Çocuklar için evcil hayvan rehberi (Hangi hayvan çocuklar için daha uygun?)

432
cocuklar

Çocukken evcil bir hayvana sahip olmak, harika bir deneyimdir. Çocuk için doğru seçilen evcil hayvan ise, onların hayatını en olumlu yönde etkilenmesine yardımcı olur.

Evcil hayvana sahip olmak, çocukların yaşayan bir canlıya önem verdikleri için değerli dersler öğrenmelerini sağlar. Evcil hayvanlar çocuklara yetişkin rehberliği ile sorumluluk ve güvenilirlik hakkında bilgi verebilir. Ek olarak evcil hayvanlar bir çocuğun sevgi dolu ilgisine karşılık olarak sevgi verir. İşte çocuklar için en uygun evcil hayvan seçme rehberi.

Balıklar

Balıklar

Bir balık, bir çocuk için mükemmel bir “başlangıç” hayvanı olabilir, ancak bunun için herhangi bir balık seçmemelisiniz. Japon balığı en bariz seçenek gibi görünebilir, Beta balığı ise daha zorlayıcıdır.

Beta balıkları, şaşırtıcı derecede az miktarda durgun suda, tek başına hayatta kalmak için uyarlanmıştır. Ona bakarken, havalandırıcılara, filtrelere, ısıtıcılara veya kimyasallara bile ihtiyacınız olmayabilir.

Bununla birlikte, daha iyi beta balıkları en az iki galon su içeren küçük akvaryumlarda en iyi şekilde gelişir, düzenli olarak değiştirilir ve 24 ila 28 derece arasında tutulur.

Soğukkanlılar

Soğukkanlılar

Bitki yiyen Rus kaplumbağası gibi kaplumbağalar 50 yıldan fazla yaşayabilir. Bazı yılan türleri de mükemmel evcil hayvanlardır ancak çocukların yılanlardan kaçınmaları daha doğru olur.

Sürüngenler alerjik değildir. Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi’nin küçük çocuklar için evcil hayvan olarak sürüngen seçimine karşı uyardığını unutmayın, çünkü salmonella hastalığını kolayca yayabilirler. Herhangi bir yeni sürüngen hayvanı için özel bakım ve gereksinimlerini araştırdığınızdan emin olun.

Kuşlar

Kuşlar

Kuşlar mükemmel evcil hayvanlar olabilir. Bununla birlikte, bir kuş sahibi olmak bir kaplumbağa veya balık bakımı yapmaktan daha zordur. Bazı kuşlar son derece zekidir. Diğerleri çok sosyal. Tüm kuşlar dikkat ve ilgi ister.

Muhabbet kuşu, daha önce kuş yetiştirmemiş çocuklar için iyi bir başlangıç ​​olabilir. Papağanlar da harika evcil hayvanlar olurlar. Ancak muhabbet kuşlarından veya kanaryalardan daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilirler.

Kemirgenler

Kemirgenler

Hamster, kobay faresi ve gerbil gibi dahil küçük memelilerin bakılması kolaydır. Ayrıca, çoğu nispeten küçük bir yaşam alanında gelişecektir ve bakımları da oldukça kolaydır.

Kemirgenlerin, özellikle hamsterların, tehdit altında hissetmeleri durumunda ısırıkların mümkün olduğuna dikkat edin.

Şaşırtıcı bir şekilde, fareler zekaları ve insan arkadaşlığından zevk aldıkları için mükemmel evcil hayvanlar olurlar. Kobaylar da iyi çocuk dostu evcil hayvanlardır.

Kediler

Kediler

Yavru kediler çocukların favorisidir. Kötü şöhretli bağımsız kediler, köpeklerden biraz daha az dikkat gerektirir, ancak daha az bağımsızlığa gerek yok. Köpekler gibi kediler de düzenli veteriner muayenelerine götürülmelidir.

Çocukların etrafında olmaya uygun bir kedi seçmek önemlidir. Aileniz sınırlı yaşam alanına sahipse, bir kedi köpeğe göre daha iyi bir seçim olabilir.

Yerel hayvan barınağı personeliniz, kabul edilebilir kedilerin mizaçları hakkında size tavsiyelerde bulunabilir.

Köpekler

Köpekler

Sevimli bir köpek yavrusu muhtemelen en klasik evcil hayvandır. İdeal köpeği seçmenin önemli bir durum olduğunu unutmayın. Bazı köpekler çocuklar için uygun olmayabilir. Bir köpeği evlat edinmeden önce, köpeğin çocuklar arasında iyi sosyalleştirilmiş ve sakin olduğundan emin olun.

Hangi cins olursa olsun, bir köpek önemli bir zaman ve çabaya ihtiyaç duyacaktır. Yavru köpekler evde bakılmalı ve günlük egzersiz, düzenli veteriner muayeneleri, aşılar ve bol miktarda sevgi gösterilmelidir. Çocuk dostu köpek ırkları ise şunlar:

  • Labrador retriever
  • Golden retriever
  • Boxer
  • Beagle

Eklembacaklılar

Eklembacaklılar

Çocuklar için evcil hayvanları düşünürken ilk akla gelen altı bacaklı canlılar olmayabilir.

Bununla birlikte, bir karınca çiftliğine sahip olmak çocuk için eğlenceli ve eğitici bir deneyim olabilir. Çeşitli tedarikçiler, çocukların karınca faaliyetlerini doğrudan gözlemlemelerine izin vermek için tasarlanmış habitatlar satmaktadır. Karıncalar canlı olarak sevk edilebilir veya yumurtadan yetiştirilebilir.

Pavurya yengeçleri ise, esaret altında kolayca yükselen ürpertici sürüngenlerin bir başka örneğidir.

Su maymunları

Su maymunları

Su maymunu olarak bilinen tuzlu su karidesleri, küçük çocukların bile keyif alabileceği, kusursuz bir başlangıç ​​hayvanı olabilirler. Kitler halinde yaşarlar. Çocuklar sadece su eklemeli ve bu küçük karideslerin ortaya çıkmasını, aktif hale gelmesini ve büyümesini izlemelidir.

Bu dayanıklı yaratıkların bakımı, haftada yaklaşık bir kez yem eklenmesini ve zaman zaman buharlaşmayla mücadele etmek için su eklemeyi gerektirir. Bir koloni asgari bir özenle bir yıl veya daha uzun süre gelişebilir.