Tauri’nin Kedi Sindirimindeki Rolü

407
Tauri'nin Kedi Sindirimindeki Rolü

Bir kedi neden Taurine ihtiyaç duyar? sorusundaki ‘Taurin’, isminin geldiği tarih olan 1827’de boğa etinde (Fransız tauresinde) keşfedildi.

Bu amino asit iki kükürt içeren amino aside dayanarak sentezlenebilir: metiyonin ve sistein. Protein oluşturmaya yarayan klasik amino asitlerin aksine, taurin serbest formda kalır. Aşağıdaki vücut dokularında bulunur: kaslar (kalp), merkezi sinir sistemi, retina. 

Tauri’nin Kedi Sindirimindeki Rolü

Kedilerde taurin, ince bağırsakta yağların sindirimi için safra tuzlarının oluşumu açısından gereklidir. Diğer hayvanların aksine, bir kedi bu fonksiyon için başka amino asitleri kullanamaz. Taurin ihtiyacı, karaciğer tarafından gıdalardan alınan kükürt içeren amino asitlerden sentezlenmesi nedeniyle tamamen karşılanamaz. Bu nedenle, bir kedinin beslenmesinde taurin içeren gıdalara ihtiyaç vardır, bu yüzden taurine bitkisel içeriklerde bulunmadığından, ona hayvansal protein içeren yiyecekler verilmelidir. 

Bir Kedi Neden Taurine İhtiyaç Duyar? Taurinin Fizyolojik Rolü

Taurin vizyonu, gözün alt kısmını örten ve resmin oluştuğu gözün retinasının bütünlüğünü korumak için gereklidir. Retinadaki taurin konsantrasyonu, kandaki konsantrasyonunu 100- 400 kez aşıyor. Zaten 1975’te, taurindeki uzun vadeli bir eksikliğin, bir kedinin retinanın ilerleyen dejenerasyonuna neden olduğu ve iki yıldan daha kısa bir sürede körlüğe neden olduğu bilinmektedir. Beslenme düzeninin düzeltilmesi bu süreci durdurmanıza izin verir, ancak sonuçları geri alınamaz. Kardiyak aktivite Taurin, kalp kasında bulunan tüm serbest amino asitlerin %50’sini temsil eder. Nispeten yakın zamanda (1987), taurin eksikliği ile bazı kalp hastalıkları arasında bir ilişki kurulmuştur: hasta hayvanlarda sol kalpte belirgin bir genişleme vardı. Beslenmeye taurin eklenmesi iyileşmeye neden oldu. 

Yayılma Taurinde bir eksiklik, çeşitli fonksiyonel hastalıklara yol açar: doğurganlığın azalması, fetüsün rezorpsiyonu, düşük, yavruların zayıf gelişimi. Çeşitli Taurin, sinir dokusunun bütünlüğünün geliştirilmesi ve sürdürülmesi için gereklidir. Taurinin hücresel düzeyde (hücre zarı) koruyucu bir etkisi olduğu bilinmektedir ve ayrıca kan pıhtılaşma mekanizmaları, bağışıklık işlemleri ve akciğer dokusunun korunmasında rol oynar.

Taurin eksikliği ile ilişkili retina veya kalp kası lezyonları her kedide farklı şekilde ortaya çıkabilir; bazı hayvanların hiçbir klinik semptomu yoktur. Doğru tanı koymak için kandaki taurin seviyesini ölçmek gerekir ve eğer düşürülürse tanı doğrulanır. 

Kedilerde Taurin Eksikliğinin Önlenmesi 

Taurinin belli kalp hastalıklarının ortaya çıkmasındaki önemli rolünün tanınması nedeniyle, vücuttaki içeriğinin optimal seviyesi yukarı doğru revize edilmiştir. Bilim adamları, önerilen minimum seviyenin, kuru mamalarda 1 kg kuru mama için 1000 mg taurin olması gerektiği sonucuna vardı.

Taurin köpek mamasına eklenmez. Bu gerçek bir kez daha, neden köpek maması ile kedilerin uzun süre beslemenin mümkün olmadığını açıklar. Taurin eksikliği riskini önlemek için, bazı bilinen kedi maması üreten firmalar kediler için önerilen asgari miktardan çok daha fazlasını ekler. Bu oranlar yetişkin kediler için %0.15 taurin ve yavru kediler için %0.25 oranında bu mamaları üreten ve ülkemizde çokça bilinen bir kaç firma BU garantiyi vermektedir.