‘Onların Bizim Merhametimize İhtiyaçları Var’

219
MERHAMET

KEMER Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Veteriner Hekimliği’nden geçen hafta ilçede yaşanan kedi ve tavukların zehirlenmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Kemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Özden Sayındaş, “Onların bizim merhametimize ihtiyaçları var, sevgimize ihtiyaçları var” dedi.

Kemer Belediyesi veteriner hekimi Fevzi Uzun, olayın çok üzücü olduğunu belirterek, “Son günlerde Kuzdere Mahallesi’nde yaşanan ve 17 kedi ile 3 tavuğun zehirlenmesi sonucu ölmesi sonrası basına yansıyan haberler ile büyük bir üzüntü duymaktayız. Olayın olduğu geçen cuma günü 17.00’den sonra bölgede yaşayan vatandaşlar, konuyu cumartesi günü gecesi veterinerlik hekimliğimize bildirmişler ve biz, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüzün yetkilileriyle geç haber almış olmamıza rağmen ivedilikle bölgeye intikal ettik. Bu konu hepimizi çok üzmüştür. Olay ile ilgili kaymakamlığımız başta olmak üzere yetkili birimler tahkikatlarını sürdürmektedir. Bu vahşice yapılan olayı şiddetle kınıyoruz. Bizler gibi onların da yaşam hakları vardır. Biz belediye olarak elimizden gelen her şeyi yaptık bundan sonra da konunun takipçisi olacağız. Umarız bu vahşi olayın failleri kısa sürede bulunur. Barınak olarak şeffaf çalıştığımız için bizim bu zehirlemelerle ilgili bir bağlantımız yok. Bunu hayvanseverlere ve kamuoyuna açıkça duyurmak istiyorum. İsteyen herkes bize telefondan ulaşabilir. Vatandaşlarımız belediyemize 7/24 telefon hattıyla ulaşabilir. Yoğunluğumuza göre anında müdahale etmeye çalışıyoruz” dedi.

‘ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ’

Fevzi Uzun, Kemer Belediyesi Hayvan Barındırma Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, sokak hayvanlarının korunup kollanması ve kontrolsüz üremelerini önlemek amacıyla, 1 yıl içinde 1350 hayvanı kısırlaştırıp, 1600 hayvanın da tedavisini yaparak sahiplendirilmesini sağladıklarını da ifade ederek, “Sokak hayvanlarımız için zorlu geçen pandemi döneminde sokakta yaşayan kediler için 500 paket kedi maması, 400 paket köpek maması kullanılırken, kedi evleri yaparak uygun bölgelere montajını gerçekleştirdik. Kemer Belediyesi Hayvan Barındırma Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması veya tedavilerinin yanı sıra yaralı her türlü hayvanın bakımları da yapılmaktadır. Sokaktaki hayvanların tedavileri olsun, kısırlaştırmaları olsun sürekli yanındayız. Çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

‘ONLARIN BİZİM MERHAMETİMİZE İHTİYAÇLARI VAR’

Kemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Özden Sayındaş da şu açıklamayı yaptı:

Kemer Belediyesi olarak sahipsiz hayvanların beslenmesi olsun, bakımı olsun, takipleri olsun bu konularda çok hassas davranıyoruz. Ekibimizle birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Besleme noktalarımızı hiç boş bırakmıyoruz. Bu arada besleme yapan hayvan severlerimize de mama desteği sağlıyoruz. Daha geçen hafta 2 tane parkımıza büyük kedi evleri yerleştirdik. Özellikle aşırı yağışlı günlerde kedilerimizin ortada kalmaması, korunması için hayvan severlerin isteği doğrultusunda bu kedi evi yapımlarına devam edeceğiz. Diğer parklarımıza da yerleştireceğiz. Biliyorsunuz hayvanlar, Allah’ın dilsiz varlıklarıdır. Dertlerini, şikayetlerini anlatamıyorlar. Onların bizim merhametimize ihtiyaçları var, sevgimize ihtiyaçları var. Lütfen bu konuda biraz daha hassas olalım. Hayvanlarımıza zarar gelmesini engelleyelim, zarar verenleri bildirelim. Biz bu konuda barınakta her şekilde hazır bekliyoruz.