O Bir Asilzade: British Shorthair

526
O Bir Asilzade: British Shorthair
O Bir Asilzade: British Shorthair

Kısa tüylü bir İngiliz kedisi olan British Shorthair, gerçekten de geldiği soyun hakkını verecek kadar ağır başlı ve sakin bir kedidir.

19. Yüzyılın sonlarında kedi şovları ile tüm dünyaya tanınan British Shorthair renkleri ve gözleri ile tam bir tatlılık abidesi! İran Kedisinin ortaya çıkışına kadar oldukça popüler olan bu British Shorthair, şehir hayatına birebir uyum sağlıyor. Dayanıklılığı ve her ortama ayak uydurabilmesinin yanı sıra genellikle içe kapanık ve kendi halinde olan bir kedidir. Fakat eğer ki British Shorthair sevildiğinin farkına varır ve size tam anlamı ile güvenirse, yanınızdan ayrılmaz! Sahibini ne kadar severse sevsin asla bir kucak kedisi değildir. Siz ne zaman isterseniz değil, o ne zaman isterse kendisini sevdirir. Kucak sevmese bile sahibi ile uyumayı sever ve genellikle ayakucunda kıvrılır. British Shorthair sahibi olmak istiyorsanız onun değişken ruh haline alışmalısınız. Bir gün İngiliz soğukluğundayken, diğer gün tam bir oyun canavarı olabilir!

British Shorthair Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: İngiltere

Karakteri: Sabırlı, Sessiz, Sakin

Tüy Rengi: Gri, Gümüş, Tekir, Beyaz, Siyah, Sarı, Tarçın

Gövde: İri, Kaslı

Kürk Yapısı: Kısa

Kuyruk: Kısa, İnce

British Shorthair Karakteri ve Özellikleri

Karakteri gereği son derece uyumlu ve uslu olan British Shorthair cinsi, insanlarla ve neredeyse tüm hayvanlara iyi bir geçim içerisindedir. Genellikle içe kapanık bir kedidir ve kendi çapında eğlenir. British Shorthair özellikleri gereği asla yaramazlık yapmaz. Eğer evde sık durmayan birisiyseniz asla şüphe etmenize gerek yok. British Shorthair cinsi kediler sahiplerini üzecek durumlara kalkışmazlar ve siz evde olmasanız da usluca oturup, gelmenizi beklerler.

Bu kedi türü orta yaşın üzerindeki kişiler için mükemmel bir tercih. British Shorthair siz nasıl hareket ederseniz ona göre ayak uydurmaktadır. Çocuklu aileler içinde iyi bir tercih olacak bu cins, dışarıdan sessiz, sakin görünse de sahibi ile oyun oynamaya bayılır. Yalnızca ona gereken güveni vermeniz için biraz zamana ihtiyacı vardır. Sakin olduğu için ilk başlarda tembel bir kedi olduğu düşünülebilir, fakat zamanla içindeki oyun canavarı ortaya çıkacaktır. Diğer kedi türleri gibi oyun oynarken etrafı dağıtmaz, sahibi ile sakin oyunlar oynar. Olgun bir kişiliği bulunan British Shorthair sakin olmasına rağmen başka kedilere kendisini ezdirmez ve savunma uygulayabilir. Bu uslu ve asil kediyi evinizin bir üyesi yapmaya ne dersiniz?

British Shorthair Bakımı

British Shorthair bakımı zahmet istemeyen bir bakımdır. Tüyleri kısa ve ince olduğu için sık taranma ihtiyacı duymaz ve tıraş için acele etmek gerekmez. Tüy yapısı nedeniyle birbirine dolaşmazlar. British Shorthair bakımı için yalnızca haftada 1 kere taranma yeterlidir. Bunun dışında periyodik veteriner kontrolleri yerine getirilirse sorun olmayacaktır.

British Shorthair Vücut Yapısı

Safkan British Shorthair yuvarlak hatlara sahip bir kedidir. Yuvarlak bir kafa yapısı bulunan British Shorthair’in burnu geniş ve orta büyüklüktedir. Sadece yetişkin değil, yavru British Shorthair özellikleri arasında da bulunan güçlü çene ve burun kısmı, onu dayanıklı bir kedi yapar. British Shorthair cinsinin bıyıkları arasında geniş bir boşluk vardır. Kulakları orta boyutludur ve uçları yuvarlaktır. Gözleri iri ve yuvarlak biçimlidir. Kulakları ile başı her zaman orantılıdır. Beden ölçüleri orta olsa da kilo almaya meyilli olduğu için büyük boyutlara kolayca erişebilir. Tıknaz bir kedi türü olan British Shorthair’in arka kısmı düz bir görünüme sahiptir. Bacakları orta boyutta ve güçlüdür. Göğsü ise derin ve geniştir. Patileri geniştir. Kuyrukları orta boyuttadır ve uç kısma doğru incelmektedir. Tüyleri tek katlı olduğu için kesinlikle birbirine dolaşmaz. İnce ve kısa tüy yapısı olan British Shorthair cinsi genellikle silver, bluepoint gibi renklere sahiptir. British Shorthair renkleri arasında en çok rağbet gören bluepointtir.

British Shorthair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Diğer hayvanlar ve çocuklarla güzel bir iletişimi bulunan British Shorthair, evdeki diğer evcil hayvanlara zarar vermez ve yeni arkadaşlıklar kurmaktan keyif alır. Bunun yanı sıra çocuklar için iyi ve sakin bir oyun arkadaşı olan bu cins, kucağa alınmadığı müddetçe sorun çıkarmaz. Kucağa alınmaktan asla hoşlanmayan British Shorthair cinsi sahiplendirmeden önce bunu göz önüne almanız gerekmektedir. Çocuklar onu kucaklarına almak istemediği sürece British Shorthair iyi bir ev arkadaşı olacaktır.

British Shorthair Sağlık Durumu

British Shorthair cinsi genel anlamdan sağlıklı bir cinstir. Bu cinsin bazı hastalıklara yatkınlığı vardır, fakat gerekli önlemler ve özen gösterilirse korkulacak bir durum yaşanmaz. British Shorthair cinsi kediler bağırsak hastalıklarına yatkınlık göstermektedir. Bu cins aynı zamanda hipertiroidi isimli hormonal bir hastalığa yatkındır. Bu hastalık yüzünde kedide tümör oluşumu gerçekleşebilir. Bunlar dışında British Shorthair böbrek hastalıklarına, kalp yetmezliğine ve sistit adlı stresten kaynaklanan bir hastalığa genetik olarak yatkınlık sağlar.

British Shorthair Eğitilebilir mi?

British Shorthair cinsi eğitim söz konusu olunca biraz çekingen olabilir. Zaten uslu bir tür olan British Shorthair, özel bir eğitim gerektirecek kadar haşarı değildir. Eğitime sıcak bakmayan bu cinsi kendi haline bırakmanız daha iyi olacaktır.