Dünyadaki en nadir 9 köpek cinsi

320
nadir kopek irklari

Köpeklerin insanların en dostu olduğu yadsınamaz bir gerçek. Yapılan çoğu araştırma da bu dostluğu kanıtlamış durumda.

Her ırktan köpeği ayrı ayrı seviyoruz ama bazı ırklar o kadar nadir bulunuyor ki, çağlardan beri insanları onları statü göstergesi olarak besliyor. İşte nadir görülen 9 köpek ırkı ve özellikleri.

1-Çatal burun

1-Çatal burun

Adından da anlaşılacağı gibi ilginç burunlu bu köpek cinsi nadir türler arasında. Burunları nedeniyle yıllarca silah köpeği olarak kullanıldı. Çünkü insanlar, burunları nedeniyle diğer köpeklerden daha fazla koku alabildiklerine inandılar. Ancak bu herkes tarafından kabul edilen bir görüş değil.

Biri, bu tür bir köpeğe bakmak istiyorsa, ona ciddi bir vakit ayırması gerekir.

2-Swedish Vallhund

2-Swedish Vallhund

Bu nadir ırk 1940‘larda neredeyse yok oluyordu, ancak insanlar bir araya geldi ve Swedish Vallhund ırkının yeniden çoğalmasını sağladı. Seçkin İsveçliler tarafından ortaya çıkarılan dikkatli üreme ve tanıtım sayesinde, sonunda bu ırkları ana akım haline geldi. Bazıları bu özel köpek türünün aslında bin yıl önce sığır sürüsü için kullanıldığına inanıyor. Bu yüzden evlerinden birini isteyen herkes küçük boylarının günlük olarak ne kadar egzersize ihtiyaç duyduklarının farkında olmalı.

3-Finnish Spitz

3-Finnish Spitz

Koruma ya da hayvan sürüsü için kullanılmaktansa, bu cins aslında çeşitli kemirgenleri avlamanın bir yolu olarak kullanılmaya başlandı, hatta bazı insanlar tarafından ayıları izlemesi için bile görevlendirildi. Buna rağmen, insanlarla mükemmel bir şekilde anlaşıyorlar ve çocuklara da baktıkları biliniyor. Bu cins iyi eğitilirse evin haşeresiz kalmasını sağlayabilir.

4-Thai Ridgeback

4-Thai Ridgeback

Düzenli olarak egzersize çıkarılması gereken bu köpek türü, vaktinin çoğunu evinin etrafından koşuşturarak geçiriyor. Bir zamanlar kara yarışı köpeği olarak kullanılıyorlardı.

İlginç görünümlü bir köpek arayan herkes, Thai Ridgeback’e de güvenebilir.

5-Lagotto Romagnolo

5-Lagotto Romagnolo

Bu köpekler diğer av köpekleri gibi görünmese de, eğlenceli olan köpekler geçmişte su bulmak için kullanılıyordu. Hatta bazı sahipleri onları yer mantarı bulmak için eğitiyordu. Kürkünden anlaşılacağı gibi,ü bakılması çok zor olabilecek bir köpektir.

Böyle nadir bir cins olduğu için, profesyonel insanların bile onun kürküyle başa çıkması oldukça zor.

6-Mudi

6-Mudi

Güzel, kabarık bir kürkü olan bu köpeğe, neredeyse sürekli dikkat etmek gerekiyor. Evde yalnız bırakılabilecek bir hayvan türü değil! Enerjileri, sığır sürülerine baktıkları için oldukça fazla. Şimdi ise çeviklikleri sayesinde köpek şovlarında kullanılıyor. Her zaman sahiplerine itaat ederler.

7-Yeni Gine Singing Dog

7-Yeni Gine Singing Dog

Birçok insan evcil hayvan sahiplenmeyi sever, çünkü onlara sadık bir şekilde yanlarına oturacak sevgi dolu bir canlı gerekir. İnsanların istediği bu ise, kesinlikle bu nadir ırktan uzaklaşmaları gerekir.

Bu köpek oldukça garip bir bağırış biçimine sahip ve alışması çok zor olabilecek garip sesler çıkarır. Ancak, farklı bir evcil hayvan, garip bir cins arayan insanlar için, bu köpek idealdir.

8-Tibet Mastifi

8-Tibet Mastifi

İri cüssesi ile Tibet Mastifi görenleri kendine hayran bırakıyor. Tibet’te hala koyun gibi çiftlik hayvanlarını daha büyük yırtıcı hayvanların saldırısından korumanın bir yolu olarak kullanılıyor. Bu sayede pek çok insan tarafından besleniyor. Evcilleştirilmiş köpekler söz konusu olduğunda bu en nadir ırklardan biri. Bu devasa köpek elbette bir apartman dairesinde beslenmek için uygun değil.

9-Chinook

9-Chinook

Bu köpek türü, uzun yıllar önce kızakları çekmek için yetiştirildi, bu yüzden kızak köpeği isteyenlerin en iyi tercihi oldu.

Bununla birlikte, sahiplerinin akılda tutması gereken bir şey, neredeyse sürekli enerjik olmalarına rağmen, çocukları koruyorlar. Bu nedenle etrafta olduğu sürece endişelenmenize gerek kalmıyor.