Dikkat Kara Kedi: Bombay Kedisi

455
Dikkat Kara Kedi: Bombay Kedisi

İlk olarak 1970’li yıllarda ortaya çıkan Bombay kedisi, Burmese ve American Shorthair cinslerinin çiftleşmesi sonucunda oluşmuş melez bir ırktır.

Bombay, 1976 yılında resmen kedi ırkı olarak tanınmıştır. Bombay kedi ırkı en çok çekingen ve içe kapanık tavırları ile bilinmektedir. Sahibine ve evine alıştığı zaman son derece sevgi dolu ve oyuncu olsa da çoğu zaman kendi halinde olmaktadır. Bombay cinsi kedi parlak tüyleri ve dik bakışları ile diğer kedi türlerinden daha farklı bir görünüm sağlamaktadır. Simsiyah tüyleri ile Melanstik Afrika Leoparına benzetilir. Aynı zamanda parlak, sarı gözleri bulunmaktadır. Bombay cinsi kedi çoğunlukla sessiz bir kedidir, fakat insanlara alışınca onlardan ayrılmak istemez. Bombay kedisi özellikleri arasında en bilinen sahibine büyük bir bağlılık duymasıdır. Yeterli ilgi görüp, sevildiğini anladığı zaman sahibinin peşinden adeta kuyruk gibi dolaşacaktır.

Bombay Özellikleri ve Vücut Yapısı

▪Kökeni: Amerika

▪Karakteri: Sessiz, Enerjik, Sevecen

▪Tüy Rengi: Siyah

▪Gövde: Orta

▪Kürk Yapısı: İnce, Sık, Kısa

Kuyruk: Orta

Bombay Kedisi Karakteri ve Özellikleri

İki farklı kedinin melezi olduğu için bu ırkta onlardan birer parça bulabilirsiniz. Bombay kedisi sevecen tavırları ile dikkat çeker. Eğer bulunduğu ortama alışır ve sahibine güvenirse, kısa sürede peşinizde dolanmaya başlar. Bu ırk için söylenebilecek en güzel şey, çocuklar ile olan uyumudur. Çocuklu ailelerin tereddüt etmeden edinmesi gereken bir ırk olan Bombay cinsi kedi, evinize neşe getirecektir. Diğer hayvanlarla da iyi ilişkiler kuran bu tür, bu iyi ilişkileri yanında bulunan hayvanlardan üstün olursa sağlıyor. Özetle biraz baskın bir karakteri vardır ve bu kediler yalnız kalmaktan asla hoşlanmaz. Biraz içe kapanık bir ruh hali olsa da bulunduğu ortama alışınca içindeki oyuncuyu dışarı çıkarır. Eğer tempolu bir yaşam tarzınız varsa Bombay kedisi özellikleri göz önüne alınarak yanına bir arkadaş edinebilirsiniz. Bu arkadaşı baskın karakterli olmayan bir ırktan yana yaparsanız, daha iyi olur. Bağımsızlık düşkünü olmayan Bombay kedisi, sürekli evde sahibiyle oturabilir. Ev hayatına mükemmel uyum sağladığı gibi çok zeki olmasından dolayı hemen eğitilebilir.

Bombay Kedisi Bakımı

Bombay kedisi özellikleri arasında en kulağa iyi gelen şey bakımlarının neredeyse hiç olmamasıdır! Hiç zahmet gerektirmeyen bir tür olan Bombay cinsi kedi, haftada 1 taranırsa bakımları tamamlanmış olur. Bunun yanında Bombay fazla kilo alma eğilimine sahiptir. Beslenmesine dikkat etmezseniz, kısa sürede obezite olabilir. Beslenmesini kesinlikle kontrollü bir şekilde sürdürmelisiniz.

Bombay Vücut Yapısı

Bombay kedisi vücut yapısı parlak, siyah tüyleri ile hemen kendisini belli etmektedir. Bakır veya altın sarısı gözleri ile etrafı meraklı bakışlar ile izleyen Bombay cinsi kedi, yassı bir kafaya ve yuvarlak gözlere sahiptir. Burunları küçük ve siyah renklidir. Vücut boyutları ortadır ve oldukça kaslıdır. Neredeyse kusursuz orantıda bir vücuda sahip olan Bombay kedisinin bacakları ve kuyruğu aynı orantıdadır. Patileri yuvarlaktır. Parlak ve siyah tüyleri ile oldukça asil bir görünüm sergiler.

Bombay Kedisi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Bombay kedisi çocuklar ile mükemmel zaman geçirir. Eğer evinize bir kedi almak istiyorsanız, bu tür bir kedi kesinlikle ihtimaller arasında yer almalı! Oyuncu ve enerjik bir karakterde olduğu için çocuklarla iyi zaman geçirir ve bu zamanda büyük keyif alır. İnsanlarla olmaktan mutluluk duyan bu cins, kolay eğitilebilir olduğu için etrafa zarar vermez. Bombay kedisi diğer hayvanlarla ve özellikle kedilerle uyum içerisindedir. Eğer bir kedi ile aynı ortamda olacaksa ondan üstün olduğunu kanıtladığı takdirde sorun olmayacaktır. Baskın karakterli olduğu için ondan daha baskın karakterli bir kedi ile aynı ortama girmesi iyi olmaz. Yavru kedi olarak alınırsa, diğer hayvanlarla daha iyi bir iletişim kurabilir.

Bombay Sağlık Durumu

Bombay kedisi özellikleri arasında kuvvetli bünyesi hemen kendisini göstermektedir. Melez bir ırk olduğu için kolay hasta olmayan Bombay, birkaç hastalığa yatkınlık göstermektedir, fakat düzgün bakıldığı takdirde bu hastalıklara yakalanması mümkün değildir. Yatkınlık gösterdiği hastalıklar arasında Nadiren de olsa nefes alma sorunları hipertromik kardiyomiyopati, diş eti iltihabı, göz iltihabı bulunmaktadır. Bu cins 15-20 yaşayabilir.

Bombay Eğitilebilir mi?

Bu asil kedi, aynı zamanda kolay eğitilebilir kediler arasındadır. Sahibine bağlı yapısı ile onu dinler ve zekası ile hemen anlar. Gündelik olarak eğitim verilirse dilediğiniz her şeyi yapabilirler. Ev ortamı için dört dörtlük bir cins olduğu için asla zarar verecek hareketlerde bulunmaz.