Köpek Tasması Seçimi Nasıl Yapılır?

395
Köpek Tasması Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpekler apartman dairesinde yaşayan ailelerin de kendilerine ait bahçeli evi olan ailelerin de beslemekten keyif aldıkları hayvanlardan biridir.

Dünyada birçok ailenin evlerinde köpek beslemek istemelerinin başlıca birkaç sebebi vardır. Köpekler oyun oynamayı çok seven hayvanlar oldukları için insanlar işlerinde ya da okullarında yaşadıkları sıkıntıları, hayatın yorgunluğunu köpekleriyle birlikte atmaktan keyif alırlar. Köpekler ile oyun oynamanın dışında onları belli bir süreçte eğitmek de mümkündür. Köpek tasması da bu eğitimlerin önemli bir parçasıdır. Köpeğinizle yapacağınız gezi sırasında köpeğinizin her ne kadar eğitimli ya da eğitimsiz olsun köpek tasması ile gezdirmenizde fayda vardır. 

Tasma olayı çok önemli bir husustur. Tasma modellerinde boyun tasması ve göğüs tasması olmak üzere iki çeşit model vardır. Köpeğinize bu tasma modellerinden hangisinin uygun olacağını bilmek için köpeğinizin ırkı, fiziksel özelliği ve köpeğinizin yapısını göz önünde bulundurmanız şarttır. Küçük bir köpeği boyun tasması kullanarak yürüyüşlerinizde kontrol edebilirsiniz ama büyük köpekler için bu tasma yeterli olmayabilir. Bu tasmaların sizlere sunduğu avantajları ve köpeklerde tasma seçiminin ipuçlarını bu yazıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. 

Boyun Tasmasının Avantajları Nelerdir?

Bir tasmanın bir köpeğin yakasına takılması, eğer köpek tasmanın sonuna kadar vuracaksa veya tasmayı çekecekse, köpeğinize fiziksel zarar verebilir. Çünkü bir köpeğin boynu, köpeğinizi sağlıklı tutan çok hassas ve önemli fizyolojiyle doludur. Örneğin tiroid bezi boynun önünde larinksin altında bulunur. Sadece bir tasmayı çekme olayı, hem sizin hem de köpeğinizin sağlığına ciddi zarar verebilir. Öyleyse köpek sahipleri neden bu riski alır? Köpeğinizin koşum takımı yerine tasma takmasının tek gerçek yararı, köpeğin yürüyüşe çıkmasının daha hızlı ve daha kolay olmasıdır.

Köpeklerine boyun tasması takan köpek sahiplerinin boyun tasmalarıyla ilgili yanlış bildikleri şey şudur: Boyun tasmaları köpeğinize bir sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak tasmayı doğru kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz tasmayı çok çekerse bu tarz bir sorun ortaya çıkar. Boyun tasmalarının birçok avantajlı tarafı bulunmaktadır. Kullanılabilirlik olarak boyun tasmalarının takılması çok kolay bir şekilde olduğu için size avantaj sağlayacak bir modeldir. Köpeğinizin karakterinde hareketlilik, bazı zamanlarda başına buyruk hareket etme, özgür olmak gibi özellikler barındırıyorsa boyun tasması uygun olacaktır. Kayış olmadan gezmek isteyen köpeğiniz için boyun tasması ideal bir tasmadır. Rahat bir biçimde köpeğinizle yürüyüş yapabilir geri takılması kolay olduğu için her zaman köpeğinizi hakimiyet altında tutabilirsiniz. Boyun tasmalarının fiyatlarının da uygun olması birçok köpek besleyen aileler için büyük bir önem taşımaktadır.

Köpeklerde Göğüs Tasmasının Avantajları 

Köpeğinizin ırkı ve karakterinin getirdiği özellikler neticesinde köpeğinizde yaramazlık yapma durumu söz konusu olduğunda göğüs tasmaları köpeğinizi hakimiyet altına almak için en uygun tasma çeşididir. Göğüs tasmaları, adı üzerinde, köpeğinizin göğsüne takıldığı için boyun tasması takılan köpeklerdeki boyundaki acı göğüs tasmalarında görülmeyecektir. Kendini özgür hisseden köpeğiniz kendini daha rahat ve daha güvende hissedecektir. Bu da tabi ki köpeğinizi mutlu edecektir. Göğüs tasmalarını takmak boyun tasmasını takmaya göre daha zordur lakin yere eğilerek köpeğinize bu tasmayı geçirmek en ideal metot olacaktır. Yukarıda da bahsedildiği üzere göğüs tasmaları ile köpeğinizi daha kolay ve rahat şekilde kontrol edebilirsiniz.  Köpeklerde göğüs tasması fiyat olarak boyun tasmasına göre biraz daha pahalıdır. Ama köpeğinizin karakterine bu göğüs tasması uygun ise bunu almanızın en doğrusu olacağını sizlere anlattık. 

Köpek Tasması Kullanımı

Köpeğinizle iyi bir iletişim kurabilmeniz için en önemli hususlardan biri tasmalardır. Bu açıdan köpek tasması seçimini hassas ve titiz bir şekilde yürütmeniz hem köpeğiniz hem de ikili ilişkiniz açısından büyük önem taşımaktadır. Köpek tasması kullanımı konusunda en sık kullanılan cümlelerden biri, köpeklerin boyunlarının sağlam ve güçlü olması, bizim boyunlarımıza benzememesidir. Gerçekte ise durum farklıdır; bir köpek boynu fizyolojik olarak bir insanın boynuna benzer. Genel anatomimiz köpeklere o kadar benzer ki insan tıbbı köpeklerde test edildi: Dört ayak üzerine inin ve kendiniz üzerinde köpeğinizin boynunu hafifçe hissedin. Her iki boynumuzda nispeten aynı yerlerde trakea, özofagus, tiroid bezi, lenf düğümleri, juguler damarlar ve omurga bulunur. Her ikisi de aynı yerlere ait kaslar içerir. Bir köpeğin derisi de bizimkine çok benzer. Açıkçası köpekler bizden daha tüylüdür ve terlemez, ancak cilt derisinin üst katmanı 10-15 hücre kalınlığında olduğunda sadece 3-5 hücre kalınlığında olan bir köpek derisinin epidermisi ile hemen hemen aynıdır. 

Köpek Tasması Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizin boynuna bir tasma takmak fiziksel olarak zararlı olabilir mi? Doğru tasma seçimi yapılmazsa ve alınan tasma doğru kullanılmazsa aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

▪ Boyun Yaralanmaları: Tasmanın sonuna kadar hızlı bir şekilde çekme veya koşma olayı ciddi boyun hasarına neden olabilir. Boyun yaralanmaları morarma, kırbaç, baş ağrısı, ezilmiş trakea, gırtlak hasarı ve kırık omurları içerebilir. Boyun ve omurilik yaralanması felce veya nörolojik sorunlara neden olabilir. Bilimsel araştırmalara göre boyun yaralanması olan köpeklerin % 91’i de sahibi tarafından tasma üzerinde sarsıntıya maruz kalmış veya uzun süre tasmadan sertçe çekilmesine izin verilmiştir. 

▪ Kulak ve Göz Sorunları: Köpeklerde boyun ya da koşum takımı ile boyun basıncının uygulanmasının göz içi basıncına etkisi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, yanlış tasma kullanımının çeşitli sorunlara yol açabileceğini göstermektedir.  Bu tip göz içi basıncı zaten köpeklerde ince kornea, glokom veya göz yaralanmaları da dahil olmak üzere ciddi yaralanmaya neden olabilir. Kulak ve göz sorunları genellikle tasma çekmeyle ilişkilidir. Köpekler tasmayı çektiğinde, tasma kan ve lenfatik akışı başından kısıtlar. Bu da, uzun vadeli rahatsızlıkların kapısını aralar. 

▪ Hipotiroidizm: Tasma, tiroid bezi bölgesinde boyuna dayanır. Bu bez, köpek tasmayı çektiğinde ciddi travmatize olur, iltihaplanır ve sonuç olarak iltihaplı tiroid hücrelerini çıkarmaya çalıştığında vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Tiroid hücrelerinin yok edilmesi tiroid hormonu eksikliğine yol açar. Hipotiroidizm olarak adlandırılan bu rahatsızlıkta semptomlar düşük enerji, kilo alımı, cilt problemleri, saç dökülmesi, kulak enfeksiyonu ve organ yetmezliği eğilimi olabilir.

▪ Ön ayaklarda sinir sisteminin arızası: Aşırı pençe yalama ve ön ayak ağzı da köpeğinizin tasmasıyla ilgili olabilir. Tasma çekme, ön bacakları besleyen sinirleri etkiler. Bu, ayaklarda anormal bir sansasyona neden olabilir ve köpekler ayaklarını yalamaya başlayabilir. Bu köpekler genellikle alerjik olarak yanlış teşhis edilir ve yapılması gereken tek şey tasmayı çıkarmak ve boyun yaralanmasını tedavi etmektir. 

Sonuç olarak, tasma seçimi kadar önemli olan bir diğer husus da doğru tasma kullanımıdır. Köpeğinizin sağlığı için, ona en uygun tasmayı seçmeli ve en uygun şekilde kullanmalısınız. Tasma seçimi ve kullanımı konusunda daha doğru adımlar atmak için uzmanlardan bilgi almanız gerekebilir.