İngiltere Bir Ev Kedisinde Corona Virüs Tespit Edildi

353
ingiltere

İngiltere’de bir evcil kedide ilk kez corona virüs tespit edildi. Başkent Londra’ya bağlı Weybridge kasabasında yaşayan bir ailenin kedisine geçen hafta yapılan testin pozitif çıktığı belirtildi. Kediye virüsü sahiplerinin bulaştırdığına inanılıyor.

İngiltere‘de bir evcil kedide ilk kez corona virüs tespit edildi. Araştırmacılar, bugüne dek enfekte hayvanların sadece hafif belirtiler gösterdiğine ve birkaç gün içinde iyileştiğine tanık oldu. İngiltere Veterinerlik Dairesi Başkanı Christian Middlemiss, hayvanın sahiplerine ya da diğer hayvanlara virüs bulaştırdığına dair bir işaret olmadığını söyledi.

Hastalığın hayvana sahiplerinden geçtiği tahmin ediliyor. Evin üyelerinin daha önce corona virüse yakalandıkları, hafif belirtiler gösteren kedinin birkaç gün içinde iyileştiği belirtiliyor.

BBC Türkçe‘de yer alan haberde İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu Medikal Direktörü Yvonne Doyle, “İlk kez bir kedinin Covid-19 testi pozitif çıkıyor. Ama hayvan sahiplerinin endişelenmesine gerek yok. Henüz evcil hayvanlardan insanlara hastalık geçtiğine dair bir kanıt bulunmuyor” dedi.

Uzmanlar, hayvanlarla temastan sonra ellerin yıkanmasını öneriyor.

İngiltere hükümeti, bu vakayı Dünya Sağlık Örgütü‘nün Hayvan Sağlığı birimine bildirdi.