, Neşeli, İnatçı
  • Tüy Rengi: Siyah, Beyaz, Benekli
  • Gövde: Büyük, Kaslı
  • Kürk Yapısı: Sık, İnce, Kısa
  • Kuyruk: Uzun

Dalmaçyalı Karakteri ve Özellikleri

Dalmaçyalı ırkı, oyuncu ve neşeli bir yapıya sahiptir. Sürekli olarak hareket halinde olmaya bayılırlar. Özellikle çocuklarla inanılmaz bir uyum sağlar. Sahibine karşı aşırı sadık ve duyarlı bir yapıda olan Dalmaçyalı, sürekli olarak insanlar ile bir arada bulunmak ister. Eğer Dalmaçyalı ırkını tek başına bırakırsanız onu terk ettiğinizi düşünür. Bu nedenle apartman yaşantısı Dalmaçyalı için uygundur. Eğer bahçeli bir eviniz varsa gündüzleri dışarıda kalabilir, fakat akşam olunca sahibi ile uyumak isteyecektir. Gündüz yürüyüşleri için köpek tasması olmadan çıkmamanız daha iyi olacaktır.

Diğer yandan, Dalmaçyalı ırkının hafızası inanılmaz güçlüdür. Ona yapmış olduğunuz yanlış bir hareketi yıllar boyunca unutmadığı gibi aynı zamanda yaptığınız iyilikleri ve hoş davranışları da belleklerinde tutar. Böylece yıllar boyunca sahibine karşı derin bir minnet duygusu yaşar. Dalmaçyalı cinsi kızdırılmaktan asla hoşlanmaz. Ona saygı gösterdiğinizi ona belli etmelisiniz. Onunla oyunlar oynamalı ve ilginizi eksik etmemelisiniz. Yavru haldeyken kesinlikle sosyal olarak yetiştirilmelidir. Yoksa ilerleyen yaşamında çekingen ve bu durumdan dolayı gergin olabilirler. Dalmaçyalı ırkı görebileceğiniz en zeki köpeklerden olsa da inatçı yapısından dolayı disiplinden hoşlanmaz. Bunun yerine daha dost canlısı bir tavır takınarak eğitimine devam etmelisiniz. Ona emir verdiğinizi fark ederse asla verilen komutları yerine getirmez. Bunun anlamamasından değil, inatçı huyundan dolayı yapar. Eğer Dalmaçyalı yavru halinden itibaren iyi bir itaat eğitimi alırsa, görebileceğiniz en mükemmel konumuna erişebilir. Koruma ve bekçi köpeği sınıfına kadar tırmanabilirler. 

Dalmaçyalı Bakımı

Dalmaçyalı cinsi her köpek gibi belirli bakım ritüellerine ihtiyaç duyar. Yılda iki kere yoğun bir tüy dökme mevsimine giren Dalmaçyalı, sık ve kısa tüy yapısı nedeniyle çok fazla taranma ihtiyacı duymaz. Bu yüzden haftada bir kere taranması yeterli olacaktır. Tüy dökme mevsimine girdiyse, gün aşırı taranabilir. Dalmaçyalı ırkı inanılmaz titiz bir köpek olmaktadır. Bu nedenle yaşadığı ortam belirli temizlik standartlarına uyum sağlamalıdır. Aynı zamanda mama ve su kapları her gün tazelenmelidir. Aksi halde Dalmaçyalı ırkı yemek yemeyi reddedecektir.

Dalmaçyalı Vücut Yapısı

Orta büyüklükte ve kaslı yapısı ile bilinen Dalmaçyalı, dayanıklılık açısından inanılmaz bir performans sergilemektedir. Son derece zarif bir görünüme sahip olan bu cins, yalın hatlara sahiptir. Tüy yapısı kısa, sert ve sık yapılıdır. Beyaz bir köpek olan Dalmaçyalının üzerinde siyah ya da koyu kahve tonlarında benekler yer alıyor. Bu benekler Dalmaçyalının süsüdür. Beneklerin her biri farklı bir formda olmaktadır. Patileri kavisli ve yuvarlaktır. Beyaz ya da benekli yapıda tırnakları bulunur. Burnu beneklerinin rengi ile aynı orantıdadır. Siyah ya da koyu kahve olabilir. Dalmaçyalı ırkının göz yapısı yuvarlaktır. Bakışlarından çok zeki bir köpek olduğu bellidir. Dik bakışları ile karşısındakini cezbeden Dalmaçyalı, siyah ya da kahve tonlarında göz rengine sahiptir. Kulakları yumuşaktır. Uç kısımlara doğru daralır. Dalmaçyalının dış görünüşünün en güzel kısmı benekleri olmaktadır. Benekleri ne kadar belirgin ve dağınık olursa, Dalmaçyalı o kadar güzel bir görüntü oluşturur. Bu ırk il doğduğu zaman bembeyazdır. Zaman içerisinde siyah benekler vücudunda yer almaya başlar.

Dalmaçyalı Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Dalmaçyalı cinsi köpekler, çocukların en yakın arkadaşı olacaktır. Bu ırkın ideal ortamı çocuklu aileler olmaktadır. Büyük bir köpek olduğu için küçük çocuklar ile pek bir arada barındırılmamalıdır. Boyutunun farkında olmadığı için yanlışlıkla çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle orta yaştaki çocuklar ile daha iyi bir ilişki kuracaktır. Bunun yanı sıra çocukları son derece sever, korur ve dikkatli davranır. Dalmaçyalı ırkının sosyalleşme konusunda sıkıntıları vardır. Eğer yavru halinden itibaren diğer evcil hayvanlarla bir arada tutulmazsa, ilerleyen yaşlarında diğer köpeklere karşı çekingen bir tavır sergiler. Bu nedenle de gergin olacaktır. Bu gibi durumlar Dalmaçyalı ırkının gündelik yaşantısını ciddi anlamda etkileyecektir. Bu gibi olumsuzluklar ile karşı karşıya gelmemek adına Dalmaçyalı ırkını ciddi bir sosyalleşme eğitimine sokmalısınız. 

Dalmaçyalı Sağlık Durumu

Dalmaçyalı ırkı, çoğu köpek türü gibi kalıtsal birkaç rahatsızlık ile dünyaya gelir. Bu ırkta en çok görülen hastalık türü sağırlık olmaktadır. Dalmaçyalı ırkının %12 gibi bir oranı doğuştan sağır olarak doğar. Bu nedenle Dalmaçyalı ırkı 6 haftalık olduğunda Bear adı verilen bir sağırlık testine girmektedir. Bu testte köpeğin sağır olup olmadığı tespit edilir. Eğer Dalmaçyalı ırkı doğuştan sağırsa derhal kısırlaştırılır. Kısırlaştırma işlemi ile yeni doğacak sağır yavruların önüne geçilmektedir. Sağırlığın yanı sıra Dalmaçyalı ırkı diğer köpek türlerine nazaran ürik seviyede daha yüksektir. Bu durum onları idrar yolları konusunda rahatsızlanmaya sürüklemektedir. Özellikle idrar yolları taşlaşması Dalmaçyalı cinsinde sık sık meydana gelir. Dalmaçyalı cinsinin derisi son derece hassas olmaktadır. Sentetik kumaşlar ve halı gibi yüzeyler ciddi reaksiyon göstermesine sebep olur. Bu nedenle Dalmaçyalı cinsinin etrafında bu tip alerjik tepki yaratan dokuları uzak tutmalısınız. Sağlıklı bir Dalmaçyalı ırkı 16 yıla kadar hayatta kalabilir.

Dalmaçyalı Eğitilebilir mi?

Dalmaçyalı ırkı köpekler en zeki köpek kategorisine girmektedir. Eğer Dalmaçyalı ırkını eğitmek istiyorsanız, biraz uğraşmanız gerekebilir. Bu tür zekası ile göz doldurmaktadır, fakat ne kadar zekiyse bir o kadar da inatçı olmaktadır. Özellikle temel komut gibi konularda Dalmaçyalı cinsi sahibinden emir aldığını hisseder ve verilen komutları anlasa bile yerine getirmez. Dalmaçyalı cinsi, yavru halden itibaren eğitime başlarsa, bu duruma daha sıcak bakacaktır. Özellikle sosyalleşme konusunda utangaç olmasından dolayı yavru halinden itibaren diğer köpek türleri ile bir arada barındırılmalıdır. Böylelikle sosyal bir cins olarak yaşamını sürdürür. Dalmaçyalı cinsi, sahibini çok sever ve bu nedenle ev içerisinde kötü davranışlarda bulunmaz. Temel komut, tuvalet ve sosyalleşme eğitimi sonrasında herhangi bir eğitim ihtiyacı duymaz. Alacağı eğitimleri emir gibi değil de bir eğlence gibi hissettirirseniz, her komutu zevkle yapacaktır.