Türkiye’de ne Kadar Köpek Sahibi Var?

183
kopek

Medya takip kurumu Ajans Press, sokak hayvanları ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi.

Geçtiğimiz günlerde kedi sahiplerinin oranlarına yönelik yapılan araştırmada Türkiye’nin yüzde 19‘unun kedi sahibi olduğu ortaya çıkmıştı. Yeni araştırma ise Türkiye’deki köpek sahiplerinin oranının yüzde 6 olduğunu ortaya koydu.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa‘daki kedi sahiplerinin oranıyla ilgili bir araştırma yapılmıştı. Araştırmanın sonucunda evinde en çok kedi besleyen ülke Romanya seçilmişti. Türkiye’de bu oran yüzde 19 çıkmıştı. Şimdi ise köpek besleyenlerin sayısı belli oldu. Listede ilk sırada yine Romanya yer alırken Türkiye’de bu oran yüzde 6 olarak belirlendi.

Medya takip kurumu Ajans Press, sokak hayvanları ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl sokak hayvanları ile alakalı basına 11 bin 937 haber yansıdığı tespit edildi.

21 bin 289 haber yapıldı

Bu yıl ise medyada 11 bin 591 haber yansımasının olduğu görüldü. Sadece minik dostlarımızla ilgili bu yıl çıkan haber sayısı da 21 bin 289 olarak kaydedildi. 

Sokak hayvanlarına kötü muamele, kanunların caydırıcı olmaması ve bunun üzerine yapılan tartışmalar ise medyada en çok haber olan başlıklar arasında yer edindi.

Ajans Press’in, FEDIAF verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Avrupa ülkelerinde köpek sahipliği oranı belli oldu. Böylelikle Türkiye’nin yüzde 6’sının köpeği olduğu saptanırken son sıralarda yer aldığı kaydedildi. . En çok köpek sahipliği yapan ülke ise yüzde 46 ile Romanya olurken, Romanya’nın kedi sahipliğinde de ilk sırada yer aldığı saptandı.

En fazla köpek sahipliği yapan diğer 5 ülke de sırasıyla şöyle:

  • Yüzde 41 ile Çekya,
  • Yüzde 38 ile Polonya
  • Yüzde 37 ile Litvanya
  • Yüzde 36 ile Portekiz