Evde Bir Kısa Kuyruk: Pixie Bob

504
Evde Bir Kısa Kuyruk: Pixie Bob

İlk olarak 1985 yılında görülen Pixie Bob cinsi, evcil çiftlik kedileri ile Bobcat yani vaşak melezinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kuzey Amerika’da oldukça popüler bir kedi olan Pixie Bob, görünüşü ile diğer kedilerden bir hayli farklıdır. Kısacık kuyruğu ile hemen kendisini belli eden Pixie Bob, vahşi kedi geni taşısa da 13 yıl içerisinde evcilleştirilmiştir. Görünümü biraz vahşi kedileri andırsa da yumuşacık kalbi ve sahibine olan bağlılığı ile görünümünün dışında bir karaktere sahiptir. İri bir kedi ırkı olan Pixie Bob, oldukça güçlüdür. Zeki yapısı gereği kolaylıkla eğitilebilir. Sevecen ve insancıl bir kedi olan Pixie Bob, aynı köpekler gibi sahipleri ile yürüyüşe çıkmaya bayılır. Tasma eğitimi ile rahatlıkla dışarıda gezebileceğiniz Pixie Bob, dünya üzerinde ne yazık ki çok az sayıda bulunmaktadır. Dünyanın en değerli ve pahalı kedi ırkları arasında bulunan Pixie Bob sadece para ile satılmaktadır. Yoğun talep olduğu için Pixie Bob’u yetiştiriciler talep edenlere 1-1,5 yıl kadar sonra teslim etmektedir.

Pixie Bob Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Kuzey Amerika
  • Karakteri: Sevecen, Akıllı, Uysal
  • Tüy Rengi: Benekli Tekir, Kahverengi, Açık Kahve, Kestane
  • Gövde: Büyük
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Kısa

Pixie Bob Karakteri ve Özellikleri


Rutin yaşamaktan keyif alan Pixie Bob, her gün aynı saatlerde yemek yemek ve oyun oynamak gibi şeylere bayılır. En sevdiği şeylerden bir tanesi öğlen uykusuna yatmaktır. Köpekler ile pek çok açıdan benzerlikleri bulunan Pixie Bob, sahibine karşı oldukça sadık ve sevecendir. Onu kırmamak için yaramazlık yapmaktan kaçınır ve hareketlerine dikkat eder. Dışarı çıkmayı ve araba ile gezmeyi çok seven Pixie Bob, eğer tasma eğitimi verilirse sahibi ile aynı köpek gibi gezebilir. Yavru kedi halinden itibaren gereken özen ve sevgiyi Pixie Bob’a aşılarsanız, tasma ihtiyacı gözetmeksizin sahibinin yanında yürüyecektir.

Sosyal bir ırk olan Pixie Bob yavruyken diğer evcil hayvanlarla bir arada tutulursa ilerleyen yaşamında yanına bir evcil hayvan alabilirsiniz. Zaten oyun arkadaşı arayan ve sosyalliği seven bir kedi olduğu için bu onun hoşuna gidecektir. Sessiz bir ırk olan Pixie Bob, yeri geldiğinde hiç susmayacakmış gibi miyavlar. Oldukça meraklı bir yapısı olduğu için sahibini ev içerisinde sürekli olarak takip eder ve neler yaptığını inceler. Akıllı bir kedi olduğu için dikkatli olmanızda fayda var! Pek çok Pixie Bob sahibi kedisinin kapı ve pencereleri ustalıkla açtığını gözlemlemiştir. Bunun yanı sıra eğer öğretirseniz at-getir türü oyunları oynamayı çok sever.

Pixie Bob Bakımı


Tüy yapısı çok da uzun olmayan Pixie Bob, haftada 1 kere taranması halinde yeterli bakım sağlanmış olacaktır. Bu taranma ile hem ölü tüylerinden arınır, hem de cildi hava alır. Pixie Bob, diğer pek çok kedi ırkı gibi oldukça titizdir. Eğer mama ve su kabı temiz değilse yemek yemeyi ve su içmeyi reddeder. Bu sebeple her gün yemek ve su kapları dezenfekte edilmelidir.

Pixie Bob Vücut Yapısı


Büyük kedi ırkları arasında yer alan Pixie Bob’un erkeği dişisine göre daha iri yapılıdır. American Bobtail kedisine pek çok açıdan benzeyen Pixie Bob, kısacık kuyruğu ile bilinir. Kafası armuta benzemektedir. Kulakları kafasının üzerinde sivri bir görünüme sahiptir. Tüy yapısı neredeyse kusursuz olan Pixie Bob’u sevdiğiniz an ipeksi bir his ile karşılaşırsınız. Vaşak melezinden gelmesinden dolayı vahşi bir görünüme sahip olan Pixie Bob sakinliği ve uysallığı ile gönlünüze taht kurmaya şimdiden hazır!

Pixie Bob Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Dost canlısı bir kedi olan Pixie Bob, tam bir ev kedisi desek, herhalde yanılmış olmayız! Çocuklar ile oyunlar oynamaktan ve vakit geçirmekten keyif alan Pixie Bob, evde eğlenceli dakikaların yaşanmasına sebebiyet verir. İyi bir çocuk bakıcısı olan Pixie Bob’u rahatlıkla çocuğunuzla yalnız bırakabilirsiniz. Çocuklar haricinde Pixie Bob diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır. Sosyal bir ırk olmasından dolayı ve eğer yavru kedi halinden itibaren hayvanlarla bir arada tutulduysa hiçbir sorun çıkarmaz.

Pixie Bob Sağlık Durumu


Pixie Bob bilinen en sağlıklı kedi ırklarından bir tanesidir. Bilinen hiçbir kalıtsal rahatsızlığa yatkınlığı yoktur. Sağlıklı koşullarda ve kaliteli mama tüketimiyle 14 yıla kadar yaşamını devam ettirebilir. Tabii veteriner kontrollerinin aksatılmaması bunda büyük bir etken olacaktır.

Pixie Bob Eğitilebilir mi?

Akıllı ve zeki bir kedi olan Pixie Bob, kapı ve pencerelerden kesinlikle uzak durmalıdır. Meraklı yapısı gereği sürekli olarak sahibini izler ve o ne yaparsa aklında tutarak sonra kendisi tekrarlar. En akıllı kedilerden olan Pixie Bob, gereken önem verilirse çok kolay bir şekilde eğitilebilir.