En Büyük Kedi: Oriental Longhair

486
En Büyük Kedi: Oriental Longhair

Siyam kedilerinin daha modern versiyonu olan Oriental Longhair, en çok kendilerine has yemyeşil gözleri ile bilinmektedir.

İlk kez 1800’lü yıllarda İngiltere’de görülen Oriental Longhair, 300’den fazla renk ve desende kürke sahiptir. Çeşitlilik açısından oldukça bol olan Oriental Longhair, ilk başlarda Siyam kedilerinin başka bir versiyonu olarak kabul edilmiştir. Oriental Longhair 1894 yılında bir ırk olarak incelenmeye başlamıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında 1924 yılında resmi olarak kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Oriental Longhair 1974 yılında tüm dünyada bilinen bir kedi ırkı olarak tanınmış ve 1977 yılında ise korunmuş en saf ırk ilan edilmiştir. Büyük cüssesi ile bilinen en büyük kedi ırkları arasında yer alan Oriental Longhair, diğer kedilere nazaran farklı görüntüsü ile fark yaratmaktadır.

Oriental Longhair Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Uysal, Hareketli, Zeki
  • Tüy Rengi: Kırmızı, Krem, Beyaz
  • Gövde: Büyük
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Uzun

Oriental Longhair Karakteri ve Özellikleri

Hareketli ve oldukça sadık bir kedi türü olan Oriental Longhair, sahiplerine karşı derin bir bağlılık hissi duyar. İnsanlar ile bir arada bulunmaktan büyük keyif alan Oriental Longhair, sahipleri ile beraber oyunlar oynamaktan çok zevk alır. Tek başına oyun oynamaktansa sahibini tercih eden Oriental Longhair, buna rağmen illa ki yanımda birisi bulunmalı diye beklemez! Yoğun iş temposu bulunan kişileri rahatlıkla tercih edebileceği bir ırk olan bu kedi türü, sahibi dışarıdayken eğer etrafına oyuncaklar bırakırsanız kendi kendisine oyalanabilir ama tabii sahibi yanındaysa tercihini onunla oynamaktan yana kullanır. Özetle yalnız kalmak gibi bir problemi yoktur.

Zeki bir kedi olan Oriental Longhair, diğer kedi türlerine göre daha kolay eğitilebilir. Çok fazla komut öğretemeseniz bile bazı temel kuralları öğretebilir, hatta at-getir gibi oyunları oynayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yemek yemeyi çok seven Oriental Longhair, aşırı yemek yediği takdirde kolaylıkla kilo alabilir. İri cüssesi sebebiyle kilosu çok fazla belli olmasa da ideal kilosu olan 10 kilonun üzerine çıkarsa bazı sağlık sorunları ile savaşabilir. Bu gibi durumlara karşı Oriental Longhair’e kontrollü olarak yemek vermelisiniz.

Oriental Longhair Bakımı

Uzun ve yumuşacık tüyleri ile sürekli olarak taranma ihtiyacı duyan Oriental Longhair’i haftada 2 ila 3 kere taramanız gerekmektedir. Oriental Longhair bunun yanı sıra titiz bir kedi türü olduğu için mama ve su kapları her gün temizlenmeli ve içerisinde yiyecekler yenilenmelidir. Bunun yanı sıra periyodik olarak veteriner kontrollerine giderse, başka herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Kilo almaya yatkın olduğu için Oriental Longhair’i düzenli ve besleyici mamalar ile beslemelisiniz. Mama tercihi için kesinlikle veterinerden yardım almalısınız.

Oriental Longhair Vücut Yapısı

Bilinen en büyük gövdeye sahip olan kediler arasında yer alan Oriental Longhair cinsi, uzun ve yumuşacık tüylere sahiptir. Kulaklarının uçları nokta şeklindedir. Gözleri badem şeklindedir. Burnu ile gözleri birbirine yakındır. Oldukça kaslı ve kemikli bir kedi olan Oriental Longhair, sağlam kedi türleri arasında yer alıyor. Uzun bacakları vardır. Ön bacakları, arka bacaklarına nazaran daha güçlüdür. İnce kuyrukları kaslı ve tüylü yapıdadır. Dolgun tüyleri tüm bedenini sarar.

Oriental Longhair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Oriental Longhair, oyuncu yapısından dolayı çocuklar ile mükemmel anlaşır. Kendisine oyun arkadaşı olarak göreceği çocuklar ile Oriental Longhair’i rahatlıkla yalnız bırakabilirsiniz. Zeki ve uysal bir tür olduğu için çocuklara asla zarar vermez. Oriental Longhair çocukların yanı sıra hayvanlarla da iyi anlaşır. Yalnızlığı kafasına çok takmasa da yine de yanına evcil bir hayvan aldığınız takdirde uyum içerisinde yaşar.

Oriental Longhair Sağlık Durumu

En sağlıklı kedi ırkları arasında yer alan Oriental Longhair, bilinen hiçbir kalıtsal rahatsızlığa yatkınlık göstermemektedir. Yalnızca çok yemek yediği için kilo almaya eğimlidir. Bu yüzden Oriental Longhair’i belirli mamalarla ve düzenli olarak beslemelisiniz. Sağlıklı bir Oriental Longhair, 15 yıla kadar yaşayabilir.

Oriental Longhair Eğitilebilir mi?

Oriental Longhair zeki bir ırktır. Bu sebeple kolaylıkla eğitilebilir. Çok fazla detaylı eğitime sıcak bakmasa da temel bazı kuralları öğrenebilir, aynı zamanda zekaya bağlı oyunları kolaylıkla kavrayarak sahibi ile güzel vakit geçirmek ister.