Tavşan Kaç Yıl Yaşar? Tavşanların Ortalama Olarak Ömrü

347
tavsan

Hayvanlar da insanlar gibi doğar, büyür ve ölür. Her canlının yaşamı farklı süreleri kapsar.

Aynı zamanda her canlının sahip olduğu ortalama bir ömrü vardır. Bu ortalama insan hayatında daha uzun olabilirken hayvanlar insanlara göre daha az ömre sahiptir. Sevimli bir hayvan olan tavşanın da bir ömrü vardır. Tavşanlar kaç yıl yaşar? Ortalama ömrü ne kadardır? İşte, merak edilen tüm detaylar.


Tavşanlar, sevimli ve ufak olmaları nedeni ile özellikle çocuklu aileler tarafından sahiplenilen popüler hayvanlar arasındadır. Ancak tabi ki ev tavşanları ve yabani tavşanlar birbirinden farklıdır. Cinsleri farklı olduğu gibi ortalama yaşam süreleri de farklıdır.

 Tavşan Kaç Yıl Yaşar?

 Tavşanların yaşam süresi cinlerin göre değişir. Tabi ki yaşam sürelerini etkileyen farklı unsurlarda vardır. Bunlar sağlığı ilgilendiren konular olup beslenme tarzı da tavşanları yaşam sürelerini belirlemede önemli bir etkendir.

 Bir ev tavşanı ortalama olarak 8 ila 14 yıl yaşamaktadır. Diğer cinslere de bakacak olursak; bir ada tavşanı 9 yıl, kutup tavşanı 18 ay, yabani tavşan ise 1 ila 5 yıl arasında yaşam sürmektedir. Ancak uygun koşullar sağlanırsa her tavşan ortalama beklenen yaşam süresinden daha uzun yaşayabilir.

 Tavşanların Ortalama Olarak Ömrü 

 Tavşanların ortalama ömrü insan hayatı ortalamasına göre daha kısa bir zamandır. Çünkü tavşanlar doğada yaşam mücadelesi veren canlılardır. Ev tavşanları da vardır. Fakat ev tavşanları da hareket azlığından dolayı pasif bir yaşam sürerler.

 Tavşanlarda ortalama en uzun ömür 15 yıldır. Ev tavşanları iyi bir bakım, beslenme, diyet, egzersiz gibi etkenler sayesinde 15 yıl kadar yaşayabilir. Aslında yabani tavşanlar da 15 yıl yaşam sürebilir ancak doğa yaşam koşulları biraz daha zordur. Bu yüzden ortalama 1-2 yıl bazen de 3 yıl yaşam sürdükleri gözlemlenir.