Mavi Gözlü Amerikalı: Ragamuffin

460
Mavi Gözlü Amerikalı: Ragamuffin

Ragdoll cinsi kediden türetilen Ragamuffin ilk olarak 1990 yılında görülmüştür. Amerika kökenli olan kedi, aslında yanlışlıkla üremiş desek, yalan söylemiş olmayız.

Ragdoll cinsinin farklı renk ve tüy yapısında çeşitlerinin yapılmasına çalışılırken ortaya çıkan Ragamuffin, görünümü itibariyle resmen mükemmel kedidir. Geç gelişen bu ırk 4 yaşına kadar yavru kedi gibi davranır. Ragamuffin yavrusu çok tatlı olduğu için bu durumu hiç kimse umursamamakta ve hatta sevinmektedir. Sakin ve oldukça nazik bir kedi olan Ragamuffin, dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer almaktadır. İlk olarak 2001 yılında farklı bir kedi ırkı olarak kabul edilen Ragamuffin çok pahalı bir kedidir. Dünya üzerinde bulunması çok zor olduğu için yalnızca yetiştiricilerden randevu ile satın alınması gerekmektedir. Hemen herkesle samimi olan, kucağa bayılan ama tüm bunları asil bir ahenkle gerçekleştiren Ragamuffin, gerçekten hayran kalınacak bir kedi türü!

Ragamuffin Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Uysal, Nazik, Sevgi Dolu
  • Tüy Rengi: Çikolata, Leylak, Siyam, Kırmızı, Duman, Krem, Gümüş
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü

Ragamuffin Karakteri ve Özellikleri


Bilinen en sakin ve evcimen kedi ırklarından olan Ragamuffin, nezaketli yapısı gereği görenleri büyülemektedir. Tam bir ev ve kucak kedisi olan Ragamuffin, sahibi ile hemen bir bağ kurar. Eve gelen yabancı misafirleri ile çabucak kaynaşan Ragamuffin, kendisini hemen sevdirir ve insanların kucaklarına atlar. Kendisini sevdirmek için komik hareketlerde bulunan Ragamuffin, aşırı sosyal bir kedidir. Kedi oyuncakları onlar için oldukça eğlenceli olacaktır. Başta sahibi olmak üzere çevresi ile sürekli olarak etkileşim içerisinde olmak ister. Sosyal olduğu için etrafına laf yetiştirmeye bayılır ve mütemadiyen miyavlar. İnsan odaklı bir kedi olan Ragamuffin’in yapmayı en sevdiği şeylerden bir diğeri ise sahibinin karnına yatarak mırıldanmaktır. Sahibi ile sürekli olarak dip dibe olmak istemesinden dolayı yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

Fakat arkadaşlık için doğmuş olan bu kedinin yanına alacağınız evcil hayvanlar ile mükemmel anlaşacağı için hiç dert etmenize gerek yok. Yatıp kendini sevdirmeyi sevmesinin yanı sıra oyuncu kişiliği ile de ön plana çıkan Ragamuffin, oldukça hareketlidir ve oradan oraya koşturmaya bayılır. Tırmanma ve zıplama konusunda oldukça iddialıdır. Bu sebeple çocuklar ile harika zaman geçirebilir. Bu özellikleri yanı sıra oldukça zeki bir ırk olan Ragamuffin, zekası ile görenleri şaşırtır. Kolayca eğitilebilir ve sizin dediğiniz her bir şeyi hemen anlar. Neredeyse her açıdan mükemmel olan bu kedi, her evin ihtiyaç duyduğu bir cins!

Ragamuffin Bakımı


Yoğun tüyleri sebebiyle tavşanları andıran Ragamuffin’in uzun tüyleri haftada 2-3 kere taranmalıdır. Bu taranma işlemi ile hem ölü tüyler üzerinden gider, hem de cildi hava alır. Hipoalerjik bir kedi olmadığı için alerji yapabilme riski vardır. Bu sebeple tüylerinin yanı sıra bulunduğu ortamın temizliğine de özen gösterilmelidir.

Ragamuffin Vücut Yapısı


Neredeyse büyük kediler sınıfına giren Ragamuffin, upuzun tüyleri ile göz kamaştırmaktadır. İpek gibi yumuşacık tüylerinin eşi benzeri pek bulunmaz. Kafaları bedenleri ile uyumlu bir büyüklüktedir. Boyunları kısadır. Karınları yumuşak ve diğer kedilere nazaran daha sarkıktır. Alınları yuvarlaktır. Burunları küçüktür. Kulakları geniş ve diktir. Kulak çevresi kalın çizgilerle kaplıdır. Gözleri oldukça büyüktür. Gözleri genellikle altın, kehribar, mavi ve yeşil renklerde olur. Çenesi yuvarlak ve güçlüdür. Kas yapısı gelişmiştir. Göğüs ve omuz bölgesi güçlüdür. Kuyrukları uzundur ve fırçayı anımsatır.

Ragamuffin Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


İnsan odaklı bir kedi olan Ragamuffin, oldukça sakin ve uysaldır. Oyuncu kişiliği ve yumuşacık tüyleri ile çocukların göz bebeği olan Ragamuffin, çocuklar ile mükemmel anlaşır. Sorun çıkarmayan bir kedi olduğu için çocuklara asla zarar vermez ve aksine onlar ile bağ kurmaya çalışır. Çocuklar haricinde evcil hayvanlarla da iyi anlaşan Ragamuffin, sosyal bir ırk olduğu için tüm hayvanlarla rahatlıkla aynı ortama sokulabilir. Zaten 4 yaşına kadar Ragamuffin değil de Ragamuffin yavrusu olarak anacağınız bu ırk, geç ergenliğe girdiği için aynı bebek gibi davranır.

Ragamuffin Sağlık Durumu


Ragamuffin genel olarak sağlıklı bir türüdür. Bilinen herhangi bir hastalığa yatkınlığı bulunmadığı için 16 yıla kadar yaşayabilir. Tabii bu süre boyunca rutin veteriner kontrolleri, aşıları ve sağlıklı beslenmesi kesinlikle desteklenmelidir. 

Ragamuffin Eğitilebilir mi?


En akıllı kedi türlerinden olan Ragamuffin, söyleyeceğiniz her şeyi hemen kavrar ve uygulamaya koyulur. Yapacağı numaralar ile sahibini şaşırtan Ragamuffin, aynı zamanda at-getir tarzı oyunlarda oldukça iddialı!