Kedi Bakım ve Sağlık İçin En Çok Merak Edilen 12 Soru

425
Kedi Bakım ve Sağlık İçin En Çok Merak Edilen 12 Soru

Genel itibarıyla kedi bakımı ve sağlığı ilgili sorulan sıklıkla sorulan soruları derledik. Bütün sorularınıza cevap bulacaksınız.

1. Kedim iyi hissetmiyor. Sorunun kedi bakımı ve sağlığı ile ilgili mi? Bulmama yardımcı olabilir misiniz?

Kedinizin iyi olmadığını duyduğumuzda hepimiz üzülürüz. Ancak kedi severler olarak kişisel bazda veterinerlik desteği ya da bilgisi veren danışmanlardan destek almak çok daha mantıklı bir yol olacaktır . Kişisel veterinerinizi ziyaret etmeniz en iyi seçeneğiniz. Ayrıca Kedi bakımı ve sağlığı danışmanlarından kedi sağlığı ile alakalı tecrübelerinden faydalanma imkanı bulabilirsiniz.

Bulunduğumuz ildeki büyük şehir belediyelerinin hayvan sağlığı merkezlerinden hayvan sahiplerine veterinerlerin hizmet verdiği bir çağrı merkezleri, bulunmaktadır. Yinede size tavsiyemiz Kendi veterineriniz şüphesiz en iyi bilgi kaynağıdır evcil hayvanlarınızın tüm kontrollerini kayıt altına aladıkları için evcil hayvanınızı en iyi onlar tanırlar .

2. Alerjisi olan birine hangi tür kediyi tavsiye edersiniz?

Ne yazık ki kediye alerjisi olan kişiler için reaksiyona sebep olmayacağının %100 garantisi olan bir kedi türü yoktur. Bazı insanlar kısa tüylü türlerin özellikle kedi her hafta yıkanırsa alerjisi olan insanları daha az rahatsız ettiğini belirtiyorlar. En iyi karar, alerjinin şiddetine ve kişilerin kediye sahibi olmanın zevki için katlanmaya razı olduklarını bakarak alınır.

3. Kedim erkek ancak Calico. O değerli mi yoksa sadece sıradışı mı?

Ne kadar nadir olsada calico ve tortoise Shell gibi dişi renklerine sahip erkek kedilere rastlanır.Bu renklere sahip erkek kedilerin üreme programları için belirli bi değerleri yoktur.Eşsiz olsalarda parasal bir değer kaynağı olarak değerlendirilmemelidirler.

Eğer safkan bir kedi ise,erkek olarak kayıt ettirebilirsiniz; ancak dünyadaki tüm sistemlerin belirlediği kurallar politikası gereği ”Dişi renklerine sahip erkek kediler üremek için değildir” diye kaydetmektir.Bir kere kaydedildikten sonra, sadece türününün AOV kategorisinde gösterimine uygun olacaktır.

Eğer kayıt ettirilmedi ise, bu dişi renklerine sahip erkek kediler Household Pet Class sınıfında gösterilebilir.

4. Kedimin ne tür olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bir kediyi üreticiden almadığınız sürece, genellikle belirli bir türe ait değildir. Rastgele üretilen kediler kendi özelliklerini sıklıkla güzel renk kombinasyonları ile gösterirler.Kediniz büyük ihtimal farklı gen kombinasyonlarına sahip rastgele üretilmiş bir kedi olabilir. Saflık belgesi ve kayıt belgesi olmadan  belli bir türün özelliklerine sahip olsada bir kedinin cins olup olmadığını söylemek imkansızdır.

5. Kedi bakımı ve sağlığı; kedimdeFIP var onu kurtarmak için bir şey yapabilir miyim?

Kedi bakımı ve sağlığında ne yazıkki FIP mahvedici bir hastalıktır ve çoğunlukla ölümcüldür. Her zaman  kendi veterineriniz en iyi bilgi kaynağınızdır ve kedinizi mümkün olan en uzun süre içinde rahat ettirmek için sizinle çalışacaktır.

6. Kızıma hediye olarak bir yavru vermek istiyorum ne tavsiye edersiniz?

Çoğu üreticiler yavrularını hediye olarak satmazlar. Çoğu üretici bu yavruların yabancı bir eve Yılbaşı, doğum günü, anneler günü yada başka büyük bir tatil gününün koşuşturması ve gürültüsü içinde tanıştırılmamasını tercih eder. Çoğu üretici, yavruyu alanların duyarlı olmasını ister ki yavruları alanların kendi kedilerinin evraklarını da sorarlar. Böylece yavrular için aradıkları aile olup olmadığına emin olmak isterler .

Bazen belirli bir türe veya Irka ait fotoğraf ve sertifika yavru için daha iyi bir yol olabilir. Belirli bir türe ve bakımına ait kitap ilk adım olarak en iyisi olacaktır. Yavru seçimi için üreticinin evine yapılacak olan önceden ayarlanmış sürpriz bir ziyaret bu hediye için iyi bir yol olabilir

Kedilerinizi sahiplendiğiniz üretici arkadaşlar size kediler hakkında daima yardımcı olurlar. Her destek ihtiyacı hissettiğiniz anda yanınızda olacaklardır . ( Eğerki bu işi yapyorlarsa buna mecburlar ) Derneklerin ve federasyonların önemi burada ortaya, çıkıyor çükü merdiven altı diye tabir ettiğimiz kişiler bu kuruluşların uyguladığı, kurallara uymak istemezler. Örnek verecek olursak bir kedi eşleşmesi gereken fazla eşleşirse direk bulundukları kuruşlardan atılırlar ve diğer tüm birimlere bilgi verilerek gerekli işlemler uygulamaya koyulur . Şecerelerinde sahtekarlık yapmaya kalkamazlar, yaşam standartlarının en üst seviyede tutulması gerekir , profesyonel seri ürünler ile destek sağlanması şartı vardır . Bu liste böyle uzayıp gidiyor bu sebeple bu işe gönül vermiş kişileri tavsiye ederiz sizlere .

Cins ve renk tercihi bilinmiyor ise, uygun bir alternatif de  “sizin seçtiğiniz kedi” belge ile bir sertifikayıda dahil etmek en iyi şeçenek olacaktır.

Alıcı sonuçta birkaç yıl boyunca, bu kedinin bakımından sorumlu kişi olacaktır, orijinal karar sürecinin bir parçası olması önemlidir.

7. Neden kediler hep kendi ayakları üzerine iner?

Kedilerin kendi ayakları üzerine inme yetenekleri iyi bir denge ve vücut pozisyonunun sonucudur. Bu özellikler onlara gerçek bir avantaj verir çünkü kendi bacaklarını düşerken tampon gibi kullanıp anında koşmaya, zıplamaya yada gerkli olan yöne hareket etmeye başlayabilirler

8. Kedimi  kısırlaştırmak için finansal desteği nereden alabilirim?

kedi bakımı ve sağlığında kedi kısırlaştırmada, çok düşük maliyetli kısırlaştırma programları sunan yerel insani dernekleri kontrol edin.Ayrıca tüm Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri ve yerel belediyeler ile birden fazla organizasyon kısırlaştırma için gerekli desteği vermektedir. Ücretsiz yada çok düşük maliyetli hizmetler sunarlar. Daha fazla bilgi için bulunduğunuz yerlerdeki belediyelerin internet sitesi adreslerinden iletişim kısmındaki bilgilerden faydalana bilirsiniz.

9. Kedimle ülke boyunca taşınıyorum, tavsiyeleriniz?

Evinizi uzak bir yere taşırken, kedinizle birlikte seyahat etmenin tek seçeneği kendi arabanızdır.

Arabayla seyahat ederken, kendiniz taşıma kafesinde olmalıdır. Ekstra güvenlik için taşıyıcıya emniyet kemeri takabilirsiniz.

Kedilerin çoğu size orada olduğunu belirtmek için belirli bir süre miyavladıktan sonra kıvrılıp uyuyacaktır. eğer favori yatakları taşıyıcılarında ise dahada mutlu olurlar.Eğer kedinizin seyahat etmeye karşı bilinen bir hoşlanmama durumu var ise seyahati güvenli ve rahat yapmak için veterinerinizle konuşmalısınız.

Evcil hayvanınzla taşınma ve sayaht etmek için daha fazla bilgiyi bu yolculukları yapmadan önce edinmeniz sizin ve evcil hayvanınızın yararına olacaktır .

Bir otelde konaklamak gerekiyorsa,otelin evcil hayvanları kabul ettiğini kontrol etmeniz gerekir.Evcil hayvanla seyahat ederken otel etiketi önemlidir. Ayrıca kedi kumu, kumluk, mama gibi ekipmanlarıda hazır olmalıdır.

Arabayla seyahat erme imkanı yoksa, taşıyıcıdaki kediler havayolları tarafından bagaj olarak kabul edilmektedir. Eğer bu seçeneği düşünüyorsanız  kedi harici bagajı kuralları ve düzenlemeleri son zamanlarda değişti bu kuralları havayolu şirketi ile görüşmeyi unutmayın. Hayvanlarla seyahat ederken herzaman direk uçuşlar tavsiye edilir.

Bir başka alternatif te siz gideceğiniz yere ulaşınca  kedinizi hava yolları kargo ile gönderebilecek arkadaşlarınıza bırakmaktır.Bu durumda havayolu sınırlamaları, kalkış ve varış şehirlerinin hava durumlarına göre önceden planlanmalıdır.Bu seçenekte de direk uçuş en iyi seçimdir.

Kedinizi kabine alsanız da kargolatsanız da, havayolu şirketi geçerli sağlık sertifikası ( ULUSLAR ARASI AŞI KARNESİ ) isteyecektir.

Diğer gerekli evraklar için havayolu şirketiyle görüşün. Bir diğer tavsiyemizde ikamet ettiğiniz illerin İl Tarım müdürlüklerinden bilgi alabilir hangi ülke hangi belgeleri ve uygulamaları istiyorsa size gerekli her konuda yardımcı olacaklardır.

Eğer siz ve kediniz okyanus ötesine seyahat ediyorsanız, giriş yapacağınız ülkenin ithalat kurallarına bakın.

Kimi ülkeler aşılama ve bazı sağlık sertifikalarını zorunlu tutarken bazıları da belirli bir süre için krantina uygular.Uluslararası giriş gereksinimleri yukarıdaki yazımızda belirttiğimiz gibi ikamet ettiğiniz il tarım müdürlüklerinden öğrene bilirsiniz .

10. Üretici kedimi kısırlaştırmam kedi bakımı ve sağlığı için doğru olur mu?

Üreticilerin yavrularını alan insanlardan yaşları gelince kısırlaştırmalarını istemeleri yaygın bir anlaşma türüdür. TÜM federasyonların ve bunlara bağlı derneklerin çıkarttıkları ŞECERE belgesine“üretim için değildir”diğer bir deyişlede ( NOT FOR BREEDING ) ibaresini ekleyerek ve üretim için değildir ibareli kedilerden üretilen kedileri kayıt etmeyerek bu uygulamaya destek verir.  

Sorumlu bir üreticinin kedinin ürememesini istemesi için geçerli olan sağlık, huy ve /veyahut türün mükemmelliği için gerekli standartların sağlanamayacağı gibi bir sürü sebep vardır. Kediyi alırken bu durumun farkında iseniz ve bu yönde anlaştı iseniz, kediyi sahiplendiren kişiyi üye olduğu oluşum kanalı ile şikayet etme hakkınız yoktur. Çünkü bunu en başında aranızda yaptığınız sözleşmede kabul etmiş oluyorsunuz.

Eğer kedi üretmek istiyorsanız, bölgenizdeki federasyonlarca Lisans’lanmış kedi Showlarından birini ziyaret ederek fikir edinmek için kaliteli üretim ile kısırlaştırılan bir evcil hayvan arasındaki ince farkları anlamanız için gerekli bilgiyi ve referansları isteyebilirsiniz

11. Her patisinde ekstra tırnağı olması kedi bakımı ve sağlığı ile ilgili mi ve kedimi özel yapar mı?

Kedide ekstra tırnak bulunması “Polydactyl.” Olarak bilinen genetik anormalliktir.

Polydactyl olan kediler özel bir cins değildir. Sıklıkla, bu tür kediler “Hemingway” olarak bilinir. Çünkü Ernest Hemingway mülkündeki kediler bu özelliği sergiler

12. Safkan bir kedi ne kadar mal olur?

 Yavruların fiyatlandırması her üreticinin kendisine ve yavrunun kalitesi, safkanlığı, rengi hatta desenleri gibi değişkenlere bağlıdır. Fiyatlandırma ayrıca ülkedeki farklı yerlerde değişme eğilimindedir. Üreticiyle konuşurken fiyat ve koşullar mutlaka konuşulmalıdır. Ayrıca anlaşılan fiyatın kayıt belgeleri ve üreme haklarını içerip içermediği de konuşulmalıdır.